VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Kasım 2020 11:23:25

0 Yorum

“18 yaşından küçük her insan çocuktur”

                          Dünya Çocuk Hakları Günü’ne istinaden Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu tarafından yazılı basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin önemi ve çocuk hakları vurgulandı. Kovid-19 salgınıyla girilen pandemi sürecindeki çocukların durumuna ve uzaktan eğitim sürecine de değinilen açıklamada; “Çocukların sağlıklı yaşam hakkı, temiz bir çevrede yaşama hakkı, eğitim ve öğretim olanaklarından istifade ederek kendilerini geliştirme hakkı, oyun hakkı vb. haklar virüsten korunma tedbirleri nedeniyle kısıtlanmış ve hatta bazı çocuklar için tamamen yok olmuştur” ifadelerine yer verildi.

                1995 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin önemine vurgu yapılarak; “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde benimsenen ve 2 Eylül 1990 tarihinde de yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi en fazla ülkenin onayladığı insan hakları belgesidir.  Türkiye, ÇHS'yi 14 Ekim 1990'da imzaladı ve sözleşme 27 Ocak 1995'te Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çocuk haklarının korunması amaçlayan bu sözleşmeyle taraf devletlerin bu hakların yaşama geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapmayı yüklendiği çocuk hakları sözleşmesi 54 maddeden oluşmaktadır. Sözleşmenin dört temel ilkesi; ayrımcılık yapmama, çocuğun üstün yararını gözetme, çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama, çocuğun katılım hakkıdır” açıklaması yapıldı.

“Tüm çocuklar haklara erişimde eşit olmalıdır”

               Uzak eğitim sürecinde çocukların yaşadıkları problemlere de değinen Çocuk Hakları Derneği; “Ne yazık ki bu güne kadar her çocuğun temel haklarına erişebildiğini söylemek mümkün değildi. Bugünlerde de Kovit-19 virüsünün yayılma, hayatı tehdit etmesi nedeniyle çocukların haklarına erişimi büyük oranda ortadan kalktı. Çocukların sağlıklı yaşam hakkı, temiz bir çevrede yaşama hakkı, eğitim ve öğretim olanaklarından istifade ederek kendilerini geliştirme hakkı, oyun hakkı vb. haklar virüsten korunma tedbirleri nedeniyle kısıtlanmış ve hatta bazı çocuklar için tamamen yok olmuştur. Çocuklar okullarına gidemiyor. Uzaktan eğitim adı altında sunulan hizmetten verim alınamıyor. Yoksul ve çok çocuklu aile çocuklarının eğitime erişimi mümkün olamıyor. Çocuklarımızı eve kapatıp kaderleri ile baş başa bırakmaya hakkımız yok. Milli Eğitim Bakanlığı her çocuğa internet erişimi, online olarak yürütülen derslere erişimi için bilgisayar, tablet vb. eğitim materyalleri sağlamakla yükümlüdür. Beden ve ruh sağlıklarının korunabilmesi, sosyalleşme ihtiyaçlarının karşılanması için çözümler bulmak aileler kadar kamu yetkililerinin tartışılmaz görevidir. Tüm çocuklar haklara erişimde eşit olmalıdır. Normal yaşam diye adlandırdığımız günlerde dahi haklarına erişimde engellerle karşılaşan ve hatta erişemeyen çocuklarımızın hakları, ihtiyaçları gündemde dahi yer almıyor. Özel gereksinimli çocukları olan ebeveynler, anneler feryat ediyor. Dernek olarak onların sesi olmak istiyoruz. Standart eğitime rağmen, özelliklerine, yaşına ve zekasına uygun eğitim hakkına erişemeyen çocuklarımızın da kendilerine özgü özellikleri, ilgileri, yetenekleri, öğrenme ihtiyaçları doğrultusunda eğitim hakları var. Pandemi nedeniyle okullardaki kaynaştırma eğitimlerden faydalanamayan çocuklarımız için de vakit geçirmeden çözümler üretilmeli hayata geçirilmelidir” ifadelerini kullandı.

“18 yaşından küçük her insan çocuktur”

            Dernek tarafından yapılan açıklamada “18 yaşından küçük her insan çocuktur. Hakları vardır. Çocuklarımızın sağlıklı büyümelerini, istismar ve ihmalden korunmalarını sağlamak, gelişmeleri, mutlulukları için çalışmak ebeveynlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, devletin ve bizlerin vazgeçilmez, devredilemez, mazeret kabul edilmeyen asli görevidir” denildi.

            Edirne Çocuk Hakları Derneği ayrıca video kanalında işaret diliyle çocuk haklarının anlatıldığı videoyu paylaştı. Video Linki: https://www.youtube.com/watch?v=-AnLgeUG0ew&feature=youtu.be  Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER