VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 06 Nisan 2021 10:36:22

0 Yorum

Avukatlardan çelenk töreni

Edirne Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda çelenk töreni düzenlendi.  Gerçekleştirilen törende açıklamalarda bulunan Edirne Baro Başkanı Avukat Alper Pınar; “Biz avukatız. Gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur, kar fırtına dinlemeden görevimizi yaparız. Vatandaşımızı, yılmadan, usanmadan, vazgeçmeden savunuruz. Hak arama 'özgürlüğünün garantörüyüz” dedi.

Gerçekleştirilen törende saygı duruşunda durup,  İstiklal Marşı okuyan avukatlar anıta çelenk bıraktılar. Törende açıklama yapan Edirne Baro Başkanı Alper Pınar; “Salgın hastalığın seyrinin bir an önce yok olma, kaybolma yönünde değişmesini, etkilerinin bir an önce ortadan kalkmasını ve ülkemiz için en az sıkıntı ile atlatılmasını da en güçlü dilek ve temennilerimle diliyorum. Avukatlar gününü bu yıl da pandemi tedbirleri nedeni ile törensiz kutluyoruz. Geçmişte olduğu, gelecekte de her zaman olacağı gibi bugün de, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ün huzurunda olacağız. Yönetim kurulumuz ile birlikte baromuzun çelengini her şart ve de koşulda olduğu gibi Atatürk anıtına koyacak, saygı duruşunda bulunacak ve de vakur bir şekilde Atamızın huzurundan ayrılacağız. İnşallah önümüzdeki yıl, coşkuyla ve de törenle kutlayacağımız avukatlar günü ve de haftası olacaktır, umut ediyor, dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

Avukatların özgürlüğün garantörü olduğunu söyleyen Başkan Alper Pınar, avukatları belli kalıplara sokmaya çalışanların yıllardır hüsrana uğradığını belirtti. Pınar; “Biz avukatlar gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur, kar fırtına dinlemeden görevimizi yaparız. Vatandaşımızı, yılmadan, usanmadan, vazgeçmeden savunuruz. Hak arama 'özgürlüğünün garantörüyüz. Vatandaşımızın, sırdaş, derdinin ortağıyız. Haksızlığa uğradığında, adalet aradığında sesi, haykırışıyız. Hukuksuzluğun karşısında direniriz, eğilmeyiz, bükülmeyiz, kırılmayız. Böyle zamanlarda tek bir duruşumuz vardır.  O da savunma ve hak arama özgürlüğünüzü korumada gösterdiğimiz sağlam ve de sarsılmaz irademizdir. Bu iradeyi kullanırken, Anayasamız, kanunları ve de hukuk düzenini dayanak alırız. Başka bir dayanağımız, arka planımız, kılavuzumuz yoktur” şeklinde konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olacaklarını söyleyen Pınar, insan hakları ilkelerinden taviz vermeyeceklerini belirtti. Pınar; “Her yıl tekrarladığı ve de ısrarla söylediğimiz gibi, haksızlıkların, adaletsizliklerin, hukuksuzlukların karşısında, adaletin, hakkın yanında, halkımızın yanında, hukukun yanında, hukuk devletinin yanında olmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde olacağız ve yolundan dönmeyeceğiz. Dürüstlük, ahlak ve güvenilir gibi erdemleri beynimizde, ruhumuzda yaşatacağız. Hukukun üstünlüğü ve de insan hakları ilkelerinden taviz vermeyeceğiz ve tüm bu ilkelerle yolumuza devam ederken, ırka, cinsiyete, dile, dine, siyasi düşünceye, etnik kökene asla bakmayacak, ayrıştırmayacak, ötekileştirmeyeceğiz. Kılavuzumuz sadece savunma hakkı ve hak arama özgürlüğü olacak. Biz avukat olamaya, avukatlık yapmaya devam edeceğiz. 5 Nisan Avukatlar Günü olan bugün ve yaşadıkça her 5 Nisan, daima avukat, daima savunma, daima hukuk, daima bağımsız yargı diyerek haykırmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER