VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 22 Mart 2019 10:00:59

0 Yorum

Başkan adayları konuştu, iş adamları dinledi…

Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği (EDSİAD) geleneksel hale getirdiği “Edirne Belediyesi Başkan Adayları Konuşuyor” adlı toplantıda AK Parti, CHP, SP ve BTP Belediye Başkan Adayları konuştu. Bu defa soruları iş adamları sordu,

Edirne Belediye Başkan Adayları, Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (EDSİAD) her seçim döneminde geleneksel hale getirdiği “Edirne Belediyesi Başkan Adayları Konuşuyor” adlı toplantıda projelerini anlattı. 20 Mart Çarşamba günü Lalezar tesislerinde gerçekleşen toplantıda kamuoyunda anketlerde ilk sıralarda çıkan 4 siyasi partinin adayları yer aldı.

Toplantıya Edirne’nin iş dünyasının tanınmış isimleri katılırken, sırasıyla AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz, Bağımsız Türkiye Partisi Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi, Saadet Partisi Edirne Belediye Başkan Adayı Mansur İriş ile CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan kürsüde yapacakları projeleri ve yöneltilen soruları yanıtladı. EDSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Açıkgöz, toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Açıkgöz, 20 yıldan bu yana düzenledikleri toplantının geleneksel hale geldiğini aktardı. EDSİAD siyasi partilerin adaylarına 3 soru yöneltmişti. Bu sorular sırasıyla;

1-) Günümüzde Şehirler biribiri ile yarışmakta. Rekabetçi şehirler büyük firmaları çekebilmekte ve bölgenin refahını sosyal olanaklarını arttırabilmektedir. Edirne’nin hangi işkollarında uzmanlaşacağını, yeni hangi işlevleri üstleneceğini düşünüyorsunuz?

2-) Edirne’yi mutlu insanlar şehri yapmak için; akıllı şehir, yeşil alan, ticari ve sosyal alanlar için arsa üretme projeleri hakkında düşünceleriniz nelerdir?

3-) Turizmin çeşitlendirilmesi, destinasyon alanlarının geliştirilmesi ve gastronomide köfte, ciğer ve bademezmesi dışında ne gibi eylem planlarınız var? şeklinde belirtildi.

UYMAZ: “EDİRNE BİR CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELMEDİĞİ SÜRE İÇERİSİNDE YATIRIM YAPANLARIN TEŞVİK EDİLMEDİĞİ SÜRECE, EDİRNE BU DURUMDA KALIR”

Toplantının ilk konuşmacısı olan AK Parti Edirne Belediye Başkanı Koray Uymaz, Edirne’nin önemli eksikliklerinin olduğunu ifade etti. Uymaz, Edirne’nin yatırımcıya teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Uymaz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında Edirne’nin istenilen bir seviyeye ulaşamadığını belirterek; “Proje anlamında hiç sıkıntı çekmedik. Çünkü Edirne’de yapılacak çok iş var. Biz hayatımızı hemen değiştirebilecek Pazaryerleri, otoparklar, otogarlar, belediye başkanlığı binası, Buçuktepe’de bitmek bilmeyen binayı Zübeyde Hanım Kültür Merkezi olarak hayat geçireceğiz. Bu konulardan bahsettiğimizde vatandaşların bize olan ilgisinin çok daha fazla arttığını gördük. Vatandaşın değişim isteğini çok fazla duyduk. Bu değişim isteğinin Edirneliler tarafından yıllardır istenildiğini biliyoruz ve bize söyleniyor. Son 5 yılda Edirne’de beklenilen ve yapılması istenilen ancak yapılmayan pek çok konu var. Edirne’nin en büyük gelir kaynaklarından biri turizm. Edirne’nin küçük ölçekli esnafın üzerinde durduk. Edirne eğer turizm kenti olacaksa, tarihi ve kültür kenti olacaksa, sanayi kenti olacaksa bu küçük ölçekli esnaf ile olacak. Esnafı güçlü olmayan şehirlerde ne turizm, ne sanayi ne de farklı bir alanda güçlü olabilir. En önemli konulardan biri de Saraçlar Caddesi ve eski zamanlarındaki gibi popüler haline getirmemiz lazım. Saraçlar Caddesi bir merkez ancak şu anda atıl bir halde. Edirne’nin ekonomisine önemli bir katkısı var. Seçildiğimizde Saraçlar Caddesi ve etrafında önemli çalışmalar yapacağız, projelerimiz hazır. Edirne’de iş olanaklarının oluşturulması anlamında Çağrı Merkezinin Edirne’ye yapılmasını önemsiyorum. Edirne, bu şekliyle Çağrı Merkezi tarzındaki yerlerle, iş olanaklarını ortaya koyarsa başarılı sonuç alır. Edirne bir cazibe merkezi haline gelmediği süre içerisinde yatırım yapanların teşvik edilmediği sürece, Edirne bu durumda kalır” ifadelerini kullandı.

SEDEFÇİ: “HEPİNİZİN DESTEĞİNİ ALARAK EDİRNE’Yİ BERABER YÖNETECEĞİZ”

Toplantının 2. konuğu ise Bağımsız Türkiye Partisi Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçiydi. Sedefçi konuşmasının büyük bir bölümünde yine CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’a yüklendi. Sedefçi özellikle son günlerin tartışma konusu ‘Alt Yapı’ hakkında, bazı projelerin yapımı için harcanan tutarlarla alakalı iddialarda bulundu. Sedefçi; “2018 yılında 285 milyon TL’lik bir alt yapı ihalesi yaptı. Alt yapı ihalesinin şartnamesini isteyin. Alt yapı ihalesinin yüzde 50’si park bahçe işi. Adam ihaleyi gizlemiş ve 285 Milyon TL içerisinde en az 145-150 Milyon TL’lik park bahçe işi koymuş. Bu adam CHP’yi, Atatürk’ü kullanarak oy dileniyor. Bu seçim parti işinden çıktı. Bu iş parti işi değil. Bu durum artık Edirne meselesi haline geldi. Diğer yandan AK Parti Kaleiçi’nde ayakkabı dağıtıyor. Recep bey kadınlara 100 TL para dağıtıyor belediyenin kasasından. Belediye Başkanı bu zamana kadar 1 Trilyonluk para harcadı. İşçi esnaf perişan halde. Batan batana. Ayaklarımızın yere basması gerektiği bir süreçten geçiyoruz. Hepimiz sıraya gireceğiz. Hepimizin taşın altına elimizi koyacağız. Hepimiz çalışacağız. Hepinizin desteğini alarak Edirne’yi beraber yöneteceğiz” dedi.

İRİŞ: “DEDELERİMİZ BİZE MUAZZAM BİR MİRAS VERMİŞ

AMA BİZ TORUNLARI OLARAK BU MİRASI YEMEYİ BİLMİYORUZ”

Sedefçi’ nin ardından toplantının 3. konuğuysa Saadet Partisi Edirne Belediye Başkan Adayı Mansur İriş projelerini ve iş dünyasıyla ilgili yapılması gerekenleri aktardı. İriş, Edirne’nin potansiyelinin kullanılmadığını, yapacakları projelerle farklı alanlarda faydalı çalışmalar sunacaklarını aktardı. İriş seçim vaatlerini sıraladıktan sonra iş dünyası için yapmak istediklerini belirterek; “Bazen insan içinde yaşadığı nimetin farkına varamıyor. Selimiye gibi dünyaca ünlü bir şaheserimiz yanımızda duruyor. 3 nehrin içinden geçtiği bir şehir. Metrekare başına düşen tarihi eser sayısı açısından 1. bir şehir. Yüzyıllardır devam eden bir organizasyonun ev sahibi bir şehir. Bu saydıklarımın her biri, başka başka şehirlerde olsa o şehirler, dünyaca ünlü olurlar. Bu kadar değeri elimizde bulunduruyoruz ama ne kadar değerlendirdiğimiz meşru. Edirne’miz sahipsiz bir şehir. Öyle bir görüntü veriyor. Bazı rootlar oluşturacağız. Rootlar sayesinde gelen insanlar kendi sürelerine göre Edirne’yi gezecek. Çünkü Edirne’de herkes el yordamıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu rootlar sayesinde Edirne’ye giriş yapan insanların çayını kahvesini içebildiği, biraz durup soluk alabilecekleri, ayrıca bu yerde Edirne’yi tanıtan, hangi rotaları izleyeceğine dair bilgiler sunan kişi, broşür vs gibi hizmetleri de oluşturacağız. Edirne’ye gelen misafirlerin daha çok vakit geçirmesi için çalışmalar yapacağız. Edirneli tüccarlar olarak başarısızız. Dedelerimiz bize muazzam bir miras vermiş, biz torunları olarak bu mirası yemeyi bilmiyoruz. Misal siz buradan Konya’ya gezmeye gitseniz, bütçe olarak da 500 TL ayırsanız. Bu 500 TL o insandan almamız gereken para. Edirne’ye gelen biri 500 TL ayırıyorsa, biz öyle organizasyonlar yapmamız gerekir ki 650 TL’ye kadar para harcatmamız lazım. Biz ne yapıyoruz? 2 porsiyon ciğer 50 TL ve 450 TL gitti. Burada belediye başta olmak üzere herkese iş düşüyor. Elimizde imkân var. Örneğin Bosna’dan börek yapıp uçakla İstanbul’a gönderiyor. Biz 250 km’lik mesafeye kaç arabaya kendi ürünümüzü gönderebiliyoruz. Bu alanlarda ihtisas sağlayabiliriz ve ciddi bir istihdam sağlarız. Biz ne yapmak istiyoruz bunları konuşmamız gerekir. Bizim görevimiz veya hedefimiz bina dikmek değil, bina yapmak bir hedef değil bir araçtır. Önemli olan içeriğidir” şeklinde konuştu.

GÜRKAN 1 BUÇUK SAAT KÜRSÜDE KALDI

Toplantının son konuğuysa 2. kez belediye başkanlığına aday olan CHP Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’dı. Diğer adaylara ayrılan 30 dakika’nın haricinde 1 buçuk saat kürsüde kalan Gürkan, hem eleştirilere yanıt verdi hem de yapacağı projelerini aktardı. Gürkan’ın eleştiri oklarında Sedefçi ile Uymaz vardı. Son günlerin tartışma konusu olan Alt Yapı ve projeler için iddialara yönelik “iller bankasının ister kendisi yapsın ihaleyi isterse belediye yapsın; ne iller bankasının kasasına ne de belediyenin kasasına bir kuruş girmez. İmar yapıldıkça hak ediş yapılır ve ödenir. Böyle geri zekalıca ve aptalca böyle absürtçe bir iddia anlamakta zorluk çekiyorum” şeklinde yanıt verdi. Gürkan, Özellikle Fatih’in Düşü, 10 milyon Turizm hedefi, Miniapark, Yerli Tohum projeleri hakkında detayları aktardı. Gürkan Edirne’nin iş dünyası hakkında pek çok eksikliklerin olduğunu aktardı. Gürkan; “Yatak kapasitemizi arttırmamız gerekiyor. Öyle illa 5 yıldızlı olmasına gerek yok. Edirne’de en büyük eksikliğimiz eğlence. İnsanlar geliyor, yiyor-içiyor ve gidiyor. İnsanları eğlendirebilsek, karınlarını doyurabilsek kalacaklar. Eğlenmek için kaldığında 1 gece daha para harcayacak. Birkaç yerden başka yerimiz yok. Tıpkı taksim’deki Nevizade gibi Kumkapı gibi bir alan yaratmamız lazım” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER