VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Ekim 2019 10:04:35

0 Yorum

“Acil servise günde Bin 300 başvuru yapılıyor”

Edirne Sultan I. Murad Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Talha Sütçü,  acil servislerindeki günlük başvuru rakamlarının Bin 300’e kadar dayandığını söyledi. Sütçü; “Hastanemiz acil servisine başvuru oranı son 2 yılda yüzde 20’lerden yüzde 30’lara yükseldi. Günlük oranda rakamla ifade etmek gerekirse Bin 200-Bin300’lere yükseldi. Bu sayılar çok ciddi sayılar. 4 pratisyen ve 2 uzman hekim ile hizmet veriyoruz. 6 hekimin böyle bir yükü kaldırması söz konusu bile değil” dedi.

Edirne Sultan I. Murad Devlet Hastanesi acil servisinin yoğunluğu nedeniyle gelen şikâyetler ve iddialar üzerine yetkililerle görüştük. Edirne Sultan I. Murad Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Talha Sütçü’ye iddialar ve merak edilenler hakkında gazetemiz muhabiri Bekir Tüccar’ın sorularını yanıtladı. Başhekim Sütçü, acil servislerine başvuru oranlarının günlük Bin300’lere ulaştığını belirtti. Sütçü, sağlık okur-yazarlığının toplum arasında çok önemli bir yere sahip olduğunu, poliklinik ve uzman hekim sayısı bakımından yeterli seviyede olduklarını ve çeşitli önerilerde bulundu.

“GEREKLİ UZMAN HEKİME ULAŞMAK EDİRNE’DE ÇOK KOLAY”

Başhekim Sütçü, Edirne’de uzman hekime ulaşma anlamında en avantajlı şehirlerden biri olduğunu vurguladı. Sütçü; “Kendini acil hisseden her hasta acildir ama bunu beklerken hafif bir grip akıntısıyla kalp krizi vakalarının da acil servislerde yan yana durduğunu da unutmamak gerek. Bu hastanenin yetersizliğinden değil, vatandaşlarımızın sağlık okur-yazarlığının ne denli az olduğunu göstermiş oluyor. Sağlık okur-yazarlığı derken bir hastamızdan hastalığına dair tüm bilgileri veya detayları bilmesini beklemiyoruz. Hasta en azından bir başvuruda bulunurken, hastalığını hekime ne kadar kolay tarif ederse o kadar kısa sürede müdahale edilir. Bu durum hem hastanın sağlığına hem doktorun iş gücüne katkı sağlar. Sağlık okur-yazarlığımız az ama sağlığa başvuru oranımız çok yüksek. Edirne’de yılda her birey 0 yaştan 90 yaşa kadar olan başvuru yüzdesi yılda 9’dur. Bu şu demek oluyor; eğer siz yılda hiçbir sağlık kurumunda randevu almıyorsanız, ben 18 defa başvuruyorum. Bu oran bireylerde ciddi bir rakam olmayabilir ama 12 ayda sağlık kurumlarında çok ciddi bir rakam olarak karşımıza çıkıyor. Onun için acil servisi gerekli durumlarda kullanmaya özen göstermemiz lazım. Çünkü durumu veya rahatsızlığı daha kritik olan başka bir hasta da acil serviste tedavi ediliyor. Bu empatiyi kurmamız gerek diye düşünüyorum. Düşünün ki bir gün acil servise geldiğiniz anda sizin de bir yakınınız kalp krizi veya ağır yaralı olabilir ve bizim sıramızı bekliyor olabilir. Acil servise gelen tüm vatandaşlarımıza biz zaten acil müdahale edilmesi gereken bir hasta gözüyle bakıyoruz. Ancak gerekli uzman hekime ulaşmak Edirne’de çok kolay”

“HEM HASTA MEMNUNİYETİ ARTAR HEM DE HEKİMİN KALİTESİ”

“Vatandaşlarımız çok acil bir rahatsızlık olmadığı takdirde hastanelerimizin poliklinikleri kullanmaları, MHRS’lerde randevularını takip etmeleri gerek, en geç 2-3 gün içerisinde uzman hekimlere ulaşabilirler. Uzman hekimlerimiz MHRS dışında 30 veya 40 hastaya daha bakıyorlar. Hekimlerimiz gerçek anlamıyla çok çaba sarf ediyorlar. Önerileri uygulayan kişiler rahatsızlıktan daha çabuk kurtulmuş ve doktorlarımız da daha çok hastayı tedavi edebilecek zamanı elde etmiş olacaklardır. Hem hasta memnuniyeti artar hem de hekimin kalitesi artar” dedi.

“GÜNDE BİN300 KİŞİ BAŞVURUYOR”

Başhekim Sütçü, acil servise başvuru oranının günde Bin 300’lere ulaştığının belirterek; “Acil servise başvuru oranları yaz ayları bitiminden okullarının açılmasıyla birlikte artar. Edirne’nin nüfus popülasyonunun çoğunluğunu oluşturan yaşlı kesim ile çocuk hastalar daha çok başvuruda bulunuyor. Son dönemlerde acil servise başvuru oranları giderek artmaktadır. Hastanemiz acil servisine başvuru oranı son 2 yılda yüzde 20’lerden yüzde 30’lara yükseldi. Günlük oranda rakamla ifade etmek gerekirse Bin 200-Bin300’lere yükseldi başvuru oranları. Bu demek oluyor ki hastanemize günde gelen her 10 hastadan 3’ü polikliniklere başvuruyor. Hastanemizde her daim açık olan 102 polikliniğimiz var. 102 polikliniğimizde de konusunda uzman doktorlarımız görev alıyor. Polikliniklerimizdeki doktorlarımıza başvuru 10’da 7 iken acil serviste çalışan 10’da 3 oranında. Bu sayılarda bize şunu anlatıyor; gerçek anlamda hasta olan vatandaşların tedavisinde gecikmeyi, hastalara yeteri kadar zaman ayrılmasında ve gerekli uzman hekimden yararlanmak anlamında zorluklara sebep oluyor. Normal şartlar altında bakanlığımızın bizden istediği ilgi süresi yüzde 20’dir. Bunun üzerinde yapılan başvurularda gereksiz başvuru olarak nitelendirilir” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER