VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Ağustos 2019 10:10:22

0 Yorum

“Ağalığın hakkını verdiğime inanıyorum”

Altın kemerli Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağass Seyfettin Selim, Edirne’de görev yapan Gazetecilerle bir araya geldi. Ağa Selim; “ağalığın hakkını verdiğime inanıyorum” dedi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin altın kemerli ağası Seyfettin Selim gazetecilerle bir araya geldiği bir toplantı düzenledi. Bir restoranda düzenlenen toplantıda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da katılım gösterdi. Ağa Selim ağalığın hakkını verdiğime inandığını beliretek; “600 milyar para ödüyoruz. Bu bir formalite. Biz gittiğimiz her yerde ben Seyfettin Selim olarak Kırkpınar ağası olarak nereye gidersem gideyim, ağalığın hakkını verdiğime inanıyorum. Kim olursa olsun mevki makam gözetmeksizin. Ben bunu yapıyorum yapmaya’ da devam edeceğim” dedi.

GÜRKAN: “GÖZÜMÜZDE YOK GÖNLÜMÜZDE”

Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan ise Ağa Selim’in Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağalığını haklıyla yaptığını vurgulayarak; “Kırkpınar onurlanılacak, gurur duyulacak bir makamdır. Ama siyasi ikbal için, ekonomik ikbal için kullanılacak bir makam değildir. Dolayısıyla Kırkpınar ağası olacak kişinin ekonomik durumunun iyi olması bir avantajdır, sadece ekonomik durum ile Kırkpınar ağalığı yapılmaz. Sevgili Ağam Seyfettin Selim bunu 10 yıldır başarıyla yapmaya devam ediyor. Zaten 10 yıldır bunu başarıyla yapmasa altın kemerin Kırkpınar'ın tarihindeki bizim kayıtlarımıza göre, inşallah seneye üçüncüsünün ebedi sahibi olacak, 3 altın kemerli tek ağası olmazdı. Artık ağaların ağası Seyfettin Selim’e bu unvanı yetmemeye başladı. 3 altın kemer olunca bu böyle gitmeye başladı. Sevgili ağamda 3 yıl üst üste sürekli olarak aldı. Seyfettin Selim bunu hakkı ile yaptığı için gözümüzde yok gönlümüzde. Allah ona da yakışanı veriyor. İnşallah bundan sonra da öyle olur. Tabii sevgili ağamızın da söylediği gibi Kırkpınar ağalığı sadece bir ekonomik ağalık değildir. Çünkü Türk'ün ata sporu olan ve 658 yıldan bu yana devam eden bu efsane bitmeyen güreşin devam eden efsanesi, Türk milleti ebediyen var olacak ve var oldukça da sürecek bir efsanedir. O yüzden diyorum ki; bizden sonraki kuşaklar da Kırkpınar ve yağlı güreşi bizden atalarımızdan aldığımızdan daha temiz bir şekilde gelecek kuşaklara emanet eder ve bu geleneği sürdürürler” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER