VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Şubat 2020 09:35:54

0 Yorum

Akşener; “Esnaf zor durumda”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Edirne’de yapmış olduğu esnaf ziyaretleri sonrası yaptığı açıklamada; “Dolayısıyla alım gücü yok, satışlar düşmüş, maliyet yükselmiş, kârlar düşmüş. Kiralar aynı duruyor. Elektri

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Edirne’de yapmış olduğu esnaf ziyaretleri sonrası yaptığı açıklamada; “Dolayısıyla alım gücü yok, satışlar düşmüş, maliyet yükselmiş, kârlar düşmüş. Kiralar aynı duruyor. Elektrik faturaları dünle bugün arasında, geçen sene bugünle, bu ay arasında iki ile çarpılmış bir fark var. Esnaf çok zor durumda” dedi.

         İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ülke genelinde ziyaretlerini sürdürmeye devam ediyor. Akşener bu kapsamda 19-20 Şubat tarihlerinde Edirne genelinde ziyaretlerde bulundu. Akşener, öncelikle esnaf ziyaretleriyle talepleri ve şikâyetleri dinledi. Akşener yapmış olduğu ziyaretler sonrası İYİ Parti Edirne İl Başkanlığında partilileriyle bir araya geldi. Akşener il başkanlığında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“AMACIMIZ İNSANLARIN DERDİNE ODAKLAMAYA ÇALIŞMAK”

Akşener, siyasilerin vatandaşların esas sorunlarına odaklanması gerektiğini belirterek; “Esnaf bu ülkenin bel kemiğidir. Esnaf siyasetin yürümesi ile ilgili bu ülkeyi kim yönetiyorsa iktidarı oluşturan o siyasi yapının da bel kemiğidir. Fark edilmez ama en büyük istihdamı esnaf yaratır. O küçücük dükkânlarda asgari iki kişi çalışır. Dolayısıyla en büyük istihdam esnaftır. Bu nedenle önce esnaftan başladık. An itibari ile seçim yok.  Dolayısıyla zamanımız var ve propaganda yapmadan, iktidarı kötülemeden ‘sen nereye oy verdin?’ sorusunu sormadan sadece insanımızı dinlemek.  Buradaki amacımız siyasetçiyi gerçek gündeme, gerçek probleme, insanların derdine odaklamaya çalışmak. Bunu da yapacağıma inanıyorum. Ağalar da gelsin, görsünler, dinlesinler. Siyasetin velinimeti de seçmendir. Uzunca bir zamandır kutuplaşma üzerinden siyaset yapıldığı için seçmen velinimet olmaktan çıktı. Şimdi el birliğiyle tekrar velinimet yapacağız inşallah. Derdimiz budur” dedi.

“ESNAF ZOR DURUMDA”

“Edirne esnaflarından aldığınız görüşleri özetler misiniz?” sorusuna karşılık Akşener, ekonomik krizin etkilerinin daha derin olduğunu belirterek; “Dört ilde elektrik fiyatlarına yapılan zam öldürmüş. Doğalgaz olan yerlerde doğalgaz fiyatları öldürmüş. Maliyetlerin yükselmesi yani girdilerdeki fiyat artışı insanlarında alım gücünün düşmesi sonucu bir şeyi satın almaktan vazgeçirmiş. Kuruyemişçide de böyle, lokantada da böyle, çanta satanda da böyle. Hangi konuda iş yaparsa yapsın aynı. Dolayısıyla alım gücü yok, satışlar düşmüş, maliyet yükselmiş, kârlar düşmüş. Kiralar aynı duruyor. Elektrik faturaları dünle bugün arasında, geçen sene bugünle, bu ay arasında iki ile çarpılmış bir fark var. Esnaf çok zor durumda. Geçen sene beş kişinin çalıştığı yerde ya ikiye düşmüş ya üçe. Yarın bunlar bekli bire düşecek. Çok dükkân kapanmış diye gördüm ben. Damat beyin tahmininden çok daha derin bir ekonomik kriz var. Gerçek kriz var. Havsa’nın köyünden bir köyünden arkadaşla karşılaştık. Ondan evvel süt inekçiliği yapan genç bir kızla karşılaştık. Farklı yerlerde karşılaştık. Hayvancılık yapan, tarım yapan yaşlısının, gencinin şikâyeti şu: hayvancılık için yem pahalı, mazot pahalı, baytar pahalı, süt ucuz. Buna karşılık tarım yapan için elde kalıyor. Bana anaparadan yüzde 30-yüzde 40-yüzde 50 zarar eden çiftçiler söylediler. Bunun aynısının benzerini de Bursa’da da gördük. Çok ciddi bir üretim esaslı, istihdam odaklı tarımında da, sanayisinde de, esnafında da böyle ekonomik bir model ortaya konması lazım. Bir de hukuk olarak çok büyük problem var. Adalete olan güven darmadağın olmuş durumda. Farklı farklı kararlar sebebi ile büyük olaylardan bahsetmiyorum, küçük olaylardan bahsediyorum. Bir hanım kulağıma eğildi ‘dayısı olan her şeyi yaptırıyor’ dedi. Mahkemeyle ilgili bir sorunu varmış. Özel bir şeydi. Yani bir hâkim ve savcı için vatandaşın buna inanması kadar korkunç bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

“SPORA BEN DÂHİL HİÇBİR SİYASETÇİ KARIŞMASIN”

Akşener’in İpsala’da yapmış olduğu açıklamaların farklı yöne çekildiğini belirtti. Akşener, spora hiçbir siyasetçinin karışmaması gerektiğini belirterek; “Önce Trabzon’dan başlayalım. Benim konuşmam yeniden okunup dinlendiği zaman aslında ne dediğim ortaya çıkar. Hangi takım olursa olsun oraya siyasetçilerin elini olumlu veya olumsuz ellememesi gerektiğini söyledim. Sporu siyasetin müdahalesinden uzak tutmanın doğru söyledim. Bu genel ilke herkes için geçerli. Trabzonspor ile ilgili de Trabzonlular heyecanlı, canlı ve kulüplerine de kalpten bağlı insanlar. Onlar için söylediğimi tekrar okunur dinlenirse söylediğim şey şu; Trabzonspor’un gayretlerini, mücadelesini bir tartışma konusu, bir siyaset yapmasın.  Spora ben dâhil hiçbir siyasetçi karışmasın” şeklinde konuştu.

“SIKI TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Ergene nehriyle ilgili yaptığı araştırmalar sonrası şaşkınlık yaşadığını belirten Akşener, konuyu sıkı bir şekilde takip edeceklerini belirtti. Akşener; “Ergene’ye çok şaşırdım. 2015’te buraya gelip demişlerdi ki ‘balık tutulacak, içerisinde yüzülecek’ Bildiğiniz zehir akıyor. 4. Derece zehirli su. Orada tarım yapılıyor. İçinde siyanüre kadar her türlü zehir var. Yapılacak tek bir şey var; sanayi ile tarımı dengelemek. Sanayi olacak istihdam yaratıyor, üretim yapıyor ama o fabrikaların arıtmaları doğru dürüst çalıştırılacak. İnsanlar dünyayı yeteri kadar kirletti. Ergene bizim Anadolu’nun, Trakya’nın, su kaynağı.  Zamanında her çeşit balığın olduğu bir yer ve sizler alışmış olabilirsiniz onu görmeye ama ben şok geçirdim. Şimdi burada yüzmeyi, burada balık tutmayı 2015’te önerip, yapacağız deyip, sözünü verip kaybolanları burada yüzmeye davet ediyorum ben şimdi. Eskiden kavun, karpuz yetiştirilirdi ovada. Dün çeltiğinde bol suyla sulanmasının önüne geçmek gibi köylülerin söylediği bir karar alınmış. Ergene çamur ve zehir akmaya devam edecek. Zehirli bir damar olmaya devam edecek. Siz buradan seyredeceksiniz. Bunun çok sıkı takipçisi olacağız biz. Yani gerçekten şok geçirdim” dedi.

“BU ÜLKENİN HÂKİMİNE, SAVCISINA GÜVENİ KALMAZ”

Gezi Parkı sanıklarıyla ilgili alınan kararlarla ilgili görüşlerini belirten Akşener; “Gezi bir toplumsal itirazdı. Doğrusuyla, eğrisiyle yaşandı ve bitti. Şimdi ben bütün bunları gündem değiştirme, sizin gündemlerinizi, sizin gerçek problemlerinizi örtmek üzere hükümet tarafında böyle ısıtıp ısıtıp ortaya konulan bir tavır olarak görüyorum. Bir mahkeme tahliye ediyor, beraat ediyor ya da takipsizlik veriyor. Birden bir şey oluyor, Cumhurbaşkanı sert bir şekilde konuşuyor ve ‘hurra’ başlıyorlar. Bakın isimlerden bağımsız söylüyorum ben bunu. Sıkça rastlanan bir şey ve sonuç itibari ile yeni baştan başka hâkimler, başka savcılar da o kararı yok hükmünde kabul ediyor. Şimdi hukuk kavramının özelliği “rıza”dır. Razılık kavramıdır. Şimdi gene sanıklar tutukluların isimlerinden bağımsız vicdan demektir. Eğer birine başka, birine başka bir hukuk uygulanırsa. Bu çok bilinen davalar üzerinden sıradan, kimsesi olmayan insanlarında hukukta yaşadıklarını üst üste koyarsanız o ülkenin insanlarının, bu ülkenin hâkimine, savcısına güveni kalmaz. İki konu beka meselesidir. Biri genç insanların ülkesine olan güveninin ortadan kalkması bir diğeri de hukuka olan inancın, güvenin ortadan kalkmasıdır. Onun için bu adalet terazisini elinde tutan heykeldeki hanımın gözü bağlıdır. Tanıdığın yada düşmanın olmadığını görmemek amaçlı. Bu tür zikzaklı davranışları doğru bulmuyoruz. Hukuk tektir, adalet tektir. Suçlu olan cezasını alır, suçsuz olan beraat eder ama arka planında bu kadar beceriksiz olamazlar. Arka planında ekonomideki krizin yani Edirneli ağlıyor ya. Emekli bir arkadaş 66 yaşındayım dedi. Yağmur altında 75 simit alıyormuş her gün. Bugün 18 simit satmış. simit başına 10 kuruş zor kalır. Emekli maaşına bir katkı olsun diye evinde oturması gereken yaşlılıkta bir insan yağmur altında soğukta simit satmaya çalışıyor. Bunları unutturmak için yapıldığına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Akşener, il başkanlığında yaptığı açıklamaların ardından Kırklareli’ndeki ziyaret programını gerçekleştirdi. Bekir TÜCCAR-Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER