VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 05 Ocak 2021 11:49:02

0 Yorum

2021’nin olmazsa olmazları; "Doğru projeler, doğru yatırımlar"

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile yaptığım röportajı gazetemiz manşetinden vermiş Trakya’nın kendi e-ticaret sistemi olacak müjdesini yazmıştım. Röportajımızın geri kalan bölümünü kendi köşemden aktarmak istedim. Hem de 2021 yılının ilk yazısında güzel projeler yazarak umut dolu başlamak pandemi döneminde güzel haberler okumak hepimize iyi gelecektir diye düşündüm.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin faaliyete geçen kadın kooperatiflerinin durumu hakkında bilgiler verdi. Ayrıca bu güne kadar yapılmış en güzel birkaç proje hakkında uzun uzun konuşma fırsatımız oldu.

İki milyon TL’lik bir proje olan ve 50 kadının yer aldığı model bir projenin çalışmalarını Şahin’in ifadeleri ile yazıyorum sizlere ; “Edirne Valimiz Ekrem Canalp ile bir proje hazırladık.50 tane kadınla bir kooperatif kuruldu. Karaağaç yolu üzerindeki eski bir binayı dönüştürüp yöresel ürünlerin üretimi, stoklanması, saklanması, online satışı ve bununla beraber gelmek isteyen kadınlara satış, kooperatif gibi eğitimler vereceğiz. Sosyal destekler de vereceğiz. Yani aynı zamanda eğitim merkezi de olacak. Bir yandan yöresel ürünler üretilirken bir yandan da sosyal destek verilecek. Bu 2 Milyon TL’lik bir proje. Birçok kurum projenin ortaklarından. Edirne’de kooperatifçilik anlamında Sayın Valimizin ciddi destekleri var. 50 tane kadın model olacak bu projede. Bir kurumsal merkez yaparak onlara hem yön verme hem de gelecekteki yapılanmalara yön gösterme anlamında bu projeyi hazırladık.”

“BÜTÜN KURUMLAR BİRLEŞİP 50 AİLEYE YETECEK KADAR KOOPERATİF KURDUK”

“Bir örnek verelim. Keşan’da Siğilli Bamya üretimi var. Bunu bir köy yapıyor ama profesyonel anlamda değil. Roman kardeşlerimizin yaptığı bir iş bu. Tekirdağ’da pazarlarda ben de görüyorum Siğilli Bamyayı. Ama belli bir dönemde yapılıp bırakılıyor. Yazın üretip 3 ay içerisinde satıyorlar ve sonrasında köylü boşta kalıyor. Buna Keşan Ticaret Borsası, belediyesi, kaymakamlık olarak destek verildi. Gerçekten kaliteli, lezzetli olan Siğilli Bamyasının coğrafi işaretini aldık. Sonra bunu madem aldık markalaştıracağız insanlara mevsimsel iş olarak değil de yıl boyunca yapılan bir iş olarak görsünler yıl boyunca iş, imkân verelim resmi yerleri çoğaltalım, seralar kuralım ve yıl boyunca üretsinler dedik. Tabi bamya fiziki yapısı itibariyle hemen bozulan bir ürün. Bozulmasın diye yine onlara 2 milyon 300 bin TL’lik destek sağladık. Bütün kurumlar birleşip 50 aileye yetecek kadar kooperatif kurduk. Depolama, paketleme tesisi, seralar yaptık. Seralarda yıl boyunca üretim yapsınlar diye. Sosyal sorun vardı orada. Yazın yapıp, ekim ayından mayısa kadar farklı yerlere çalışmaya gidiyorlardı. Bu sosyal bir sorundu çünkü çocukları okula gidemiyordu. Bu dezavantaj olan meseleyi ortadan kaldık ve ürünleri markalaştırıp hak ettiği değerinin üzerinde satsınlar amacıyla hareket ettik. Kurutması, turşusu vs. de yapılsın. Ve bu üretim diğer köylere de yayılsın, kırsalda kalkınmayı sağlayalım diye bu projeyi yaptık.

“MAHZENLERDE DOĞAL SERA YAPTIK”

“Tekirdağ’da Saray ilçesi ve Kapaklı arasında bir yer var. Burası mantar üretiminde çok gelişmiş durumda. Kıyıköy’e yakın yerlerde yurtdışından gelip köylülerden bu mantarları ucuz fiyata alıp gidiyorlar. Bir kısmının deposu var bir kısmının yok. Yine aynı sorun var yani. Belli dönemlerde yapılıyor ve bırakılıyor. Kırsalda insanlarımız bunu sürekli yapsın diye düşündük. ‘Yurtdışında büyük tüccarlara sizi mahcup etmeyelim siz kendi kendinize pazarlamasını yapın’ dedik. Bütün kurumlar birleşip mantar üreticilere destek olalım dedik. Balkan Savaşları zamanından kalma mahzenleri var 40-50 tane. Doğal bir sera. Doğal sera varken hem tarihi canlandıralım hem de doğal sera. Ben bu serayı İtalya’da İsviçre sınırında Alp Dağları’nda gördüm. Maden sahaları olarak kullanılıyormuş. Oraları peynirler için doğal iklimlendirme olarak kullanıyorlar. Hem maliyetli hem de gerçekten doğal ürün olarak daha pahalı satıyorlar. Biz de Çerkezköy’deki o yerlerimize sahip çıkalım, Balkan Savaşı’ndan kalan o doğal saklama alanlarını canlandıralım hem de mantar üreticilerimize orada ürettirelim. İmzaları attık. Yıl boyunca üretim yapılacak, doğal üretim. Daha sonrasında büyük firma marketleriyle üreticileri anlaşmasını sağlayıp değerinde satışı yapılacak. Pandemi şartlarında daha çok 5.500 aileye ulaşamasak da özellikle kırsal kesimdeki dezavantajlı aileleri üretime teşvik ediyoruz. Kırsalda tarımsal faaliyetleri sürdürebilme amacıyla bu tür projelere destek verdik.”

“DOĞRU PROJELERLE ÜRETİME DESTEK VERİYORUZ”

“Trakya’nın tamamına ulaşmak zor olsa da doğru projelerle ulaşım sağlayıp üretime destek veriyoruz. Farklı bölgelerde bu tür projeler hazırlayarak ekolojinin devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz. İnşallah bu tohumlar 3-4 sene içerisinde büyüdükçe 200-500-1000 aileye katkı sağlar. Hazırladığımız projelerin maddi yönünün yanında sosyal yönüne de önem vermeliyiz. Pandemi sonrasında da firmalarımıza yüz yüze vizyon çalışmalarına yönelik yeni dünya düzenin çalışma sektörünün nasıl olacağına dair eğitimler vermeyi istiyoruz. Alışılmış bir düzeni bir anda değiştirmek zor ama bir kişi de yeni düzene ayak uydursa kârdır.”

Aslında Ayın Şahin tek kelime ile özetliyor tüm konumuzu. 2020’yi hiç anmamak üzere kapatıyoruz ama ders almamız gereken ve üzerinde çalışmamız gerekenleri de bir kenara ayırıyoruz. Pandemi sonrasında yeni bir sistem başlıyor hayatımızda. İşletmelerde e- ticaret kavramı ve üretim için doğru projeler, doğru destekler ve ardından doğru yatırımlarla kalkınacak gelişecek kentler yaratmalıyız. Daha çok çalışıp daha çok üretmeliyiz.

2021 umuyorum ki çok güzel olsun. Öncelikle insanlık Kovid derdinden bir an önce kurtulsun ve yaralar sarılmaya başlansın. Yeni yıl sağlıkla ve birazda şansla yüzümüze gülsün.
 

Haftaya görüşmek üzere…

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER