VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 03 Temmuz 2020 16:57:14

0 Yorum

“Açıklanan veriler birbiri ile çelişmekte”

Büro Emekçileri Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Sarı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in verilerine göre 2020 Mart ayı’nda işsiz sayısının 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 kişiye düştüğü, Kısa çalışma ödeneği alan 3,5 milyon kişi, işsizlik ödeneği alan 1 milyon kişi, işsiz sayılmadığından gerçek işsiz sayısının daha yüksek olduğu ifade etti. Sarı, “Siyasi iktidar tarafından açıklanan veriler bir biri ile çelişmekte, TÜİK her zaman olduğu gibi gerçekçi olmayan veriler ile manipülasyona devam etmektedir”  dedi.

Büro Emekçileri Sendikası Edirne Şubesi basın açıklaması düzenledi. Sendika binası’nda gerçekleştirilen Basın açıklaması metnini Şube Başkanı Emre Sarı okudu. Sarı, TÜİK’in 2020 Mart ayı’nda işsizlik sayısı ile ilgili verileri gerçekçi bulmadıklarını ifade ederek “TÜİK verilerine göre 2020 Mart döneminde işsiz sayısının 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 kişiye düştüğü ifade edilmektedir. Kısa çalışma ödeneği alan 3,5 milyon kişi, işsizlik ödeneği alan 1 milyon kişi, işsiz sayılmadığından gerçek işsiz sayısının daha da yüksek olduğu ortadadır” ifadelerine yer verildi.

Sarı, TÜİK’in gerçekçi olmayan verilen ile manipülasyon yaptığını iddia ederek; “ 2018 yılının ikinci yarısında döviz piyasalarında ortaya çıkan dalgalanmaya paralel yaşanan ekonomik krizin etkileri 2019 yılında devam etmiş kriz döneminde yapılan toplu sözleşme ve bütçe ile 2020 yılına giren Türkiye, 2020 Mart ay ile beraber pandemi sürecinin yarattığı ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Değerli Basın Emekçileri; Pandemi sürecinin ekonomide yarattığı tahribatın, gerçekliği yansıtmayan önlem paketleriyle aşılamayacağını yaşayarak görüyoruz. 2020 yılı bütçesinde başta askeri harcamalar olmak üzere, iç güvenliğe, diyanete ve kamu özel ortaklığı projelerine taahhüt karşılığı olarak devasa būtçeler ayrılmıştır. Bütçe revize edilerek bu kaynakların başta sağlık olmak üzere sosyal güvenlik ve sosyal yardımlara aktarılması dönemsel bir ihtiyaçtır. Genel olarak siyasi iktidarın yapması gereken 2020 yılı bütçesini revize ederek pandemi sürecinden olumsuz etkilenen kesimleri öncelleyen bir yaklaşımla yeni bir bütçe hazırlamak, bütçenin finansmanı için başta servet vergisi olmak üzere gerçekçi adımlar atmaktır. Aksi takdirde açıklanan paketlerde ifade edilen rakamların gerçekliği tartışılmaya devam edecektir. Pandemi sürecinde açıklanan ve miktarının 600 milyar liraya kadar çıktığı belirtilen destek paketinden herhangi bir geliri olmayan 4 milyon 411 bin ailenin payına düşen bir defaya mahsus yapılan bin liralık yardım olmuştur. Bu tablo ülkenin yoksulluk içinde bulunduğunu gerçeğini tescil etmektedir. TÜİK verilerine göre 2020 Mart döneminde işsiz sayısının 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 kişiye düştüğü ifade edilmektedir. Kısa çalışma ödeneği alan 3,5 milyon kişi, işsizlik ödeneği alan 1 milyon kişi, işsiz sayılmadığından gerçek işsiz sayısının daha da yüksek olduğu ortadadır. Siyasi iktidar tarafından açıklanan veriler bir biri ile çelişmekte, TÜİK her zaman olduğu gibi gerçekçi olmayan veriler ile manipülasyona devam etmektedir” şeklinde konuştu.   Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER