VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Ocak 2020 08:48:18

0 Yorum

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladılar

Türkiye’de 1961’den bu yana 10 Ocak günü  “Çalışan Gazeteciler Günü” olara kutlanıyor. Edirne’de de kentin önde gelen isimleri Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Beldiye Başkanı Recep Gürkan, siyasi partilerin il başkanlıkları,

CANALP: “SORUMLULUK, FEDAKÂRLIK VE EMEK ÇOK DEĞERLİDİR”

        Edirne Valisi Ekrem Canalp’in kutlama mesajında;  “Değerli Basın Mensupları; 10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun kapsamında basın mensuplarımızın haklarını düzenlemek amacıyla yürürlüğe giren ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü, hep birlikte kutlamaktayız. Gazetecilik mesleği, büyük fedakârlıklar isteyen ve zor şartlarda yapılan değerli bir meslektir. Kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşan gazetecilerimiz; bir yandan toplumumuzu gelişen olaylar karşısında bilgilendirirken aynı zamanda halkımızın talep ve beklentileriniyansıtarak önemli bir kamu görevini de yerine getirmektedirler. Gerçekleştirilen özverili çalışmaların ve başarıların geniş kitlelere ulaştırılmasında,  ilgi ve odak noktalarının  ilimize çekilmesinde basınımızın  büyük gayretleri ile olumlu katkıları aşikârdır.Bu noktada ülkemizin ve şehrimizin sosyal, ekonomik ve kültürel yönden gelişmesine katkı sağlayan basın mensuplarımızınüstlenmiş olduğu sorumluluk, fedakârlık ve emek çok değerlidir.İlimizde turizm, ekonomi ve diğer alanlarda yaşananolumlu gelişmeler, sizlerin sağladığı katkının  en açık göstergesidir. Bu sebeple siz değerli basın mensuplarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle, ilimizde ve ülkemizde faaliyet gösteren; basınımızın saygıdeğer temsilcilerinin, 10 Ocak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

GÜRKAN: “GAZETECİ, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ, HALKIN DOĞRU HABER ALMA, BİLGİ EDİNME HAKKINI DÜRÜST BİÇİMDE KULLANIR”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kutlama mesajında; “Evrensellik ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde, ülkesinin menfaatlerini göz ardı etmeden yayıncılık yaparak kamuoyunu aydınlatan, her an haber peşinde koşan, kentimizin, belediyemizin ve halkımızın talep ve beklentilerini doğru bir şekilde yansıtarak kamusal bir görevi yerine getiren tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Basın meslek ilkeleri çerçevesinde kamuoyunu doğru, hızlı ve tarafsız bir şekilde bilgilendiren gazeteciler, demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkını dürüst biçimde kullanır. Doğru bilgiye insanlık var olduğu günden bu yana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle gazeteci her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmelidir. Gazetecinin ilk olarak halka karşı sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk tüm sorumluluklarından önce gelmektedir. İletişim teknolojilerinin gün geçtikçe geliştiği, değiştiği ve çeşitlendiği günümüzde, hızlı haber alma özgürlüğünün gelişmesinin yanında ne yazık ki çeşitli bilgi kirliliklerinin yaşandığı da görülmektedir. Bunun önüne geçmek adına değerli basın mensuplarına yüklenen sorumluluklar bir kat daha artmaktadır. Gazeteci, toplumun gözü, kulağı ve dilidir.  Yıpratıcı ve zor şartlara rağmen, üstün bir çabayla kamuoyuna hizmet veren; demokrasinin vazgeçilmez gücü olan gazeteciler, ekonomik ve sosyal haklar gibi birçok sorunla da karşı karşıyadır. Gece-gündüz demeden sorumlu gazeteci anlayışıyla hareket eden basın mensuplarını her geçen gün zorlayan çalışma koşullarının biran önce iyileştirilmesi gerekmektedir.  Evrensellik ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde, ülkesinin menfaatlerini göz ardı etmeden yayıncılık yaparak kamuoyunu aydınlatan, her an haber peşinde koşan, kentimizin, belediyemizin ve halkımızın talep ve beklentilerini doğru bir şekilde yansıtarak kamusal bir görevi yerine getiren tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum; gazetecilere yönelik baskıların olmadığı, haberlerin sansürlenmediği, gazetecilerin yaptıkları haberlerden dolayı ceza almadığı, hapislerde yatmadığı; kısacası gazetecilerin sadece gerçekleri yansıtabildikleri günler diliyorum” dedi.

TGD: “BASIN MİLLETİMİZİN ORTAK SESİDİR”

Trakya Gazeteciler Derneği (TGD); “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.  Basının, demokratik toplumların olmazsa olmazı olduğunu belirten ve yasama, yürütme, yargıdan sonra dördüncü güç olduğunu ifade eden Doğan, mesajına şöyle devam etti: “4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlandığı gün olan 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Gece ve gündüz olmaksızın çok zor şartlarda çalışan meslektaşlarımızın, mesleklerini daha iyi icra edebilmeleri için özlük hakları iyileştirilmeli ve daha iyi koşullarda çalışmalarının sağlanması gerekmektedir. Ben bu vesile ile tekrar meslektaşlarımın bu anlamlı günlerini kutluyor, çalışmalarında üstün başarılar diliyor ve işsiz kalan meslektaşlarımızın bir an önce işlerine dönmelerini temenni ediyorum” dedi.

"GAZETECİLİK ÖZVERİ İSTEYEN BİR MESLEKTİR"

Gazetecilik mesleği zor ve aynı zamanda en fazla  hareketlilik gerektiren mesleklerdendir. Gazeteciler halkı bilgilendirme, haberdar etme gibi önemli görevlerinin yanı sıra toplumu yönlendirme, kamuoyu oluşturma gibi fonksiyonlara da sahiptir. Edirne’miz,değişik bakış açılarına sahip 8 tane resmi ilan alan, 2 adet resmi ilan almadan  günlük çıkan gazete yayınlanmakta, ayrıca yerel tv, haber ajansları ve haber siteleri ile çok seslilik ortamına katkı sağlamaktadır. Gazetecilik mesleği toplumu doğru bilgilendirme, sorumluluk ve davranış oluşturma bakımından etkin ve etkili bir meslektir. Basın milletimizin ortak sesidir. Esas olan gazetecilerimizin gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalarıdır. Doğru haber verme, tarafsız, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır. Bu yaklaşımın halkımızın basınımıza güvenini sürekli kılacağı gibi, basınımızın itibarını da daha yukarılara taşıyacağı muhakkaktır.

Değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en kalbi duygularımla kutlar, bu vesileyle ebediyete intikal eden gazeteci arkadaşlarımı rahmetle anıyorum, görevi başında bulunanlara çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde oldu.

EGD VE AGD: “TÜRK BASINI YENİ 10 OCAKLAR YARATACAKTIR”

Edirne Gazeteciler Derneği (EGD) ve Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği (AGD) kutlama mesajında; “Türk basın tarihinde 10 Ocak’lar önemlidir. 10 Ocak 1961 tarihinde Türkiye’deki gazetecilerin önemli hak ve kazanımlar elde etmiştir. Ancak aradan geçen 59 yıl içinde çoğu geri alınmıştır. Bugün o hak ve kazanımlardan epey uzaktaki bir noktada bir “Çalışan Gazeteciler Günü” kutluyoruz. O tarihteki ekonomik, sosyal haklardan çok uzaktayız maalesef. Artık gazeteciler bırakın iyi bir ücret almayı, çalışabildiği bir işi olduğuna şükreder durumdadır. Yine basın özgürlüğü açısından konuya baktığımızda; bütün meslektaşlarımız “Eleştiri yazıları, haberleri kaleme alırsam başıma bir şey gelir mi?” kaygısı taşımaktadır. Yine de umutsuz değiliz, Türk basını, Türk gazetecileri elbette camiamızı esir almış olan sarmaldan, bu cendereden çıkış yolunu bulacaktır. Hep söylüyoruz, bir kez daha söyleyelim; Türk basını yeni 10 Ocaklar yaratacaktır” ifadeleri yer aldı.

ETB: “ŞEHRİMİZDE GÖREV YAPAN GAZETECİLERİMİZ BU GÖREVİ BAŞARIYLA SÜRDÜRMEKTEDİR”

Edirne Ticaret Borsası yönetiminden yapılan kutlama mesajında: “Basın; aydınlatıcı, iyi ve doğruyu tarafsızca gösteren, fikir, düşünce, haberleşme özgürlüğü, insan hakları ve demokrasinin yılmaz savunucusu olan bir güçtür. Basın kuruluşlarımız ülkemizde siyasi, ekonomik ve kültürel değerlerin korunmasında ve geliştirilmesinde çok önemli misyonları olan kurumlardır.  Basın kuruluşlarında görev yapan gazeteciler, toplumun çıkarlarını göz önünde bulundurarak halkın doğru ve tarafsız haber alma özgürlüğü yolunda hizmet etmek gibi büyük bir görevi üstlenmiş durumdadır. Şehrimizde görev yapan gazetecilerimiz bu görevi başarıyla sürdürmektedir.  Tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü camiamız adına içtenlikle kutlarız” dedi.

İBA: “TOPLUMUMUZUN DUYAN KULAĞI VE GÖREN GÖZÜMÜZDÜR”

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, kutlama mesajında; “Halkımızın tarafsız, eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgilendirmesinde kilit rol oynayan basınımızın değerli emekçileri gününüzü tebrik ediyorum. Günümüzde iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi ile taşıdığı değer ve önemi gittikçe artan basın; halkın haber alma, kamuoyu oluşturma ve ifade özgürlüğünün güvencesidir. Son derece önemli olan bu görevi fedakârca yapan basın mensuplarımız toplumumuzun duyan kulağı ve gören gözümüzdür. Her şartta kamu yararını gözeterek objektif bir anlayışla Edirne’mizin gerçeklerine ve milli değerlere duyarlı olarak gece gündüz, yaz kış demeden zor şartlar altında mesleğini icra eden basın mensuplarımız işlerinin doğası gereği her daim göreve hazır çalışmaktadır. Mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden, Edirne’mizdeki basın sektöründe hizmet veren basın çalışanlarının ve tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, tüm basın mensuplarına görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

PEKCANLI: “ZOR ŞARTLARDA EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMADAN FEDAKARCA ÇALIŞAN”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı kutlama mesajında: “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nün, 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı kanun ile kutlanmaya başladığını ifade eden Pekcanlı, şunları kaydetti: “Görevini tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlakına uyarak fedakarca, gece gündüz, yaz kış demeden korkusuzca yerine getiren, insanlara haber ve bilgi akışını sağlayan, zor şartlarda emeğinin karşılığını alamadan fedakarca çalışan, görevinin halkı bilinçlendirmek olduğunu bilen ve bu uğurda mücadele eden ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran tüm gazetecilerimizi tekrar kutluyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

DEMİRKIRAN; “SORUNLARINI DİLE GETİREBİLMEKTEDİR”

Saadet Partisi İl Başkanı Ali Demirkıran yayımladığı mesajla "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü kutladı.  Gazetecilerin sorunlarının ele alınarak, daha huzurlu ve verimli bir çalışma ortamı oluşturulması gerektiğini ifade eden Demirkıran, mesajında, "Bağımsız, hak ve adaletten yana, kişi hak ve dokunulmazlıklarına önem veren, mazlumun, haksızlığa uğramışın yanında yer alan basın, günümüz ve geleceğimiz için çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Yerel basınımıza şehrimizin sorunları ile ilgili yapıcı, çözüme yönelik haberlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bölge insanımız gazeteler vasıtasıyla yetkililere ulaşabilmekte, sorunlarını dile getirebilmektedir” ifadelerini kullandı. 

Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER