VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 04 Nisan 2020 00:10:53

0 Yorum

5 işletme kara listede yer aldı

Ticaret Bakanlığı, yeni tür koronavirüsü (kovid-19) nedeniyle talebi artan ürünlerde, haksız fiyat artışı yapan işletmeleri ve firmaları tespit etti. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonrası, Edirne’den 5 işletmenin haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilip, 10 bin 475 TL ile 105 bin 781 TL para cezasının uygulandığı açıklandı.

Yeni tür koronavirüsü (kovid-19) salgınından korunmak için çeşitli tedbirler alınmakta. Alınan tedbirlerin başındaysa maske, eldiven, dezenfektan ve kolonya kullanımı geliyor. Sürecin ilerlemesi ve salgına yakalanan kişi sayısının artması sonucu maske, eldiven, dezenfektan, ateş ölçer, ıslak mendil, kolonya vs. gibi ürünlere talep artmış ancak bu durumla birlikte bazı işletmeler ile firmalar haksız fiyat artışında bulunduğu öne sürülmüştü. Yurttaşlardan gelen şikâyetler, araştırmalar ve incelemeler sonucu, Ticaret İl Müdürlükleri ve Reklâm Kurulu haksız fiyat artışına yaptığı tespit edilen işletmelere ve firmalara para cezası uygulandı.

EDİRNE’DEN 5 İŞLETME YER ALDI

Bakanlığın resmi internet sitesinde yapmış olduğu duyuruda, haksız fiyat artışında bulunan bazı işletmelerin ve firmaların isimleri, satışı yaptığı mecrayı, uygulanan ceza tutarını ve faaliyet gösterdikleri illeri tek tek açıkladı. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 198 firma hakkında 10 milyon 90 bin 60 TL idari para cezası uygulandığı belirtildi. 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle 7 bin 386 firmayla ilgili yasal sürecin devam ettiği belirtilen duyuruda, kanuna aykırı bulunan uygulamaların internet üzerinden gerçekleştirilmesi halinde gerçekleştiren firmalara 104 bin 781 TL, diğer satış yerlerinde gerçekleştirenlereyse 10 bin 475 TL idari para cezası uygulandı. Bakanlığın yapmış olduğu duyuruda Edirne’den de 5 işletmenin yer aldığı görüldü. Serenat Özel İş Güvenliği Teknik Malzeme ve Danışmanlığa internet sitesi üzerinden satışa sunduğu maskelerde haksız fiyat artışı görüldüğü ve 104 bin 781 TL para cezası uygulandığı, Filiz Eczanesinin işletmesinde sattığı maskelerde haksız fiyat artışı tespit edildiği ve 10 bin 475 TL para cezası uygulandığı, Ömür Eczanesi işletmede sattığı maskelerde haksız fiyat artışı tespit edildiği ve 10 bin 475 TL para cezası uygulandığı Eczanem Medikal işyerinde sattığı maskelerde haksız fiyat artışı tespit edildiği ve 10 bin 475 TL para cezası uygulandığı, Medilever Medikal işyerinde sattığı maskelerde haksız fiyat artışı tespit edildiği ve 10 bin 475 TL para cezası uygulandığı açıklandı.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER