VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Haziran 2019 11:41:15

0 Yorum

40 okul binası kullanılamaz durumda

 

Edirne’nin Merkez, Lalapaşa ve Süloğlu ilçelerine bağlı köy okullarının durumuna dair yapılan komisyon araştırmasında, Merkez’de 13, Lalapaşa 21, Süloğlu’ndaysa 6 köy okulunun kullanılamaz halde olduğu belirtildi.

Köylerden göçün artması ve çiftçi sayılarında azalmasının olumsuz sonuçlarından, eğitim de etkilendi. Kırsal Kesimde taşımalı eğitim-öğretime geçişten dolayı bazı köylerde çok sayıda okul binası kullanım dışı kaldı. Edirne Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonunun da konu hakkında önerge sonrası yapılan araştırmada son durum meclise sunuldu. Komisyon Başkanı Halil Akdağ yaptıkları tespitler hakkında bilgiler verdi. Akdağ, Edirne Merkez, Lalapaşa ve Süloğlu’nda toplamda 40 okul binasının kullanılamaz durumda olduğunu belirterek; “Edirne Merkez İlçesine bağlı 36 Köyün 23 tanesinde bulunan okul binalarımız sağlam sayılacak yapıdadır. Bu okullarımızdan 4 tanesi aktif durumda bulunmaktadır. 13 köyümüzdeki okul binaları ise kullanılamaz durumdadır. Süloğlu ilçemizde bulunan Köylerimizden 10 tanesinde okul binası bulunmaktadır. Bu okul binalarımızdan 4 tanesi sağlam durumda bulunmaktadır. 6 köyümüzdeki okul binaları ise kullanılamaz durumdadır. Lalapaşa ilçemizdeki Köylerimizden 25 tanesinde okul binası bulunmaktadır. Bu okul binalarımızdan 4 tanesi sağlam durumdadır. 21 köyümüzdeki okul binaları ise kullanılamaz durumdadır” şeklinde konuştu.

11 KÖYDE KANALİZASYON YOK

Mecliste, Edirne’nin köyleriyle ilgili yapılan farklı bir komisyon araştırması da kanalizasyon çalışmaları hakkındaydı. Edirne genelinde bulunan 254 köyün kaç adet kanalizasyon çalışması tamamlandığını, Kaç köye kanalizasyon çalışması devam ettiğine dair konulara değinildi. Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyon raporunda konu hakkında; “Merkez ilçede bulunan 37 köyümüzün 35' inde kanalizasyon sistemi bulunmakla olup, Bosna Köyü ve Budakdoganca Köylerimizde Kanalizasyon sistemi bulunmamaktadır. Lalapaşa ilçesinde bulunan 27 köyümüzün 24' ünde kanalizasyon sistemi bulunmakla olup, Hüseyinpınar, Saksağan ve Uzunbayır Köylerimizde Kanalizasyon sistemi bulunmamaktadır. Süloglu ilçemizde bulunan 10 köyümüzün tamamında kanalizasyon sistemi bulunmaktadır. Havsa ilçemizde bulunan 22 köyümüzün tamamında kanalizasyon sistemi bulunmaktadır. Uzunköprü ilçemizde bulunan 53 köyümüzün tamamında kanalizasyon sistemi bulunmaktadır. Meriç ilçemizde bulunan 21 köyümüzün tamamında kanalizasyon sistemi bulunmaktadır. İpsala ilçemizde bulunan 20 köyümüzün tamamında kanalizasyon sistemi bulunmaktadır. Keşan Ilçesinde bulunan 45 köyümüzün 42' sinde kanalizasyon sistemi bulunmakla olup, Yeşilköy, Çelebi, Sazlıdere Köylerimizde Kanalizasyon sistemi bulunmamaktadır. Enez İlçesinde bulunan 19 köyümüzün 16'sında kanalizasyon sistemi bulunmakta olup, Çandır, Hisarlı Köyü ve Umurbey Köylerimizde Kanalizasyon sistemi bulunmamaktadır. İlimizdeki köylerde kanalizasyon şebekeleri bütçe imkânlar ve mevzuat gereğince ve belirli bir nüfusun üzerinde bulunan köylerimizde kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından plan ve program çerçevesinde yıllara sair çalışmalar sürdürülmektedir. 254 Köyümüzden 11 köyümüzde foseptik (vahşi depolama) sistemimiz bulunmakta olup, bunlardan 4 tane köyümüzün nüfusları 100 ve üzerinde 7 tane köyümüzün ise 100’ün altındadır” ifadeleri yer aldı. Kanalizasyon sistemi olmayan köylerin nüfuslarına göre de bilgilerin paylaşıldığı raporda; “Bosna Köyünde 61, Budakdoğanca Köyünde 149, Hüseyinpınar Köyünde 30, Saksağan Köyünde 29, Uzunbayır Köyünde 72, Çandır Köyünde 17, Hisarlı Köyünde 164, Umurbey Köyünde 37, Yeşilköy’de 146, Çelebi Köyünde 91, Sazlıdere Köyünde 218 kişi yaşamakta olup, öncelikle nüfusun 100 ün üzerinde olan köylerimizden başlamak üzere 11 köyümüzün kanalizasyon hattına kavuşturulması için bütçe imkanları çerçevesinde planlar yapılmış olup, en kısa sürede tamamlanacaktır” ifadeleri yer aldı. Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER