VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Temmuz 2019 10:03:32

0 Yorum

“Adalet arayışlarında yanlarında olacağız”

Çorlu’da yaşanan Tren kazasının üzerinden tam 1 yıl geçti. 340 kişinin yaralandığı ve 25 kişinin hayatını kaybettiği olay hakkında, TMMOB’ un 5 İl Koordinasyonu ortak açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada; “Tüm sorumluların hak ettikleri cezaları alana kadar ailelerimizin adalet arayışlarında yanlarında olacağız” ifadeleri yer aldı.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde yaşanan tren kazasının üzerinden tam bir yıl geçti. Kazada 340 kişi yaralamış ve 25 kişi de hayatını kaybetmişti. Kazanın birinci yılında tren kazasının sorumlularının cezalandırılmasına yönelik, davalar ile ölenler ve yaralıların ailelerinin verdikleri mücadeleler devam ediyor. Son olarak feci kazaya yönelik açıklamalarda bulunan Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği’nin (TMMOB) İstanbul, Tekirdağ, Çorlu, Kırklareli ve Edirne İl Komisyonları ortak bir basın açıklamasında bulundu. konu hakkında tüm detaylara değinen TMMOB İl Komisyonları; konunun yakın takipçisi olduklarını ve gerekenler için davanın takipçisi olacaklarını vurguladılar.

“KAYGILARIMIZI DAHA DA ARTTIRMIŞTIR”

TMMOB İl komisyonlarının açıklamasında; üst düzey yetkili ve bürokratların soruşturmaya dâhil edilmemesinin ve de kazadan sorumlu şirketle bilirkişi heyetinde yer alan bazı isimlerin bağlantılarının ortaya çıkmasının kaygı yarattığını ifade ederek; “Çorlu tren kazasının üzerinden tam bir yıl geçti. 340 kişinin yaralandığı faciada, hayatını kaybeden 25 yurttaşımızı özlemle anıyor, acılı ailelerine bir kez daha sabırlar diliyoruz.

Kazanın ardından başlatılan soruşturma sürecinde yaşanan gelişmeler, ne yazık ki; sorumluların ortaya çıkarılarak bir daha böyle bir olay yaşanmamasına dair adımlar atılmasının hedeflenmediğini ortaya koymuştur. Üst düzey yetkili ve bürokratların soruşturmaya dâhil edilmemesi ve kazadan sorumlu şirketle bilirkişi heyetinde yer alan bazı isimlerin bağlantılarının ortaya çıkması, adaletin yerini bulacağına ilişkin kaygılarımızı daha da arttırmıştır” dedi.

“NİTELİKLİ PERSONEL KURUMDAN UZAKLAŞTIRILMIŞTIR”

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) kurumsal yapısını hasar gördüğünü, yaşanan kazada da büyük oranda etken olduğunu ifade eden açıklamada; “Kazada hayatını kaybedenlerin ailelerinin, yaşanan ihmallerin örtbas edilmesine karşı verdikleri mücadele, iktidar tarafından bastırılmak istenmektedir. Anayasa Mahkemesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasında polis şiddetiyle karşı karşıya kalınmış, Geçtiğimiz hafta Çorlu’da görülen ilk duruşmada ise önce emniyet güçleri kayıp yakınlarını duruşma salonuna almak istememiş, ardından da davayı gören mahkeme heyeti davadan çekilerek yargılamanın başlamasına engel olmuştur. Yargı sürecinin henüz başındayken yaşananlar, sorumluların ortaya çıkarılmasına karşı direncin ve kararlılığın boyutunu ortaya koymaktadır. Bir an önce bu yanlıştan dönülerek, kamu vicdanının tahsisi konusunda gerekli adımlar atılmalı, adil bir yargılama sürecinin önü açılmalıdır. Aksi takdirde geçmişimizde yer alan örnekleri gibi, bu kaza da aydınlatılmamış bir vaka olarak tarihe geçecek, başka facialara zemin hazırlanmış olacaktır. Bir kez daha hatırlatıyoruz; kazanın asıl nedeni kamu yararı ve güvenliğini ikinci planda gören politika ve uygulamalardır. Ülkemizde yıllardır izlenen demiryollarının özelleştirilmesi ve kamusal bir hizmet olan demiryolu taşımacılığının ticarileştirilmesi politikaları ile TCDD'nin kurumsal yapısı parçalanmıştır. Bu yaklaşım çerçevesinde personel azaltılmasına gidilmiş ve nitelikli personel kurumdan uzaklaştırılmıştır. Yine bu yaklaşım çerçevesinde kuruma yönelik yatırımlar azaltılmış, lokomotif bakım ve yol bakım atölyeleri de işlevsizleştirilerek küçültülmüştür. Yaşanan facianın yalnızca yağışlara bağlanması bu nedenle sorunludur ve yanlıştır” şeklinde konuştu.

“ADALET ARAYIŞLARINDA YANLARINDA OLACAĞIZ”

TMMOB İl Komisyonları açıklamalarında kazada ölen ve yaralanan kişilerin, adalet arayışlarında yanlarında duracaklarını belirterek; “Çorlu Tren Kazasından 5 ay sonra yaşanan ve 9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Yüksek Hızlı Tren Kazası, yaşadığımız felaketlerden ve yaptığımız uyarılardan ders alınmadığının en açık göstergesidir. Yeni acılar yaşanmaması için bu kazalarda kusuru bulunan tüm sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır. Demiryolu ağımızın güvenli hale getirilmesi için bilimsel ilkeler ışığında bakım, onarım ve denetim için gerekli tüm teçhizat ve personel eksiksiz biçimde sağlanmalıdır. Çorlu, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ İlçe/İl Koordinasyon Kurulları olarak, bu elim kazada hayatını kaybedenleri bir kez daha saygıyla anıyor, tüm sorumluların hak ettikleri cezaları alana kadar ailelerimizin adalet arayışlarında yanlarında olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER