VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Temmuz 2019 10:07:46

0 Yorum

155 adet ‘tasarım ve beceri’ atölyesi yapılacak

Edirne genelinde temel ve ortaöğretim okullarında, 10 farklı dalda 155 atölye açılacak. Yapılacak olan atölyeler hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Ekrem Canalp; “Geleceğin mühendislerini, bilim insanlarını bu şekilde yetiştireceğiz. Edirne’nin geleceğini bu şekilde inşa edeceğiz” dedi.

Edirne genelinde temel ve ortaöğretim okullarına “Tasarım ve Beceri” atölyeleri kuruluyor. Günümüze kadar 7 okulda bulunan atölyelerin, dün açılış töreni gerçekleştirildi. Edirne Valiliğinin öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalarda 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenciler atölyelerine kavuşacak. Merkez Vali Fahri Yücel İlköğretim okulunda bulunan fen, teknoloji, matematik ve mühendislik (FeTeMM) atölyesinin açılışını gerçekleştiren Edirne Valisi Ekrem Canalp, proje kapsamında 7 atölyenin faal olduğunu; Bilim, Kültür, Sanat ve Spor dallarında olmak üzere il genelinde 155 adet atölye yapılacağını söyledi.

“ÜLKEMİZİN VE EDİRNE’NİN GELECEĞİNİ BU ŞEKİLDE İNŞA EDECEĞİZ”

Vali Canalp, yapılacak olan atölyelerle geleceğin bilim insanlarından sanatçılarına kadar pek çok insanın bu atölyelerden yetişeceğini belirtti. Vali Canalp; “bizim öğrencilerimiz bu atölyelerde yaşayarak ve görerek öğrenecekleri için geleceğin mühendislerini, bilim insanlarını bu şekilde yetiştireceğiz. Ülkemizin ve Edirne’nin geleceğini bu şekilde inşa edeceğiz. Önümüzdeki yıl Edirne genelinde her okulda bu tür atölyeler olacak. Açılışını yaptığımız atölye (FeTeMM) Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik atölyesi. Önümüzdeki eğitim-öğretim sezonuna yetiştirmek üzere Edirne’nin genelinde tam 33 tane atölye açacağız. Atölyeleri göstermelik yapmayacağız. Edirne’nin geneline 33 atölyeyi ilçelerimiz de dâhil açmış olacağız ve öğrencilerimiz atölyelerden fiili bir şekilde faydalanma imkânı bulacak” dedi.

“EDİRNE’DE ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE BAŞLAYACAK”

2019-2020 yılında tamamlanacak olan atölyelerin Edirne’deki eğitim ivmesini ve gücünü arttıracağını belirten Vali Canalp; “Dünyada gelecek vaat eden alanlardan birisi de ‘yazılım ve tasarım’ atölyeleri. Eğitimin ve teknolojinin geleceği de yazılıma ve tasarıma tabi. Bu atölyeler de hem Edirne için hem de Türkiye için çok önemli ve değerli. Bu nedenle de 31 adet yazılım ve tasarım atölyesini Edirne’mize kazandıracağız. İlk açtığımız akıl ve zekâ oyunları atölyesinden çok olumlu geri dönüşler aldık. İnşallah önümüzdeki dönem 65 adet de akıl ve zekâ oyunları atölyesi açacağız. Bunun dışında 5 adet ahşap ve metal atölyesi, 4 adet görsel sanatlar atölyesi, 5 adet müzik atölyesi, 3 adet drama eleştirel düşünme atölyesi, 2 adet de salon sporları atölyesi kuracağız ve toplamda 155 adet atölyeyle birlikte eğitim-öğretim yılı Edirne’de çok güçlü bir şekilde başlayacak. Memleketimizin gücünü belirleyen şey teknolojik yatırımlardır, insan yetiştirmektir. Biz insanımızı geleceğe en güçlü ve en iyi şekilde yetiştirmek için çalışıyoruz. Edirne’nin çocukları çok güçlü bir şekilde geleceği yakalasınlar diye çalışıyoruz. Burada kurmuş olduğumuz sistem, sınavlardaki başarının üstüne kurgulanmış bir sistem değil. Çocuklarımızı görerek, bilerek ve tasarlayarak, geleceğe iyi bir şekilde hazırlamak üzerine kurgulu. Bu şekildeki atölyelerde eğitim alarak yetişen çocuklarımız, geleceğin iyi mühendisleri, iyi bilim insanları, sanatçıları, sporcuları olarak çıkacaktır. Bu yapılan çalışmaların meyvelerini hemen alamazsınız ama ilerleyen zaman içerisinde, bu sağlam alt yapıyla hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

ATÖLYE KURULAN OKULLAR

Vali Fahri Yücel İlkokulunda, Havsa Engin Şahin Ortaokulunda, Keşan Yekta Baydar Orta Okulunda FeTeMM (Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik) Atölyesi kuruldu. Keşan Rasim Ergene Orta Okulundaysa Yazılım ve Tasarım Atölyesi kuruldu. Selimiye İmam Hatip Orta Okulunda Drama ve Eleştirel Düşünce Atölyesi, Yüksel Yeşil ilkokulunda Ahşap ve Metal Atölyesi ve İsmail Güner Orta Okulunda Salon Sporları Atölyesi kuruldu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER