VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Mayıs 2019 10:01:07

0 Yorum

“Arkalarını dönüp gidiyorlar”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yapmış oldukları çalışmalara birkaç kurum dışında kimsenin destek olmadığını belirterek; “Kurumlar sadece kendi işleri düştüğü zaman o nezaketi, saygınlığı ve dayanışmayı gösteriyor ama kendi işleri düşmediği zaman arkalarını dönüp gidiyorlar” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, dün belediye meclisi toplantı salonunda basın toplantısı gerçekleştirdi. Gürkan, çalışmalar, projeler ve festivaller hakkında detayları aktarırken, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

“PROJE DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ”

Kırkpınar Er Meydanı’nın yenilenme projesi hakkında sürecin devam ettiğini belirten Gürkan; “Kırkpınar Er Meydanının modernize edilmesiyle ilgili 2016 yılında Belediye Meclisi olarak bir karar almıştık. Kırkpınar Er Meydanını 25 yıl süreyle Gençlik ve Spor Bakanlığına şartlı tahsis etmiştik. Şartta; Kırkpınar Haftasında Edirne Belediyesi, bu süre dışında Gençlik ve Spor Bakanlığıyla yapacağımız ortak işletme protokolüyle beraber kullanacaktık. 2017 yılında yatırım programına alındı ancak araya seçimler, referandum,  bir seçim daha girdi ve önümüzde bir seçim daha var. Umarım bu seçimler bittiğinde projeye başlarız. Projede bazı hatalar ve aksaklıklar tespit edildi. Proje değişikliğine gidildi. Şu anda o aşamada gidiyor süreç” dedi.

“KONUŞTUK VE UZLAŞTIK”

Selimiye Meydanı Rekreasyon projesi için Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem'le konuştuğunu, bir uzlaşmaya vardıklarını ve çalışmalara başlattıklarını belirten Gürkan; “Vakıflar Genel Müdürü ile konuştuk ve uzlaştık. Çalışmaları da başlattık. Koruma konservasyon, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması ancak ihya edilmemesi konusunda mutabık kaldık. Kurula şartlı bir şekilde başvuru yapacağız. İlerleyen yıllarda da o dönemin insanları, siluet anlayışı değiştiğinde Yemiş Kapanı Hanının ihya edilmesine dair ya da yapılmaması hakkında karar verecekler. Kentimizin tacı olan Selimiye Caminin ortaya çıkmasını sağlamış olacak ve bu da bizi mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

“ULUSLARARASI BOYUTA TAŞINMA ZAMANI GELDİ”

Kakava Festivalinin uluslararası boyuta taşınması gerektiğini ve bu kapsamda çalışmalara başlayacaklarını belirten Gürkan; “Kakava ve Hıdırellez Festivalimizi başarılı bir şekilde yaptık. Geçen yıla göre katılımcı sayısı oranla daha kalabalıktı. Geçen yıl Kakava ve Hıdırellez Festivaline 80 bin ziyaretçi almıştık. Bu yıl 100 bin civarı bir rakama ulaştığını söyleyebiliriz. Kakava ve Hıdırellez Festivalinin uluslararası boyuta taşınma zamanı geldi diye düşünüyorum. İlk etapta önümüzdeki yıl Balkan ülkelerinde de bunun duyurusunu ve Balkan ülkelerinin katılacağı bir uluslararası festival boyutuna taşınması çalışmalarımıza başlıyoruz. Daha farklı bir konsept de geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“ARKALARINI DÖNÜP GİDİYORLAR”

Gürkan, Belediyenin yaptığı çalışmalarda birkaç kurum dışında kimsenin destek olmadığı ifade ederek; “Edirne’de kent içerisinde kim etkinlik yaparsa yapsın, hangi kurum etkinlik yaparsa yapsın, mutlaka belediyenin bir izi ve katkısı vardır. Biz belediye olarak şuna çok alışığız; belediye tüm kurumların yardımcısı destekçisi ama birkaç kurum dışında maalesef kimse belediyenin destekçisi değil. Edirne’de geleneklerimizin ve göreneklerimizin öngördüğü kurumsal yardımlaşma ve kurumsal destekleşme maalesef gün geçtikçe azalıyor. Bürokrasi kültürü, nezaketi, saygınlığı gün geçtikçe azalıyor. Kurumlar sadece kendi işleri düştüğü zaman o nezaketi, saygınlığı ve dayanışmayı gösteriyor ama kendi işleri düşmediği zaman arkalarını dönüp gidiyorlar. Bundan sonra daha kurumsal kararlarla götüreceğiz bu işi” dedi.

“ÖVÜNÇ DURUMUNA HERKESİ KATTIK AMA KÜLFETİNİ BİZ ÇEKTİK”

Turizm ile ilgili yapılan çalışmalara en çok kendisinin çaba gösterdiğini belirten Gürkan; “Edirne’de turizmi bu konuma getirmek için çok çaba sarf ettik. Herkes çaba sarf etti ama en çok çabayı ben sarf ettim. Bu konuda mütevazı olmayacağım. Kimseden bugüne kadar bir tek kuruş destek almadan yaptık çalışmalarımızı. Çalışmaların övünç durumuna herkesi kattık ama külfetini biz çektik. Bundan sonra biz herkese eşit şekilde ama kuralları katı bir şekilde uygulayacağız”

“DEVLETTEN BELEDİYELERE OLUK OLUK PARA GELMİYOR”

“Vatandaş zannediyor ki ‘bana 50 TL su faturası geldi, bunun hepsi belediyeye gidiyor’ faturaya baktıklarında vergisinden yapılan işlemlere kadar hepsi yazıyor. Bin lira su borcu demek 20 ay su parasının ödenmediği anlamına gelir. Biz vatandaşlarımız ileride ödeme güçlüğüne girmesinler diye baştan uyarma yöntemine gittik. Bu uyarıları da etkili biçimde sürdüreceğiz. Kimseden ilave bir şey istemiyoruz, alınan hizmetin de karşılığı ödenmesi gerekir. Devletten belediyelere oluk oluk para gelmiyor. Sadece vergi gelirlerinden kanun gereği nüfus başına düşen bir pay geliyor belediyelere” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER