VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Temmuz 2020 17:40:29

0 Yorum

Balkan Türkleri Federasyonu Lozan Anıtı’nda

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu 24 Temmuz Lozan Antlaşması’nın yıldönümü ve Dr. Sadık Ahmet’in ölüm yıldönümü sebebiyle Lozan Anıtı önünde tören gerçekleştirdi. Törende sosyal mesafe ve maske kuralı unutulmadı.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu tarafından 24 Temmuz Lozan Antlaşmasının imzalanması ve Batı Trakya Türk Azınlığının Lideri Dr. Sadık Ahmet’in ölüm yıl dönümü sebebiyle Karaağaç’ta bulunan Lozan Anıtı önünde tören düzenlendi. Yapılan tören pandemi sürecinden dolayı tedbirli bir şekilde gerçekleşti. Törene katılanlar sosyal mesafe ve maske kuralına uyum gösterdi. Çelenk sunumu ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edip, BRTK Balkan Rumeli Türkleri Genel Başkanı Sabri Mutlu’nun basın açıklamasıyla son bulundu. Mutlu, açıklamasında; “24 Temmuz 1923 yılında İsviçre'nin Lozan şehrinde imzalanan ve önemli bir bölümünün Batı Trakya'da yaşayan Türk azınlığının azınlık haklarını düzenleyen bu anlaşma ihlal edildiği için Dr Sadık Ahmet mücadele veriyordu” dedi.  

Mutlu, Yaptığı açıklamada; “Bugün 24 Temmuz 25 yıl önce elim bir kaza neticesinde kaybettiğimiz Batı Trakya Türklerinin lideri ve insan hakları savunucusu Dr Sadık Ahmet'in ölüm yıldönümünde unutmadığımızı ve unutmayacağımızı anlatmak ve anmak üzere çok anlamlı bir yerde "Lozan anıtı" önünde toplanmış bulunuyoruz. Her yıl mezarı başında anıyorduk, ancak malumumuz dünyada yaşanan pandemi nedeniyle bu yıl anmayı Balkanlar'ın başkenti Edirne'deki Lozan meydanında yapma kararı aldık. Bu anıtın önünde bu anmayı yapmamız da tesadüf değildir. Tabiki de 24 Temmuz 1923 yılında İsviçre'nin Lozan şehrinde imzalanan ve önemli bir bölümünün Batı Trakya'da yaşayan Türk azınlığının azınlık haklarını düzenleyen bu anlaşma ihlal edildiği için Dr Sadık Ahmet mücadele veriyordu. Bu iki tarihin çakışmasının da tesadüf olmadığını hepimiz biliyoruz ne yazık ki kazanın gerçekleşme şekli de tarihi de karanlık güçlerin bir senaryosu olduğuna inanıyoruz. Bu ve benzeri azınlık haklarını da içeren anlaşmalar ülkemiz ve Balkan ülkeleri arasında defalarca imzalanmıştır ve nihayetinde BM Evrensel İnsan Hakları Beyannamesine tüm bu ülkeler imza koymuş olmalarına rağmen hala bu manada bir arpa boyu yol alınamamıştır. Anadilde eğitim veren okullarımız yok denecek kadar azdır ve olanlar da sürekli engellemelerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Birçok Osmanlı yadigârı camimiz ve vakıf malı eserlerimiz ya yıkılmış, ya da "tarihi eser" kisvesi altında kasıtlı yıkılmaya bırakılmıştır. Buna karşılık benim ülkemde bir insanlık dersi niteliğinde kararlar alınmış ve birçok kilise restore edilerek insanlığın hizmetine açılmıştır, ayrıca azınlık vakıflarına ait vakıf malları da sahiplerine iade edilmişlerdir. Bu gün ibadete açılan Aya Sofya Camii de tüm insanlığın hizmetine sunulmuştu. Henüz 48 yaşında hayatının baharında hayattan koparılan, Batı Trakya'da insan Hakları mücadelesinin simgesi olmuş Dr Sadık Ahmet'i özlemle, minnetle ve rahmetle anıyoruz, ruhu şad mekânı cennet olsun” ifadelerine yer verdi.     Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER