VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 28 Kasım 2018 09:46:51

0 Yorum

Avrupa rüyası kabusu BİTMİYOR

Edirne'de "göçmen kaçakçılığı" operasyonları devam ediyor. Organize suç örgütleri tarafından ilkel koşullar altında ve çoğu zaman göçmenlerin ölümü veya yaralanması ile sonuçlanan göçmen kaçakçılığına yönelik bir çok operasyon yapıldı. Yakalanan düzensiz göçmenler işlemlerinin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderilirken diğer bir operasyonda tır sürücüsü, "insan kaçaklığı" suçundan tutuklandı. Enez’de ise botla kaçmaya çalışırken 23 kişi sahil güvenlik güçlerince yakalandı.

Operasyonda 70 düzensiz göçmen yakalandı

Edirne'deki "göçmen kaçakçılığı" operasyonlarında 70 yabancı uyruklu yakalandı. Alınan bilgiye göre, güvenlik güçleri Meriç ilçesine bağlı Kavaklı köyü yakınlarında K.C. ve H.A.D'nin kullandığı araçları durdurdu.

Araçlardaki aramada yasa dışı yollardan yurt dışına çıkma hazırlığında Pakistan uyruklu 38 düzensiz göçmen yakalandı. K.C'nin aracında yolcu olarak bulunan Z.Y. de gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen K.C. ve H.A.D. çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı, Z.Y. adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. Aynı köyde S.B'nin kullandığı araçta yapılan aramada da Bangladeş ve Pakistan uyruklu 29 düzensiz göçmen yakaladı. Gözaltına alınan sürücü S.B. ile araçta yolcu olarak bulunan S.Ç, işlemlerinin ardından çıkarıldıkları hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Öte yandan, Adasarhanlı köyü yakınlarında İ.B'nin kullandığı araçta ise 3 Pakistan uyruklu yakalandı. Gözaltına alınan sürücü İ.B. ve araçta yolcu olarak bulunan M.Y. işlemlerinin ardından çıkarıldıkları hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Operasyonlarda yakalanan düzensiz göçmenler işlemlerinin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

Tır sürücüsüne insan kaçakçılığından tutuklandı

Edirne'de tır sürücüsü, "insan kaçaklığı" suçundan tutuklandı. Alınan bilgiye göre, ihracat yükünü Avrupa ülkelerine götürmek üzere yurt dışına çıkış yapan tır sürücüsü K.N, aracın gizli bölmesinde sakladığı M.Y'yi Bulgaristan'a bıraktıktan sonra yoluna devam etti.

Burada Bulgar güvenlik güçleri tarafından yakalanan M.Y ise tır şoförü ile kendisini yurt dışına çıkarmak için 6 bin avroya anlaştığını itiraf etti. Şüpheli M.Y, Bulgaristan'daki işlemlerinin ardından Türk yetkililere teslim edildi. Tır şoförü K.N ise Avrupa ülkelerine götürdüğü yükü bıraktıktan sonra döndüğü Kapıkule Sınır Kapsı'nda gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Edirne Adliyesi'ne sevk edilen K.N, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Avrupa'ya tır dorsesinde kaçacaklardı

Avrupa'ya yük taşıyan tırların dorsesine gizlenmiş 11 düzensiz göçmen yakalandı.Alınan bilgiye göre, İpsala Sınır Kapısı'ndan Yunanistan'a geçmek için sırada bekleyen tır şoförleri Makedon I.D ve Arnavut S.B,  polisi arayıp, tırlarının dorselerindeki gümrük mührünün kesildiği ihbarında bulundu.X-ray taramasından geçirilen tırlarda 2'si çocuk 11 Filistin uyruklu düzensiz göçmen yakalandı.Şüpheli sıfatıyla şoförlerin ifadesi alındı. Yabancı uyruklular İl Göç İdaresi'ne gönderildi.

Botla kaçmaya çalışan göçmenler yakalandı

Yunanistan'a kaçmak için botla denizde seyreden 22'si düzensiz göçmen, 23 kişi Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.Sahil Güvenlik Komutanlığından alınan bilgiye göre, Enez ilçesinde görevli sahil güvenlik botu, denizde düzensiz göçmenlerin kaçış hareketliliğini tespit etmesi üzerine hareket etti.

Bir süre takip edilen düzensiz göçmenlerin içinde oldukları lastik bot, ikazlara rağmen kaçışını sürdürmesi üzerine durdurma aparatı ile durduruldu.Aralarında kadınların da olduğu Somali ve Vietnam uyruklu 22 düzensiz göçmenle, göçmen kaçakçısı Ukrayna uyruklu 1 kişi yakalandı.

Sahil güvenlik botuna alınan düzensiz göçmenler, işlemleri sonrası İl Göç İdaresi'ne teslim edildi, göçmen kaçakçısının ise gözaltında işlemleri sürüyor. (AA)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER