VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Mart 2020 10:37:55

0 Yorum

65 yaş ve üzerine para cezası

İç İşleri Bakanlığı yeni nesil koronavirüsünden (kovid-19) en çok etkilenen yaş aralığı olan 65 yaş ve üzeri kişilere evden çıkma yasağı uygulaması getirmişti. Uygulanan yasakla birlikte yaş aralığındaki kişilerin, ihtiyaçlar

İç İşleri Bakanlığı yeni nesil koronavirüsünden (kovid-19) en çok etkilenen yaş aralığı olan 65 yaş ve üzeri kişilere evden çıkma yasağı uygulaması getirmişti. Uygulanan yasakla birlikte yaş aralığındaki kişilerin, ihtiyaçlarını karşılama yönünde sorunlarla karşılaşacağı tartışma konusu olmuştu. Bakanlık, seyahat etmesi/evden çıkması zorunlu olan kişilerin 155, 156, 112 hatları üzerinden taleplerini iletebileceğini duyurdu. Yasağa uymayan kişilere, Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesine göre suç duyurusunda bulunulacağını ve de 3 bin 500 TL para cezasında çarptırılacağını belirtildi.

Yeni nesil koronavirüsü (kovid-19) olduğu kişi sayıları dünya genelinde artış gösterirken, ülke yöneticileri farklı alanlarda aldığı önlemlerle salgının önüne geçmeye çalışıyor. 6 kıtada 170 ülkede görülen virüs, 12 bin 800 kişinin hayatına son verdi. Salgın her yaş kesimindeki insanı etkilerken en hızlı ve en çok, çocuklar ile yaşlı insanları etkisi altına alıyor. Bakanlıklar, Müdürlükler, Belediyeler, Uzmanlar virüsün yayılımını engelleyecek en etkili yöntemlerden birinin de 15 günlük evde karantina yönteminin olduğunu belirterek, çeşitli tedbirler uyguluyor. Yetkililer, ihtiyaç duyulmadığı halde evden dışarı çıkılmaması gerektiğini, nasıl korunmamız gerektiğine dair detayları hakkında bilgi veriyorlar. Bu kapsamda okullar eğitim hayatına ara verirken, toplum arasında yoğun kullanılan işyerlerinin faaliyetine ara vermesine, 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkmasının yasaklanması gibi uygulamalar yürürlüğe girmişti.

TALEPLERİNİ İLETEBİLECEKLER

Bakanlıklar tarafından alınan kararlar doğrultusunda sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üzeri kişilerin, genel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı yönünde toplumda tartışma konusu haline gelmişti. İçişleri Bakanlığı, seyahat etmesi/evden çıkması ‘zorunlu’ olan kişilerin 155, 156, 112 hatları üzerinden taleplerini iletebileceğini duyurdu. Bakanlık sivil vatandaşların haricinde; evden çıkması zorunlu kamu görevlileri/kamu hizmeti yürütenler ile eczacılara belge verilecek.

YASAĞA UYMAYANA 3 BİN 500 TL CEZA

İç İşleri Bakanlığı tedbir çalışmaları kapsamında aldığı bir kararda da 65 yaş ve üzerinde bulunan vatandaşların bakanlık kararına uymamaları ve sokağa çıkmaları durumunda Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesine göre suç duyurusunda bulunulacağını ve de 3 bin 500 TL para cezasında çarptırılacağını belirtildi.

CAN KAYBI: 21 KİŞİ

Türkiye’de virüs nedeniyle 24 saatte 12 can kaybı oluşurken; hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 21’e çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 bin kişi üzerinden şüpheli kişiye test yapıldığını 277 kişide virüs tespiti yapıldığını belirtti. Bakan Koca, vaka sayısının da 947'ye ulaştığını açıkladı.

RESTORANLAR, LOKANTALAR, PASTANELER KAPANACAK MI?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında ek genelge gönderildi. Genelgede restoranların, lokantaların, pastanelerin kapatılıp kapatılmayacağı yönünde pek çok konu hakkında duyurularda bulunuldu. Genelde yer alan maddeler şu şekilde sıralandı;

-İçkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerleri, sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek.

- lokanta/restoranlar ile pastane ve benzeri işyerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak.

-Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla lokanta/restoranlar hariç olmak üzere birçok umuma açık yerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulduğu hatırlatıldı.

-Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek lokanta, restoran, pastane ve benzeri işyerleri için ilave tedbirlerin alınması gerekli görüldüğü belirtildi.

-Bakanlık illere gönderdiği genelge kapsamında; içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerleri, saat 24:00 itibariyle sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek.

-Bu nedenle tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak.

-Bakanlık söz konusu tedbirlere ilişkin vali/ kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde başta Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER