VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Aralık 2019 10:03:49

0 Yorum

2019’un manşetlerinden aklımıza kalanlar

Edirne Ahval Haber Merkezi olarak okuyucularımız için 2019 yılında kamuoyunda çok konuşulan manşetlerini ve özel haberlerini derledik. Sağlıktan ekonomiye, spordan siyasete kadar pek çok konuda 2019 yılının Edirne’sine ayna tuttuk. 2019 y

*PLASTİK POŞETLER 25 KURUŞTAN SATILMAYA BAŞLADI

Türkiye’de uygulanmaya başlamışıyla tartışma konusu olan ‘plastik poşetlerin ücretlendirilmesi’ 2019 yılının ilk gününe damga vurmuştu. Vatandaşlar yapılan uygulamanın anlamlı olduğunu diğer taraftan şiddetli bir şekilde karşı çıkanlar da olmuştu. Kimi zamanda yapılan ücretlendirilmeye yönelik vatandaşlar, mizahi bir şekilde de tepkilerini göstermişlerdi. Aradan tam bir yıl geçti. Yetkililer ile yaptığımız görüşmelerde ücretlendirilmeyle ilgili plastik poşetlerin üretiminde ve tüketiminde düşüş olduğu aktarılmıştı.

*‘EDİRNE TARİH MÜZESİ’ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

MAKEDONYA KULESİ SEYİR TERASI OLACAK

Edirne’de yapılan önemli tarihi çalışmalardan bir tanesi de Makedon Kulesi (Saat Kulesi) ilgili olan çalışmaydı. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Nevser Eraslan, Edirne Kültür ve Turizm eski il Müdürü Ahmet Hacıoğlu ile yaptığı görüşmelerin ardından çalışmalar için start verildiğini aktarmıştı. Edirne Tarihi Müzesi ve Ören Yeri olarak düzenlenecek olan diğer adıyla Makedonya Kulesi olan (Saat Kulesi) için geri sayım başladı. Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Şamiloğlu iki hafta önce ören yeri ile ilgili tüm projelerin kuruldan geçtiğini söyledi. Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu ise gazetemize yaptığı açıklamada “Bakanlığımız 2019 yılı içinde ihalesini gerçekleştirecek ve Edirne’nin 8 Bin 300 yıllık tarihi geçmişi için düğmeye basılmış olacak” dedi.

*“TARİHSEL GEÇMİŞİNİ İNCELESİN O AKLIEVVELLER”

Edirne kamuoyunun dikkat çeken olaylarından birisi de Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yeni yıl kutlaması için asılan afişlerde Edirne isminin "Adrianoupolis" olarak yer almasına gösterilen tepkiydi. Günlerce süren tartışmada eleştirileri yönelik

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: “Biz bu afişlerde, Yunan ve Bulgar turistlere hitap ediyoruz, Türk vatandaşlarına hitap etmiyoruz ki. Edirne'nin tarihsel geçmişini incelesin o aklıevveller. Edirne'nin tarihte 12 ismi vardır. Bunların hepsi bizim” ifadelerini kullanmıştı.

*TARİHİ CAMİNİN KALINTILARINI İZİNSİZ KALDIRANLAR YARGILANACAK

Edirne’nin gündeminde çok konuşulan haber başlıklarından birisi de İpsala ilçesine bağlı Aliçopehlivan köyünde II. Abdülhamit tarafından yaptırılan ve yıllar içinde tahrip olan caminin kalıntılarını izinsiz kaldıran muhtar, ihtiyar heyeti ve hafriyatçının da aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında dava açılmasıydı. Konu hakkında Sanık Muhtar Vekili Güven Aslan: "Yağmur ve fırtına sonrası caminin yüzde 90'ı yıkılmıştı. Burası köyün ortası, millet 'Cami kalıntılarını kaldırın’ diye başvurdu. İhtiyar heyeti olarak karar aldık, bunu temizledik. Nisanda mahkememiz var” demişti.

* ‘GÖNÜL ELÇİLERİ’ PROJESİ BÜYÜYOR…

2019 yılının ilk günlerinde toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalık geliştirmek, gönüllü çalışmanın yaygınlaşmasını sağlamak, toplumsal katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek üzere hayata geçirilen, “Gönül Elçileri” projesine katılım büyüyordu. Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın eşi Dr. Ayten Canalp ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Bali,  gazetemiz imtiyaz sahibi Nevser Eraslan, AAlgurlar Otomotiv sahibi Aycan Algur ve Nurdan Keçeci Edirne Sultan I. Murat Devlet Hastanesi Toplum Ruh sağlığı ve Palyatif Bakım Merkezini ziyaret ederek yapılacak çalışmalarına hız katmıştı.

* BELEDİYEDE NELER OLUYOR?

2019 yılının Ocak ayında en çok konuşulan haber başlıklarından birisi de Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Edirne Belediyesinde zimmet ve su faturalarının tahsilâtında, usulsüzlük iddiasıyla soruşturma başlatmasıydı. Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, belediyede inceleme yapmıştı.

Hesap İşleri Müdürlüğündeki bazı bilgisayarlar ve dijitallerin imajı alınırken, bazı belediye çalışanlarının evinde de arama yapılmıştı. Konu hakkında gazetemiz imtiyaz sahibi Nevser Eraslan, Başkan Gürkan ile görüşmesinin ardından olayla ilgili bilgileri sizlere aktarmıştı. Konu hakkında Başkan Gürkan soruşturmayı kendisinin talep ettiğini belirterek, yazılı bir açıklamada bulunmuştu.

*SOSYAL MEDYADAKİ SES KAYDI KAYGI YARATTI:

“SALGIN YA DA VİRÜS DEĞİL”

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde bir çocuk hastanın yaşamını yitirmesi üzerine sosyal medyada “salgın” ve “virüs” olduğuna dair bir ses kaydı, kamuoyunda panik ortamı oluşturmuştu. 23 Ocak 2019 tarihinde ortaya çıkan ses kaydında bulunan iddialar üzerine TÜ Tıp Fakültesi Baş Hekimi Abdullah Taş ile görüşmüştük. Taş konu hakkında; “Dendiği gibi bir salgın veya ölümcül bir virüs gibi bir şey yok. Bir salgın söz konusu değil. Hastanın kesin tanısı tam konulmadı ama ön tanısı menenjit diyebiliriz. Bulaşıcılıktan bahsediliyor bu biçim bir konu değil” açıklamasında bulunmuştu.

*PARGALI İBRAHİM PAŞA CAMİ İÇİN İMZALAR ATILDI

1 MİLYON 979 BİN 30 LEVA’YA RESTORE EDİLECEK

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Bulgaristan’ın Razgrad şehrinde bulunan Pargalı İbrahim Paşa Camiinin restorasyonu için 2019’un Ocak ayında imzalar atılmıştı. UNESCO listesinde yer alan cami için 1 Milyon 979 Bin 30 Leva bütçe ayrılmıştı. Bulgaristan'ın tek Türk asıllı valisi olan Razgrad Valisi Gyunay Hyusmen “Müslümanların yoğun yaşadığı bölgemizde, 7 ilçede 200 bine yakın Türk yaşıyor. İbadete açılıp açılmayacağına Bulgar Hükümeti karar verecek. Bizim amacımız bu camiyi restore ederek, koruyup gelecek nesillere bırakmak” açıklamasını yapmıştı.

*‘DENEYAP’ TEKNOLOJİ ATÖLYESİ AÇILACAK

2019 yılı Ocak ayının dikkat çeken haberlerinden biri de Edirne’de DENEYAP Teknoloji Atölyeleri açılacağına dair haberdi. Proje çerçevesinde kurulacak teknoloji atölyelerinde, yenilikçi bir eğitim modeli ile tasarım-üretim, robotik-kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, siber güvenlik, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılacağını belirterek; “Tüm Türkiye’de, geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen DENEYAP teknoloji atölyelerinden bir tanesi de Edirne’de açılacak ve tüm ülkede, hızlı bir şekilde yaygınlaştırılacak. Projenin 2020 yıl sonuna kadar 81 ildeki gençlerle buluşturulması planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı’nın 100 Günlük İcraat Programı çerçevesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması sonucu 81 ilde 100 DENEYAP Teknoloji Atölyesi Projesi hayata geçirilecek” ifadelerini kullanmıştı.

Derleyen: Bekir TÜCCAR-Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER