VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 05 Kasım 2019 09:34:36

0 Yorum

“2020 eğitimin zirve yılı olacak”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ve yardımcıları, 2020 yılında yapılacak olan projeler ve çalışmalar hakkında detayları basın mensuplarıyla paylaştı. Arpacı, okul yenileme çalışmalarından tasarım ve beceri atölyelerine kadar pek çok konu hakkında bilgiler verdi.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Yardımcıları Kemal Soytürk, Cemal Turan, Müzekka Bayrak ve Nail Yılmaz ile basın mensuplarıyla bir araya geldi. Dün Edirne Öğretmen Evi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen 2,5 saatlik basın toplantısında 2019 yılında yapılan projelerin ve çalışmaların sunumları paylaşıldı. Toplantıda 2020 eğitim-öğretim yılında Edirne genelinde yapılacak olan okul yenileme çalışmalarından tasarım ve beceri atölyelerine kadar pek çok konu hakkında bilgiler verildi. Arpacı ve yardımcıları, Milli Eğitim Bakanlığının 2023 hedeflerini ve 2020 proje sunumları sonrasında kamuoyunun ve basın mensuplarının eğitim hakkında sorularını yanıtladı. Edirne Öğretmen Evi, Edirne’nin Türkiye genelindeki eğitim sıralaması, ek kitap talebi, okulda öğrencilerin telefon kullanımı gibi Edirne gündeminde tartışılan konulara da açıklık getirildi.

ARPACI: “EDİRNE’DE EĞİTİM İÇİN EL ELE, HEP BİRLİKTE ZİRVEYE”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2020 yılında 30 projeyi hayata geçireceğini belirten Arpacı; “Eğitimde kültür sanata, doğaya, öğretmenlerden velilere kadar pek çok konuda sadece öğrencilere değil tüm eğitim bileşenlerine yönelik çalışmaları hayata geçireceğiz. 2019 yılında hayata geçirdiğimiz pek çok çalışmayı başarıyla tamamladık. Başta Edirne Valimiz Ekrem Canalp, Edirne Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ve Öğretmenlerimiz ile başarılı ve minimum sorunla 2019 yılını tamamladık. 2020 yılında eğitimde bambaşka bir yıl olacak. 2020 yılı için tam 30 projemiz var. Bir mottomuz var; Edirne’de eğitim için el ele, hep birlikte zirveye” ifadelerini kullandı.

SOYTÜRK: “HAYIRSEVERLER BİZE DESTEK VERSİN HEP BİRLİKTE YAPALIM”

Edirne Öğretmen Evi hakkındaki soruya yönelik Edirne İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk; “Öğretmen evimize, Aydın Üniversitesinin yaptığı 2016 yılında deprem tahkiki sonrasında binanın taşıyıcı sisteminde ciddi zayıflık bulunduğu, beton basın dayanın değerinin tehtit oluşturduğu, binanın can güvenliğini sağlamadığı. Neticesi sonrası biz bu raporu Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaştık. Bakanlık raporları inceleyerek binanın acil tahliyesini istedi. Ve 2016 yılında bina tahliye edilerek yıkıldı. Öğretmen evi, devlet yatırım planı kapsamında merkezi bütçeden yapılır. Bina yıkıldıktan bugüne kadar 100 yataklı öğretmen evi talebimizi yazdık. Talepte bulunduk. Biz fotoğrafta küçüğünü görüyoruz. Bakanlık bütçe dağılımında büyüğünü görüyor. Öğretmen evi bakanlığımızın öncelikleri arasında değil. Yatırım anlamında. Türkiye’nin bazı illerinde hala derslik başına düşen öğrenci sayısı 46. Edirne’ye sadece son 5 yılda 150 milyon yatırım geldi. Bakanlığımızın öncelikli hedefi derslik. Milli Eğitim Bakanlığımız çocuklarımız olduğu için var. Çocuklar var diye burada. Öğretmen evi önceliğimiz değil, bizim. Yapılsa, yatırım onaylansa iyi olur. Her defasında talepte bulunmaya devam edeceğiz. Yerel belediyeler, ticaret odaları, borsalar, hayırseverler bize destek versin hep birlikte yapalım” dedi.

ARPACI: “ALINMASI VEYA ALDIRILMASI ZORUNLU DEĞİLDİR”

Arpacı, okullarda istenilen yardımcı kitaplar ile ilgili sorulara yanıt verdi. Arpacı; “Hangi sınıfta ve hangi okulda ne olduysa biz anında gerekli uyarılarda bulunuyoruz. Bazı okullarımızda lokal olarak yapılıyorsa bunun üzerine gidiyoruz. Hiçbir zaman kaynak kitap alınması aldırılması zorunlu değildir. Bakanlığımız bunu bize söylüyor ve talimatlandırıyor. Bizde bütün birimlerimize okul müdürlerimize, müdür yardımcılarımıza söylüyoruz. Bazen okul velilerimiz öğrenci temsilcilerimiz diyelim veya sınıf temsilcileri çocuklarımızın daha iyi ders yapabilmesi için akıllı defter çalışmak için başka kaynak alabiliyor olabilir. Ama bu milli eğitim bakanlığının önerdiği bir durum değildir. Milli Eğitim Bakanlığımız hazırlamış olduğu test kitaplarımız yeterlidir. Müfredat oradan takip edilmelidir. Akıllı tahta dediğimiz tahtalarda da eğitim bilişim ağı var. EVA kaynak olarak kullanılabilir ve her şey orada mevcuttur. Milli Eğitim Bakanlığının sitesine girildiği zaman velilerimiz burada yeteri kadar kaynak görecektir. Hatta örnek teşkil edecek şekilde soru çözümleri ve konu anlatımları var. 1440 tane bakanlığımız sınavlarda çıkabilecek olan konular ile ilgili sorular yayınladı. Tekrar 1440 tane daha yayınlanacak. Öğretmenlerimizin bunu çözmesini istiyoruz başka kaynak bir kitaba gerek yok. Öğrencilerimiz bunları alsın öğretmenlerimiz bunları öğrencilerimize çözsünler. Sınavlarda bu sorulardan çıkacak. Yeni bir ek kaynağa ve masrafa gerek yoktur” şeklinde konuştu. Yapılan açıklamalar sonrasında il müdürlüğü yetkilileri ve basın mensupları hatıra fotoğrafı çekildi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER