VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 05 Temmuz 2019 09:54:53

0 Yorum

31 yıl sonra İlk kez Kırkpınar’da

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 50 yıldır başcazgırlığını yapan ve "Pele Mehmet" olarak bilinen Mehmet Tura, 31 yıl önce yazdığı “Kırkpınar” şiirini ilk kez Edirne AHVAL Gazetemize paylaştı.

Yağlı Güreşlerin dualı çayırlarında yarım asırdır başcazgırlık yapan, “Pele” lakabıyla bilinen Mehmet Tura, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Tura, 31 yıl önce “Kırkpınar” adlı şiirini, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde okuyacağını aktardı.

Çocukluk yıllarında futboldaki becerileri sayesinde “Pele” lakabıyla tanınmış ancak gönlünü ve ömrünü yağlı güreşlere adamış Mehmet Tura, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde yine başcazgır olarak dualı çayırda yerini alacak. Yağlı güreşlere 50 yıllık cazgırlık hayatında, birbirinden farklı maniler, söyleyişler ve şiirler kazandıran Tura, 31 yıl önce Kırkpınar için yazdığı manisini ilk kez Sarayiçi Er Meydanında okuyacak. Okuyacağı şiiri sadece Edirne AHVAL Gazetemize paylaşan Tura, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin de çekişmeli geçeğini de değindi. Tura; “Bu yıl ki Kırkpınar’ın iddialı geçeceğine inanıyorum. Değerli seyircilerimizin bu yıl ki güreşlere doyacağını ve keyfi alacaklarını düşünüyorum. İnşallah öyle de olur. Kazasız, belasız, sağlık sıhhat içinde huzurlu bir Kırkpınar diliyorum” dedi.

31 YIL SONRA İLK KEZ

Tura, 31 yıl önce kendisinin yazdığı Kırkpınar isimli şiirini, ilk kez 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde okuyacağını belirterek; “Kırkpınar değeri tarif bile edilemez. 658 yıllık bir tarih. Ben de Pele Mehmet olarak tam 31 yıl önce, Kırkpınar’ı anlatan bir şiir yazmıştım. Beni yakından tanıyanlar bu şiiri bilir ama ilk kez 658. Tarihi Kırkpınar’da okuyacağım şiirimi” ifadelerini kullandı.

Tura’nın yazdığı Kırkpınar isimli şiir ise şu şekilde;

KIRKPINAR

KIRK YİĞİT, BİR AŞKINA BAŞLATTI BİR GÜREŞ

KIRK’I DA ASLANDI BİRBİRLERİNE EŞ

GÜN BOYU SÜRMÜŞTÜ BU UĞRAŞ, BATMIŞTI GÜNEŞ

SON NEFESLERİ DE BİTMİŞTİ, HZ. ALLAH ADINA YAPILAN BU GÜREŞ

KIRK YİĞİTE AĞIT YAKARKEN RUMELİ FATİHİ SÜLEYMAN PAŞA

KIRKLAR DİYE YAZILDI HER BİR TAŞA

ŞEHİT OĞULLARI CENNETE UÇUP GİDERKEN

KIRKPINAR FIŞKIRDI KIRK YERDEN, ALLAHUEKBER

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER