VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Haziran 2020 17:15:18

0 Yorum

Avukatlar adliye önünde

Edirne Barosu Avukatları’nın Edirne Adliyesi önünde Avukatlık Kanunu’na dair yapılmak istenen değişikliğe karşı Baro Başkanlarının başlattığı yürüyüşe destek amaçlı toplandığı basın açıklaması öncesinde Edirne Barosu Avukatları ile Emniyet güçleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Baro başkanlarının Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliğe karşı başlattığı yürüyüşe Edirne barosu’ndan da destek geldi. Edirne Barosu Başkanlığı, Edirne Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın metnini Edirne Barosu Başkan Yrd. Av. Aylin Arıkan okudu. Açıklamaya Baro’dan avukatlar katıldı. Açıklama öncesi Emniyet güçleri ile Edirne Barosu Avukatları arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Emniyet güçleri ile yaşanan kısa süreli gerginlik sonrası Edirne Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Aylin Arıkan, Edirne Barosu adına, Edirne Adliyesinin önünde basın açıklamasını okudu.

 Arıkan, Avukatlara yönelik yapılan müdahaleleri kınadıklarını belirterek yaptığı açıklamada; “Kamuoyuna yansıdığı şekli ile savunma mesleğinin temsilcisi olan Sayın Baro Başkanlarımızın demokratik hak arama özgürlüğünün bir görünümü olan barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü dün oldukça sert ve hukuka aykırı bir şekilde engellenmeye çalışılmıştır.

Gerek yayın organlarında gerekse sosyal medyaya yansıyan görüntüler, Edirne Barosu nezdinde büyük bir üzüntü yaratmıştır. Halkın hak arama özgürlüğünün güvencesi olan avukatlara yönelik bu müdahaleleri esefle kınıyoruz.

Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikte birden fazla baro kurulmasına yönelik tutum ve tavrımız nettir. Buna kat’i surette karşıyız. Bu sebeple yasa teklifinin geri çekilmesi gerekliliğini daha önce de dile getirmiş olduğumuz gibi, sizlerin huzurunda da tekrarlamak istiyoruz.

Ayrıca bazı sosyal medya sitelerinde Edirne Barosu’nun kurumsal kimliğine yakışmayacak ithamlarda bulunması da tarafımızı son derece üzmüş ve rahatsız etmiştir. Edirne Barosu siyasetten ayrı olarak her daim insan hakları ve hukuk ekseninde hareket etmiştir ve bu duruşundan hiçbir zaman taviz vermeyecektir. Edirne Baro Başkanımız Sayın Av. Alper Pınar dün sabah baro başkanlarımızın yürüyüşüne ve Anıtkabir’e gelmelerine izin verilmediğini öğrendiği andan itibaren derhal yanlarına giderek diğer başkanlar ile birlikte beklemeye başlamıştır. Halen de yaklaşık 30 saattir onlarla birlikte Ankara’dadır.

Bu vesile ile Ankara girişinde baro başkanlarımıza yönelik sert müdahaleyi kınar, toplantı ve gösteri yürüyüşüne hukuka aykırı müdahalede bulunan tüm sorumlular hakkında yasal işlem başlatılması gerekliliğini bir kez daha vurgularız. Bir kez daha üstüne basarak belirtmek isteriz ki; Savunma Durdurulamaz” ifadelerini kullandı.     Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER