VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 04 Kasım 2019 09:07:37

0 Yorum

19 konsey Edirne’de bir araya geldi

 

Trakya Kent Konseyleri Birliği olağan toplantısını Edirne’de gerçekleştirdi. Toplantıda kentlerin önemli sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Trakya Kent Konseyleri Birliği olağan toplantısını dün Edirne’de gerçekleştirdi. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de kent konseylerinde yer alan farklı konumlardaki insanlar, yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. Edirne Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Trakya Platformu sözcüsü Av. Bülent Kaçar ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın açılış konuşmaları ile toplantı başladı. Açılış konuşmalarının ardından “Trakya'da Ekolojik Kirlilik” konusu hakkında TÜ. Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz sunumunu gerçekleştirdi. Yorulmaz’ın sunumunun ardından Yüksek Ziraat Mühendisi Erol ÖzkanGıda Güvenliğine Etkileri” hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

GÖKERKÜÇÜK: “BÜTÜN GIDALARIMIZ ZEHİRLİ”

Türkiye genelinde artan hava, su ve toprak kirliliğinin gıdaları da kirlettiğine değinen Gökerküçük; “Trakya Kent Konseyleri Birliği 19 kent konseyinden oluşuyor. Yılda ilkbaharda ve sonbaharda olmak üzere 2 defa toplantı düzenliyoruz. Toplantılarımızda yerelin sorunlarını dile getirip çözüm önerilerini tartışıyoruz. Elde ettiğimiz sonuçları da kentin yetkililerine sunuyoruz. Bütün gıdalarımız zehirli. Çünkü toprak kirliyse gıda kirli, su kirliyse gıda kirli, hava kirliyse gıda kirli. Dolaysıyla gıdalarımızın kirli olduğuna dair son yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar iç açıcı değil. Bunu değiştirecek olan da sivil insanların görevidir. Çünkü her siyasi görüş kendi ekiplerini kuracaklardır. Bu durumda net bir çözüm üretimi sayılmaz. Kent Konseyleri bağımsız olduğu için kooperatifleri, birlikleri, dernekleri üretici ve tüketiciyi bilinçlendirmek anlamında, siyasi ekiplerin üzerinde bağımsız çalışacaktır. Tek ideolojimiz sağlıklı kentler. O nedenle bizlerin içerisinde olduğu örgütlenmeyle çözeriz sorunları. Üretici ve tüketici olduğu anda zehirli gıdadan da kurtulacağız. Çevreyi kirletenlere de karşı durabileceğiz. Gerçek çözümler o zaman olacak” dedi.

KAÇAR: “KİTLESEL MÜCADELE FORMUNU ALMIŞTIR”

Kaçar, Kent Konseylerinin şehirlerin gelişiminde önemli rol oynadığını belirterek: “Gelinen bugünkü noktada son 3 yıllık süreçte Trakya Kent Konseyleri Birliği ve Trakya Dayanışma Platformunun yarattığı mücadele geleneğini birleştirmek bu bölge açısından en büyük kazanımlardan birisidir. Bu buluşmadan hepimiz son derece sevinçli ve gururluyuz. TMMOB’un bir işaret fişeği olarak yaklaşık 10-15 yıl önce attığı bu tohumlar bugün yaygın kitlesel mücadele formunu almıştır. Ancak geldiğimiz noktada bence çok önemli gelişmelerin öncesinde olduğunu düşünüyoruz. Alsında bir gelişme şu an başladı. Boğaziçi Alan Başkanlığı tartışmasıyla başlayan ilk sinyallerini bölgemize de vermiş durumdadır. Yetki ve yetkisizlik tartışması, pek de meclisteki muhalefet partileri tarafından önemsenmeyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin hukuksal ve idari bir sonucudur. Bu durumu Trakya Kent Konseyleri Birliğinin neden üşünmesi gerekiyor. Çünkü yarın öbür gün İğneada Alan Başkanlığı, Tekirdağ Liman Bölgesi Alan Başkanlığı, Çorlu Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Alan Başkanlığı, Saros Körfezi Alan Başkanlığı gibi bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi karşısında ne yapacağımızı biliyor muyuz. Biliyorsunuz ki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve kararları var. Cumhurbaşkanlığı kararlarına karşı Danıştay’da 60 gün içerisinde davalar açılabiliyor. Ancak Cumhurbaşkanlığı kararnamesine karşı 120 milletvekili yada meclisteki en büyük iki parti Anayasa Mahkemesine dava açıyor. Bunlara hazırlıklı mıyız? Bu konularla ilgili her hangi bir çalışması veya çabası var mı? Trakya Kent Konseyleri olarak bunu siyasetçilere sormanız gerekiyor. Alan Başkanlığı ile Türkiye bir çıplak gerçeklikle karşı karşıya geldi”

KAÇAR: “MÜCADELEMİZ OLUMLU SONUÇLAR VERMEYE BAŞLIYOR”

“Yarın Türk Mimar Mühendis Odaları Birliğince Kırklareli ve Tekirdağ’da kurulmak istenilen Termik Santralle ilgili yaptığı bölge ve il plan değişikliği ile açtığımız davada lehe önemli gelişmeler var. Hep birlikte yürüttüğümüz kömürlü termik santrallere karşı mücadelemiz olumlu sonuçlar vermeye başlıyor. Detaylar basına ve halka paylaşılacak”

KAÇAR: “ÇED RAPORUNUN İPTALİNE YÖNELİK BİR RAPOR ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ”

“Saros Körfezinde yaşadığımız keşif ve bilirkişi incelemesi sırasındaki 10 ayrı bilirkişinin ÇED şirket yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine sorduğu sorulardan anlıyoruz ki raporları olumsuz olacak. Yani ÇED raporunun iptaline yönelik bir rapor çıkacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. Başkan Gürkan, kent yönetimleri için kent konseylerinin hayati değer taşıdığına değinerek; “Trakya Platformu kutluyorum. Uzun yıllardan bu yana hiçbir karşılık beklemeden, çok özel bir şekilde yaşamlarının merkezinde bir mücadele veriyorlar. Bugüne kadar önemli kazanımlar elde edildi. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçlerde de önemli kazanımlarda bulunacaktır. Elbette ki kentler hepimizin ortak yaşam alanları. Bir kenti yönetmek gerçekten kolay bir iş değil. Çok sayıda farklı açıdan, farklı konumlardan, farklı alanlardan pek çok paydaşınız var” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER