VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Mart 2020 10:45:47

0 Yorum

“9 maddelik tedbir isteği!”

Edirne Tatlıcı, Büfeci, Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin İnağ, üyelerinin devlet yetkililerinden taleplerini 9 maddelik bir liste şeklinde açıkladı. İnağ; “Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi desteklerini de

Edirne Tatlıcı, Büfeci, Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin İnağ, üyelerinin devlet yetkililerinden taleplerini 9 maddelik bir liste şeklinde açıkladı. İnağ; “Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi desteklerini de belirtilen ilave taleplerimizi de eklenmesini önemli buluyoruz” dedi.

Yeni nesil koronavirüsü (kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek adına alınan tedbirler kapsamında ülke genelinde çoğu işletmeler ve esnaflar, kepenk kapatmıştı. Kepenk kapatan küçük ve orta ölçekli esnaflar ile işletmeler, açıklanan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketinde kendileriyle alakalı bir desteğin olmaması yönünde taleplerini ve şikâyetlerini dile getirdi. Edirne Tatlıcı, Büfeci, Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin İnağ, özellikle halkın yoğun olarak kullandığı lokantalar ve restoranların işletmelerinin, ticari hayatlarına devam etmeleri için alınması gerekenleri, liste halinde duyurdu. İnağ; “Zor günlerden geçtiğimiz bu süreçte sağlık kuruluşlarımıza, Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan ve tüm ekibine bu konudaki gayret ve katkıları nedeniyle ayrıca katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Oda olarak bu süreçte üye iş yerlerimizden talep edenlerin odamızdan alacağı dezenfektan maddesi dağıtımına devam ediyoruz. Devletimizin, koronavirüs (kovid-19) virüsüne karşı almış olduğu tedbirler ve ardından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi desteklerini de aşağıda belirtilen ilave taleplerimizi de eklenmesini önemli buluyor katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

ESNAFLARIN TALEBİ

1-Esnaf ve Sanatkârlarımızın Esnaf kredi ve kefalet kooperatiflerinde olduğu gibi Devlet, özel banka ve kredi finans kuruluşlarında almış oldukları kredilerinin en az az 3 ay süre ile faizsiz ertelenmesi.

2-Esnaf ve Sanatkarlarımızın Elektrik, Doğalgaz, Su, SGK, Bağkur, Vergi, MTV,Gibi ödemelerinin en az 3 ay süre ile faizsiz olarak ertelenmesi ve ileriki ödemelerle çakışmaması için ödemelerde kolaylık sağlanması.

3-Tedbiren Geçici olarak kapatılan ilgili meslek mensuplarımızla ilgili karar süresince geri ödeme şartı olmadan Kira yardımı yapılmasının sağlanması.

4-Tedbiren kapatılmasına karar verilen iş hacmi azaltılan (restauran ve lokantalar ve benzerleri gibi) tüm iş kollarına Bu süreç boyunca faizsiz veya düşük faizli kredi veya kaynak imkânı sağlanması.

5-Sigorta prim ödemelerinde tedbirler devam ettiği süreçte işveren hissesinin kaldırılması veya çok düşük oranlara indirilmesinin sağlanması.

6-İş-Kur desteği ile küçük ve orta ölçekteki işletmelerin personel istihdamında sağlanan destek ve teşviklerin arttırılmasının sağlanması.

7-Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinden Kredi kullanan esnaflarımızın günü geçmiş borçlarının faizlerinin silinmesi Mart ayı ödemesinin de Ekonomik İstikrar Kalkanı paketine alınması ve Sicil Affının kalıcı bir şekilde çıkarılması.

8-Prim Borcu olan esnaf ve sanatkârlarımız ve ailelerinin yılsonuna kadar ilaç alabilmelerinin önünün açılması ve ilaç almalarının sağlanması.

9-Tedbiren geçici olarak kapatılmasına karar verilen esnaf sanatkarlarımızın yanında çalışanlara bu süreç boyunca ücretlerinin kısa çalışma ödeneğinden karşılanmasının sağlanması için Ekonomik istikrar kalkanı paketinin genişletilmesinin sağlanması talep edilmektedir. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER