VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 31 Ekim 2019 10:04:17

0 Yorum

“1923 ruhu vardı”

 

Edirne’de gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Resepsiyonunda günün anlam ve önemi hakkında konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp; “Bugün Edirne’nin sokaklarında, Caddelerinde ve meydanlarında 1923 ruhu vardı. 1923 ruhu bugün Edirne’de dipdiri ve capcanlı yaşıyordu. Edirnelilerin yaşlılarının sallamış olduğu bayraklarda 1923 ruhunu görebiliyorduk” dedi.

Edirne’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni yoğun bir coşkuyla kutlanmıştı. Kutlama törenlerinin ardından Edirne Valiliği tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi. Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayında gerçekleştirilen resepsiyonda Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp davetlileri kapıda karşıladı. Edirne Garnizon Komutanı Güngör Dündar Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Yunanistan-Bulgaristan konsolosları ve eşleri protokol masasında yerini aldı. Resepsiyona Edirne’de faaliyetlerine devam eden dernekler, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlar, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ve tanınmış isimleri katılım gösterdi.

VALİ CANALP: “1923 RUHU VARDI”

Günün anlam ve önemi hakkında konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne halkının kutlama töreninde göstermiş olduğu ilgi ile farklı bir deneyim yaşadığını belirterek; “Edirne’de göreve başlayalı 360 gün oldu. Bu 360 günün içerisinde en coşkulu ve en heyecanlı günü bugün yaşadım. Edirneliler bana bugün en coşkulu gününü yaşattılar Edirne’nin hepsine teşekkür ediyorum. Bugün Edirne’nin sokaklarında, Caddelerinde ve meydanlarında 1923 ruhu vardı. 1923 ruhu bugün Edirne’de dipdiri ve capcanlı yaşıyordu. Edirnelilerin yaşlılarının sallamış olduğu bayraklarda 1923 ruhunu görebiliyorduk. Edirne’nin geçlerinin yürürken gururla atmış olduğu adımlarda 1923 ruhunu görebiliyorduk. Bu ruhu yaşamaya devam etmeliyiz. Bu ruhu yaşatmaya devam etmeliyiz. Bu ruhu gelecek nesillere aktarmaya devam etmeliyiz. Çünkü bu ruh bizim bu millet olarak bu devlet olarak bu vatan içinde yaşayabilmemizin olmazsa olmaz koşuludur. Zaman değişiyor. Ancak coğrafya değişmiyor. Coğrafya sabit kalıyor. İçinde yaşamış olduğumuz coğrafya’da bu ruhu her zaman için canlı ve diri tutmamızı gerekli değil zorunlu kılıyor. Edirne de bu ruhun canlı ve diri olduğunu görmekten dolayı büyük mutluluk ve onur duyuyorum” dedi.

VALİ CANALP: “ONLAR HEPİMİZİN GURURU”

Vali Canalp Barış Pınarı Harekâtının başarıyla sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerine minnettar olduklarını belirterek; “Değerli Edirneliler Cumhuriyetimiz bugün 96 yaşındadır. 96 yıllık Cumhuriyetimizin bize kazandırmış olduğu çok büyük kazançlar vardır. 96 yıldan bugüne baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti Dünya’da en güçlü devletlerden bir tanesidir. Ve ordumuzda dünyada ki en güçlü ordulardan bir tanesidir. Bu bizim için gurur vesilesidir. Ancak şunu söylemek isterim ki Cumhuriyetin en büyük kazancı nedir derseniz Cumhuriyetin en büyük kazancı bambaşkadır. Geçen 96 yıl sonrasında cumhuriyet bizim milletimizin harcı olmuştur. Bizim milletimizin çimentosu olmuştur. Bu Cumhuriyetin bizim için en büyük kazancıdır. Sözlerimin sonunda Barış Pınarı Harekâtında milletimize eşsiz bir gurur yaşatmış olan kahraman ordumuzun bütün mensuplarına buradan kucak dolusu bir selam göndermek istiyorum. Onlar Edirne’nin gururu onlar Türkiye’nin gururu onlar hepimizin gururu onlarla hepimiz gurur duyuyoruz. Bu tarihi binanın içinde aslında hepimiz bir başka bir şeyi ispat ettik. Cumhuriyetimiz bizi birleştiriyor. Cumhuriyetimiz herkesi kucaklıyor. Milletimizi hiçbir ayrım gözetmeksizin bir bütün olarak kucaklıyor. Tarihi mekânı da bugün sizler teşrif etmek suretiyle aslında bunu bir kez daha kanıtlamış oldunuz. Çünkü burada şöyle bir baktığınız zaman Edirne’nin bütün siyasi partilerinin temsilcileri buradadır. Edirne’nin devlet protokolünün bütün mensupları buradadır. Edirne’nin sivil toplu kuruluşlarının temsilcileri buradadır. Edirne bütün olarak beraber olarak bu tarihi binadadır. Cumhuriyet bizi bir millet bir devlet olarak birleştirmiştir. Hepinize bu coşkuyu yaşattığınız için içtenlikle teşekkür etmek isterim. Ve bize bu coşkuyu yaşamamıza vesile olan bu bayrak altında bağımsız şekilde yaşamamıza vesile olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi kahraman gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Devletimizin ve milletimiz en büyük bayramı Cumhuriyet bayramı hepimize kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet Yaşasın Cumhuriyetimiz” ifadelerini kullandı. Vali Canalp’ın konuşmasının ardından 96’ncı Yıl kutlama pastası kesildi. Vali Canalp ve protokol gecede hatıra fotoğrafları çekildi. Bekir TÜCCAR-Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER