VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 05 Temmuz 2019 09:50:29

0 Yorum

“Ağa dediğin kalıcı eser bırakmalı”

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine Edirne’nin tüm bileşenlerle sahip çıkması gerektiğini belirtti. Akdağ, altın kemerli ağa Seyfettin Selim’e çağrıda bulunarak; “3 dönemdir üst üste Kırkpınar ağalığını alan ağamız var. Bence altın kemer sahibi bir ağanın bu şehre kalıcı bir eser bırakması gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, Gazetecilerle bir araya geldi. Dün, Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği’nde yapılan basın toplantısında Akdağ, Kırkpınar’ın bugünü ve yarını hakkında konuştu.

“YETERLİ DEĞİL”

Akdağ, Edirne Belediye Başkanlığının Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için çalışmaların olduğunu ancak yeterli olmadığını aktardı. Akdağ; “Bilindiği gibi Edirne Belediyesi yıllardır bu işi tamamıyla sırtlanmış ve bu işin ülkemize yakışır bir şekilde iyi olabilmesi için elinden gelen çaba ve gayreti göstermektedir. Burada Edirne Belediyesi’nin hakkını teslim etmek gerekiyor. Tabi ki bu yeterli değildir. Bu organizasyonu ülkemize ve Edirne’ye yakışır bir şekilde yapılabilmesi için diğer kurum ve kuruluşların da belediye kadar bu işe katkı sunmaları gerekir diye düşünüyorum. UNESCO kültür Mirası listesinde bir organizasyon olduğu için ülkemizde oldukça önem taşımaktadır. Geleneksel Ata sporumuzdur” dedi.

“NEDEN EDİRNE’DEN AĞA ÇIKMIYOR?”

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine, Edirne’den ağa çıkmamasını eleştiren Akdağ; “Bunun yanında en önemli sembolik makamlardan birisi de ağalık makamıdır. Kendi görüşlerimi paylaşıyorum. Neden Edirne’den ağa çıkmıyor diye soruyorum. Burada da birçok ekonomik anlamda güçlü iş insanı var. Bu spora gönül verecek insanlar var. Herkesin bunun bir hizmet yarışı olduğunu düşünerek ağalık için yarışması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin her yerinden insanlar bu yarışa katılabilir. Ama burada söz konusu olan doğru insanların çıkarak bu kültürün yaşatılmasına yönelik katkı ve çabalar sunmasıdır” ifadelerini kullandı.

“AĞA DEDİĞİN KALICI ESER BIRAKMALI”

Akdağ, Kırkpınar Ağalık makamına gelmiş kişilerin Edirne’de kalıcı eserler bırakmasının

gerektiğini belirterek altın kemerli ağa Seyfettin Selim’e de göndermede bulundu. Akdağ; “Ağalık makamı sadece parayı verip ağalığı aldım olmamalı. Ağaları bu görevi üstlendikten sonra bu sporun geliştirilmesine yönelik yaşatılmasına yönelik çalışmalarının olması gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili çalışmalarda bulunmasını bekliyoruz. Bir güreş merkezimiz yok. Edirne bu işin merkezi ise burada mutlaka buna yakışır bir merkez olmalı. Ama bunu belediye yapar, ama ağa bununla ilgili bir çalışma yapar. Bunu hayata geçirir. Ya da diğer kurumlar katkı verir. Bir şekilde bunun sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca 3 dönemdir üst üste Kırkpınar ağalığını alan ağamız var. Bence altın kemer sahibi bir ağanın bu şehre kalıcı bir eser bırakması gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER