VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Eylül 2019 10:56:48

0 Yorum

“Ağaca bakarken, ormanı gözden kaçırıyoruz”

Dünya Gazetesi Başyazarı Rüştü Bozkurt, gazetemize Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Bozkurt, 5G teknolojisinin dünya ekonomisinde büyük çapta değişimlere neden olacağını belirterek, siyasilerden işçilere, yatırımcılardan bilim insanlarına kadar 5G teknolojisine odaklanması gerektiğini belirtti. Bozkurt; “5G ile tüm dünyanın konuştuğu endüstri 4.0 değişecek, insanlar değişecek, yatırımcılar değişecek, işçi statüsü değişecek, ham madde değişecek, yaşam biçimleri değişecek, rekabet tarzları ve şartları değişecek. Dünyada var olmamızın şartları değişecek. Bu çok geç değil, Eski yıllardaki gibi 20-30 yılda olmayacak, 5-10 yıl içerisinde gerçekleşecek. Onun için bir an önce bu konulara yönelmemiz lazım hem de en acil şekilde. Ağaca bakarken ormanı gözden kaçırıyoruz” dedi.

Dünya ve Türkiye ekonomilerine dair yaptığı doğru tespitleri ve yazılarıyla bilinen otoriter isimlerden “Ekonominin Bozkurt”u olarak bilinen Gazeteci-Yazar Rüştü Bozkurt ile ekonomi hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Bozkurt’a Türkiye’nin ekonomideki konumu ve hareketleri hakkında sorular yönelttik.

“TÜRKİYE BUGÜN, EKONOMİDE PATİNAJ YAPIYOR”

Bozkurt, Türkiye’nin dünya ekonomisindeki yeri hakkında yönelttiğimiz sorulara yönelik “patinaj çekiyoruz” yanıtı verdi. Bozkurt, Türkiye’nin geçmiş ve günümüzdeki fırsatları tam anlamıyla değerlendiremediğini belirterek; “Türkiye, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde hiç görmediği fırsatları yakaladı. Ama bu fırsatları değerlendirdi mi? diye soracak olursak maalesef Türkiye hem o günlerde hem de günümüzde bu fırsatları değerlendiremedi. Tüm dünyada göç geri döndü. Geçmiş dönemde sanayileşmeyi ve gelişmeyi yakalamamış olan toplumlara büyük bir fırsatlar doğdu. Bunu en iyi değerlendiren ülkelerin başında Çin ve Güney Kore oldu. Türkiye maalesef plana değer vermediği için, net bilgiler ile etkin koordinasyon ve odaklanma becerisini gerçekleştirmediği için Türkiye bugün, ekonomide patinaj yapıyor. Türkiye’nin 2 kat büyüdüğü yerde, Çin 7 kat büyüme gösteriyor. Hatta bugün Türkiye ‘2 kat mı büyüdü’ veya ‘daha mı az’ diye tartışmalar devam ediyor” dedi.

“HERKESİN ÜLKE GELİŞİMİNDEKİ NEGATİF HAREKETLERİ ÜZERİNDE PAYI VAR”

Ülke ekonomisinde oluşan olumsuzluklardan siyasilerden sivil toplum kuruluşlarına, vatandaşlardan yatırımcılara kadar tüm herkesin payı olduğunu belirten Bozkurt; “Ekonomi sadece devletin veya devletin ekonomi ile ilgili birimlerinin belirlediği bir şey değil. Ekonomik sıkıntıları değerlendirirken bir de aynaya bakmak lazım. Aynaya baktığınızda gördüğünüz durum karşısında ne kadar negatif veya ne kadar pozitif eleştiri yaptığınız da çok önemli. Kendisine ayna tutmayı bilmeyen insanın, ne kendisine ne de başkasına bir faydası olur. Bana göre Türkiye’nin ne insan kaynağında eksiklik vardır, ne yeraltı ne de yer üstü kaynaklarında eksiklik vardır. Türkiye, kısır çekişmelerin ve çatışmaların üzerinde enerjisini harcarken, önündeki büyük fırsatları kaçıran bir ülkedir. Bunda hepimizin payı vardır. Bu durumu birkaç kişinin üzerine yıkarak bu işi çözemeyiz. Eğitim sisteminin payı var, üniversitelerin de payı var, Ticaret odalarının da payı var, sivil toplum kuruluşların da payı var vs. Herkesin ülke gelişimindeki negatif hareketleri üzerinde payı var” şeklinde konuştu.

“GELİŞMEKTE OLAN BİR ÜLKE AYIBINI OMUZLARIMIZDA BİR KAMBUR OLARAK TAŞIRIZ”

Kamu kuruluşlarında ve özel şirketlerdeki gözetim ve denetim mekanizmalarının tam anlamıyla işlemesinin ülke ekonomisine büyük çapta etki ettiğini vurgulayan Bozkurt; “Bir toplumun örgütlü kesimleri kendi programlarıyla projeleriyle çıkıp, siyasi iradeden proje talep etme düzeyine gelmezlerse, ayakları bunun üzerine olmazsa kalkma imkânları yoktur. Siyasetçi ister istemez seçim pratiğine yönelecek ve fazla pragmatist ve popülist olacaktır. Bugün dünyada bu durum yaşanırken, Türkiye’de de bu durum aynı şekilde vardır. ’Zaruretler maharet doğurur’ diyen ya da Uzakdoğu ülkelerinde ‘Düşmanını öğretmen yapmasını bilmeyen toplumlar gelişemez’ diyen laflarını bir düşünüp, şapkamızı önümüze koyup ‘geçmiş fırsatları niye kaçırdık. Bugün ne yapmalıyız?’ diye sormamız lazım. Türkiye’nin öncelikle döküm ve bilgiye ihtiyacı var. İnsanlara ‘Türkiye’de her hangi bir resmi kurumun rakamlarına bakılarak, güvenerek yatırım yapılabilir mi?’ diye sorsanız. ‘Hayır’ cevabını alıyorsunuz. O zaman ilk Türkiye’nin neyi var neyi yok, gerçekçi bir şekilde döküm yaparak, elimizin altındaki menzildeki kaynaklara bakarak bilgi edineceğiz. Bu konuda çok büyük bir eksiklik var. Buradan standart bilgileri elde edeceğiz ki; Dünya genelinde üretilen standart dışı, büyük verileri dedikleri unsurları elde edip, değerlendirip bir değer üretelim. İki numaralı olayımız, gözetim ve denetim eksikliği çok yüksek. İnsan kaynakları ve yeraltı kaynaklarını ciddi şekilde önlem alma disiplininden geçirmek zorunda. Gözetim ve denetimin olmadığı yerde istismar olur. Bu nedenle, Sayıştay’ı ciddi bir şekilde çalıştırmak lazım. Kamunun teftiş kurullarını ve şirketlerin kendi iç denetim kurullarını son derece ciddi bir şekilde çalıştırarak, geri bildirim yapıp ‘geçmişte ne hata yaptım? neler yapmam lazım?’ sorularına doğru cevaplar verilebilsin. Her şeyi yapmak, hiçbir şey yapamaz. Belli alanlarda rekabetimizi güçlü bir şekilde sürdürebileceğimiz alanları tespit edip devam etmemiz lazım. Yoksa sabahtan akşama kadar ‘döviz düştü, döviz çıktı. Enflasyon arttı, deflasyon oldu’ kelimelerini konuşur dururuz. Dipteki olan dalgaları tartışmazsak 20 yıl sonra yine aynı şeyleri konuşuruz. Yoksa yine gelişmekte olan bir ülke ayıbını omuzlarımızda bir kambur olarak taşırız” ifadelerini kullandı.

“5G DÜNYA ŞARTLARINI DEĞİŞTİRECEK”

Bozkurt, 5G teknolojisinin dünya ekonomisinde büyük çapta değişimlere neden olacağını belirterek, siyasilerden işçilere, yatırımcılardan bilim insanlarına kadar 5G teknolojisine odaklanması gerektiğini belirtti. Bozkurt; “5G mobil iletişimi sistemi insan hayatına üç önemli değişiklik getiriyor. İlk değişiklik muazzam bir bağlantı ağı oluşturuyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1 kilometrede 10 milyon nesneyi birbirine bağlıyabileceğiz. Sonsuz ve kaliteli bir iletişim getiriyor. Müthiş bir küresel iş birliği getiriyor. Bütün bunlar insanlığı buharlı makineden etkileşiminden 10 kat daha fazla etkileyecek. Türkiye’de bu konuda geride değil aslında ama tartışma odağımızı şaşırıyoruz. 5G’yi geliştiren en önemli dünyaca ünlü bilim insanı Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erdal Arıkan, konunun rehberi diyeceğimiz insan. 5G ile tüm dünyanın konuştuğu endüstri 4.0 değişecek, insanlar değişecek, yatırımcılar değişecek, işçi statüsü değişecek, ham madde değişecek, yaşam biçimleri değişecek, rekabet tarzları ve şartları değişecek. Dünyada var olmamızın şartları değişecek. Bu çok geç değil, 5-10 yıl içerisinde gerçekleşecek. Eski yıllardaki gibi uzun sürede olmayacak bu değişiklikler. Onun için bir an önce bu konulara yönelmemiz lazım hem de en acil şekilde. Ağaca bakarken ormanı gözden kaçırıyoruz. Böyle insanlarımız, akademisyenlerimiz, bilim insanlarımız vs. Türkiye’de mevcut ancak, bu konuları konuşmadığımız için gündemimize taşımadığımız için sanki Türkiye’de bilim yapılmıyormuş gibi bir hava uyandırıyor. Bu nedenle, bu tür konuları ve kişileri gündemimize taşımak lazım” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER