VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Mayıs 2019 12:22:23

0 Yorum

11 yıl, 3 ülke, 500’den fazla bisiklet

Edirne’de Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında 11. Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’dan yaklaşık 500’den fazla bisikletli katıldı.

 

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK) ile Edirne AB Bilgi Merkezi işbirliğiyle; Türk, Yunan ve Bulgar bisikletlilerin katılımıyla bu yıl 11'incisi düzenlenen Edirne Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü Şenliği dün gerçekleştirildi. Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan'dan 500’den fazla bisikletlinin katıldığı şenlikte birbirinden renkli anlar yaşandı. 7’den 70’e kadar tüm yaş aralıklarından bisikletlinin katıldığı şenlikte EDOSK Başkanı Orkun Akman ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Etkinliğinin açılışında ilk olarak Edirne Belediye Bandosu mini bir konser verdi. Bulgaristan'dan katılan söz korosunun konseriyle devam eden etkinlikte açılış konuşmaları yapıldı.

ZIPKINKURT; “10 YILDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ KAT EDİLDİ”

Etkinliğin açılış konuşmasını ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt gerçekleştirdi. Zıpkınkurt, Avrupa Birliği’ne üyelik yolunda önemli adımlar atıldığını belirterek; “Bundan 69 yıl önce Avrupa Birliği, AB Projesinin temelini oluşturan şu an deklarasyonunun kabul edildiği 9 Mayıs tarihi AB’ye adaylığımızın tescil edildiği, 1999 yılından bu yana ülkemizde Avrupa Günü olarak kutlanmaktadır. Schuman; ‘Dünya Barışını tehdit eden ve tehlikelerin üstesinden gelebilecek güçte yaratıcı çabalarla korunabilir’ demiştir. 1950 yılında atılan bu adım, hala kendini yenileyen ve dinamik kalmak durumda olan Avrupa Birliği ruhu ile varlığını dünya barışı için sürdürmektedir. Türkiye ise bir medeniyet projesi olarak kabul ettiği Avrupa Birliği üyeliği sürecinde son 10 yılda önemli bir süreç kat etmiştir. Katılım müzakereleri Türkiye’nin AB ülkesi adı altında ne kadar sürede kendi için bunu aktarıp yürürlüğe koyacağının ve etkili bir şekilde uygulayacağının belirlendiği süreçtir. Bu süreçle birlikte birçok alanda reformlar yapılmış ve devam etmektedir. Entegrasyonun halen devam ettiği bu dönemde, bu ilişkilerin her iki taraf için de öneminin toplumlarımıza anlatılması, sürecin en önemli ayağıdır. Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye'nin sporseverlerini 11 yıldır Avrupa Günü için bir araya getiren bu etkinliğin gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı başta siz bisikletlilere ve tüm halkımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

AKMAN: “DOSTLUĞUMUZU PAYLAŞIYORUZ”

EDOSK Başkanı Orkun Akman da bisiklet şenliğine katılan bisikletseverleri Edirne'de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirdi. Akman; “Sınırların yalnızca diplomatik bir zorunluluk olduğunu ortaklaşa birçok sportif ve kültürel etkinlikler gerçekleştirerek gösteriyoruz. Bugünkü etkinliğimiz de bunun en güzel somut göstergelerinden biri. Bizler 3 ülkenin sınır bölgelerinde yaşayanlar olarak sadece bu coğrafyayı değil kültürü, gelenekleri, yemekleri, müzikleri ve en önemlisi dostluğumuzu paylaşıyoruz. Edirne'de gerçekleştirilen onlarca renkli etkinlerden biri olan bu şenliğimiz aynı zamanda Edirne'nin bisiklet sporlarına uygun bir kent olduğunun da açık bir göstergesidir. Ayrıca iki AB ülkeye komşuluk yapan Edirne'de 3 ülkeyi kapsayan, 3 ülke insanını buluşturan organizasyonlara imza atmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından etkinliğe katılan 500’den fazla bisikletli Karaağaç başlayarak, Edirne genelinde 15 kilometre pedal çevirdi.

Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER