VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Temmuz 2019 09:55:40

0 Yorum

“Ayçiçeği üreticisinin hakkını verin”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Ayçiçeği üreticisinin mağdur edildiğini belirterek AK Parti hükümetini eleştirdi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Ayçiçeği hasadı öncesi, üreticilerin sorunlarına dair açıklamalarda bulundu. Gaytancıoğlu, desteklemeler, tarım politikalar ve çiftçilerin istekleri ve şikâyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Gaytancıoğlu, AK Partinin çiftçi desteklemelerinin tamamını ödemeyerek üreticiyi mağdur ettiğini belirterek; “AKP, Türkiye tarımını yönetirken aldığı kararlarla bir kez daha Türk çiftçisinin yanında olmadığını ayçiçeği üreticisine yaptıklarıyla kendini kanıtlamıştır. Ayçiçeğinde yıllardır net ithalatçı olmamıza rağmen üretime yönelik politikaları bir türlü oluşturmayan AKP, çiftçinin hak ettiği desteğin tamamını da ödemeyerek üreticiyi mağdur etmiştir. 2019 yılının ikinci yarısına geldiğimiz bugünlerde, ayçiçeğinde 2018 yılı desteklemesi olan kg başına 40 kuruş ödemenin halen yüzde 70’i çiftçilere ödenmiştir. Çiftçinin alacağı olan yüzde 30 ödemenin ne zaman üreticiye ödeneceği bir türlü açıklanmamaktadır. Bu konuda yetkililerle yapılan görüşmelerde net bir tarih verilememektedir. Maliye Bakanlığından kaynak beklendiği, ancak nakit paranın olmadığı açıkça ifade edilmektedir” dedi.

“GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Gaytancıoğlu, AK Parti hükümetinin tarım politikalarını yanlış belirlediğini bu durumunda çiftçileri olumsuz etkilediğini söyledi. Gaytancıoğlu;  “AKP, üretime ve üreticiye destek yerine günü kurtarabilmek için ithalata yönelik politikalara onay verdi. AKP, son 2 yıldır hangi gıdanın fiyatı artarsa ithalata başvuruyor. Patates fiyatları artıyor, patates ithalatı yapılıyor. Et fiyatı artıyor, et ithalatı yapılıyor, arpa fiyatı artıyor, arpa ithalatı yapılıyor. Şimdi ise sözde ayçiçeği fiyatı yüksekmiş, gümrük vergisini düşürerek fiyatları düşürmek neyin nesi? Neden yurtiçi üretimi arttırma yönünde politika geliştirilmiyor da Devletin vergi gelirlerinin azalması pahasına ithalata başvuruluyor? Nedense tüm ithal edilen ürünler ülkemiz coğrafyasında üretilen ürünler, burada bir tezat var. Tezat aslında yok, arada para kazananlar var. Bu parayı kazananlar nedense AKP yandaşları, nerede bir tarım ürünü ithalatı varsa arkasında mutlaka bir AKP yandaşı var. Yani AKP sadece yandaşlarını düşünüyor, bahane olarak da gıda enflasyonunu öne sürüyor”

“ÜRETİMİ VE ÜRETİCİYİ DESTEKLEMEK ZORUNDAYIZ”

“Kısacası AKP tarımı iyi yönetememiş, enflasyon oluyor mantığı ile Türk çiftçisinden esirgediği hakkı olan desteği başka ülkelerin çiftçisine gözünü kırpmadan ödemeyi çok kolay yapabilmiştir. AKP’nin gündeminde tarlasından, köyünden ettiği çiftçi yoktur. Çiftçinin desteklenmesi, yerine boş kalan 2 Trakya büyüklüğünde araziyi nasıl üretime kazandırırım mantığı yoktur. AKP’nin gündeminde rant vardır, yandaşlar vardır. Türkiye’de uygulanması gereken tarım politikası çok açık ve nettir. Bilimsel temelli, üretim planlamasına dayalı, üreticinin alın terinin karşılığını ödemeyi düşünen bir Devlet politikası. Kısacası üreten bir Türkiye, hakça bölüşen bir ülke olmak istiyorsak, üretimi ve üreticiyi desteklemek zorundayız” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER