VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 06 Ocak 2020 09:34:50

0 Yorum

2 Bin 165 kadın hizmet aldı

Edirne Belediyesi bünyesinde yer alan kadın merkezlerine gelen 2 bin 165 kadın cilt bakımı, kuaförlük, spor salonu, meslek edinme kurslarından yararlanırken, ‘Hoş geldin Bebek’ projesi kapsamında da 594 bebek için ailelerine hediye sepeti

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan Özgecan Kadın Merkezi, Zübeyde Hanım Kadın Merkezi, Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi, Yaşam Merkezi, Meslek Edindirme Kurs Merkez (EDMEK) ve Kadın Emek Evi 2019 yılında verdiği hizmet ve sunduğu projeler ile başta kadın ve çocuklar olmak üzere birçok insanın hayatında fark yarattı.

Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, aileyi güçlendirmek, çocukların gelişimlerinin doğru ve sağlıklı olmasını sağlamak, eğitimde başarılı olmalarını sağlamak, şiddeti önlemek, sosyal hayata katılımını sağlamak, kısacası hayatı ve yaşamı güçlendirmek için önce ‘Kadın’ dediklerini ve bu konuda da birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Gürkan, Evlilik ve Aile Danışmanlık Birimi’nde psikolojik danışmanlığın yanı sıra özellikle çocuk ve kadınlara birçok konuda danışmanlık hizmeti verildiğini söyledi. Gürkan, danışmanlık hizmetlerinden 2019 yılında 245 vatandaşın yararlandığını söyledi.

Müdürlük bünyesinde bulunan Uzm. Rehber Psikolojik Danışman ve Sosyolog tarafından ücretsiz seminerler düzenlendiğini belirten Gürkan, “Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun talebi üzerine toplamda 453  hükümlüye  ‘Sigara ve Alkol’, ‘Aile İçi Şiddet ve Öfke Kontrolü’ ile ‘Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı’ semineri;   Edirne Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün talebi üzerine 141 hükümlüye ‘Öfke Kontrolü’ semineri verildi” dedi.

Yine Edirne Belediyesi bünyesinde kurulan Edirne Akademi’nin birçok konuda farkındalık yaratıldığını da belirten Gürkan, “Finansal Okuryazarlık eğitiminde 27 kadına, Kodlama eğitiminde 16 çocuğa, Nefes Teknikleri ve Yoga atölyesinde 24 kadına, Dijital Okuryazarlık eğitiminde 20 kadına, KOSGEB eğitiminde 18 kişiye, ilkyardım seminerinde 10 kişiye, Mobil Fotoğrafçılık eğitiminde 17 kişi eğitim verildi. ‘Hoş geldin Bebek’ projesi kapsamında yeni doğan her bebek evde ya da hastanede ziyaret edilip, bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan hediye paketleri ailelerine sunuldu. Bu hizmetimizden 2019 yılında 289 kız bebek, 305 erkek bebek olmak üzere toplada 594 bebeğin ailesi yararlanmış oldu” diye konuştu.

KADIN MERKEZLERİNDEN 2 BİN 165 KADIN HİZMET ALDI

Özgecan ve Zübeyde Hanım Kadın Merkezlerinden 2 bin 165 kadının hizmet aldığını belirten Başkan Gürkan,  “Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan Zübeyde Hanım Kadın Merkezi’nden  spor salonu, cilt bakım odası, kuaförlük odası ve kişisel gelişim kursu odaları bulunuyor. Merkez, hafta içi her gün 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Merkezde 2 kuaför, cilt bakım uzmanı, spor hocası ve Edirnekari hocası çalışmakta olup, talep edilen diğer kişisel gelişim kurslarının hocaları Halk Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol ile sağlanıyor. Bu kapsamda 2019 yılında 336 kadın uygun fiyatla cilt bakımı ve güzellik hizmetinden, 850 kadın uygun fiyatla kuaförlük hizmetinden, 128 kadın spor hocası eşliğinde, spor salonundan,  20 kadın ahşap boyama, cam boyama, ürün restoresi (eski objelere yeni form kazandırma), Edirnekari sanatı ve geleneksel Osmanlı süsleme sanatları kurslarından, 40 kadın dikiş kursuna, 18 kadın iğne oyası kursuna,  15 kadın rölyef ( üç boyutlu resim) kursundan ücretsiz yararlandı.  Kursiyerlerin Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifika almaları sağlandı” dedi.

1407 KADIN ZÜBEYDE HANIM KADIN MERKEZİ’NDEN HİZMET ALDI

2019 yılında Zübeyde Hanım Kadın Merkezi’nden 1407 kadının faydalandığını belirten Gürkan,  “2015 yılında Barutluk Mahallesi’nde kurulan Özgecan Kadın Merkezi’mizde spor salonu, cilt bakım odası, kuaförlük hizmeti odası ve kişisel gelişim kursu odaları bulunuyor. Merkez, hafta içi her gün 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Bu kapsamda 2019 yılında 450 kadın uygun fiyatla cilt bakım ve güzellik hizmetinden, 115 kadın uygun fiyatla kuaförlük hizmetinden, 120 kadın spor hocası eşliğinde, spor salonundan, 30 kadın dikiş kursundan, 13 kadın ipek kozası kursundan, 30 kadın rölyef ( üç boyutlu resim) kursundan hizmet almıştır. Kursiyerlerin Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifika almaları sağlandı. 2019 yılında Özgecan Kadın Merkezi’nden 758 kadın faydalandı” ” diye konuştu.

YAŞAM MERKEZİ’NDEN 104 ÇOCUK EĞİTİM ALDI

2018 yılında Çavuşbey Mahallesi’nde kurulan Edirne Belediyesi Yaşam Merkezi’nin de dezavantajlı bir çok çocuğa umut olduğunu belirten Gürkan, “Yaşam merkezinden ritim-müzik odası, resim- el sanatları odası, tiyatro-drama sahnesi, kişisel gelişim odaları, kitap ve oyuncak kütüphanesi, masa tenisi-satranç-dart oynama alanı bulunuyor.  Hafta içi her gün 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet veren merkezimizde müzik öğretmeni, resim öğretmeni, okul öncesi öğretmeni çalışıyor. Talep edilen diğer kişisel gelişim kurslarının hocaları gönüllülük esasıyla bulunmakta ya da Halk Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol ile sağlanmakta. Yaşam Merkezi bünyesinde; Ritim-müzik atölyesine 31 çocuk, okul öncesi atölyesine 18 çocuk, Resim atölyesine 20 çocuk, Gitar atölyesine 13 çocuk, Satranç atölyesine 14 çocuk,  Tiyatro-Drama atölyesine 8 çocuk olmak üzere 2019 yılında Edirne Belediyesi Yaşam Merkezi’nden 104 çocuk faydalanmıştır” dedi.

Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER