VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Ocak 2021 10:31:34

0 Yorum

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile kutlama mesajı gönderen Vali Ekrem Canalp “İlkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde görevlerini başarıyla yerine getiren, mesai gözetmeksizin haber peşinde koşan, zor şartlar altında meslek aşkı ile kendini işine adayan tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran budeğerli mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşlarımızın en doğal hakkı olan zamanında, doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletimizin vicdanına ses olmaktadırlar. Toplumun habere, bilgiye ve fikre ulaşmasını, haberin derlenmesini ve yayılmasını sağlayan gazetecilerimiz, aynı zamanda kamuoyu oluşturmak ve kamu vicdanının sesi olmak gibi kıymetli bir görevide üstlenmektedirler. Basın çalışanlarımız bu yönüyledemokrasinin dayandığı temel güçlerden biri olan toplum adına denetleme işlevini de başarı ile yerine getirirler. Görevi başında hayatını kaybeden basın mensuplarını da rahmetle andığını bildiren Canalp; “Son dönemde teknolojik gelişmeler ile birlikte bugün ilimizde faaliyet gösteren yerel gazete, dergi, TV ve radyolar ile ulusal ajanslarımızın temsilcileri sayesinde basınımız, internet aracılığı ile tüm dünyaya ulaşmakta ve başarılı çalışmaları ile ilimiz için bir gurur kaynağı olmaktadır. Bu vesileyle basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarken; başta görevi uğruna hayatını kaybeden tüm basın mensuplarını rahmetle anıyorum.  Basın Meslek İlkelerine doğrultusunda kamuoyunun bilgilendirilmesinde büyük özveri ile görev yapan siz değerli basın çalışanlarımızın bu özel gününü en içten dileklerimle tebrik ediyor; sağlıklı, mutlu ve başarılı bir ömür temenni ediyorum” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda; “İnsanlık var olduğu günden bu yana bilgiye ihtiyaç duymuştur. Karşılıklı haberleşme ve bilgi alışverişi ihtiyacının sağlanması adına ortaya çıkan basın ve gazetecilik mesleği; gelişen teknoloji ile hayatımızın vazgeçilmez unsurları arasına girmiştir. Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkını dürüst biçimde kullanır. Kamuoyunu bilgilendirmek adına her şart ve durumda doğru bilgiye ulaşabilmek için fedakârca görev yapan basın mensuplarımız; kentimizde de gerçekten insanüstü bir gayretle mesleklerini icra etmektedir. COVİD-19 sürecinde de basın mensuplarımız sağlıklarını riske atarak, doğru ve tarafsız bilgiye ulaşabilmek için sahada görev yapmaya ve Edirne halkını bilgilendirmeye devam etmiştir. Bu süreçte hastalığa yakalanan basın mensuplarımız da olmuştur. Ancak şu an sağlıklarına kavuşarak tekrar görevlerine devam etmeye başlamışlardır. Bundan mutluluk ve sevinç duyduk. Tüm bu duygu ve düşüncelerle evrensellik ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde, ülkesinin menfaatlerini göz ardı etmeden gazetecilik yaparak kamuoyunu aydınlatan, her an haber peşinde koşan, kentimizin, belediyemizin ve halkımızın talep ve beklentilerini doğru bir şekilde yansıtarak kamusal bir görevi yerine getiren tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

TEŞEKKÜRLER

Edirne Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürü Ender Aydın, AFAD İl Müdürü Ali Altındal, Saadet Partisi İl Yönetimi, Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Yaman, 1. Murat Mahallesi Muhtarı İsmail Gül, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yunus Emre Altun, Lalapaşa Gazetesi İmtiyaz Sahibi Cavit Göçmen ve birçok meslektaşımız 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetemize nezaket ziyaretlerinde bulundular.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile ayrıca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, T.Ü. Rektörü Prof. Erhan Tabakoğlu, Edirne Gençlik Spor İl Müdürlüğü, siyasi parti il temsilcileri, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hakan İnci, Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, Ekonomi Gazeteciler Derneği Başkanı Celal Toprak, Güney Doğu Avrupa Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu adına Murat Savaş, birer kutlama mesajı gönderdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER