VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Ocak 2021 16:19:37

0 Yorum

Başkan Gürkan’ın 15 Temmuz davası ertelendi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir barda kadeh kaldırıp, şarkı söylediği görüntülerle ilgili 'suçu ve suçluyu övme' suçundan tutuksuz yargılandığı davanın dördüncü celsesi bugün 8.Asliye Mahkemesi’nde görüldü.  Gürkan’ın gelmediği, mekân sahibi Savaş Coşkun’un da tanık olarak katıldığı mahkeme 12 Mart tarihine ertelendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir türkü barda şarkı söylerken çekilen ve elinde kadehle, "36 yıl önce haberimiz yoktu, şimdi var. İçelim" dediği duyulan görüntülerle ilgili 'suçu ve suçluyu övme' suçundan açılan davaya devam edildi. Edirne 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dördüncü duruşmasına tutuksuz sanık Recep Gürkan katılmadı. Gürkan'ın avukatı Harika Taybıllı'nın hazır bulunduğu duruşmada, mekânının sahibi Savaş Coşkun, tanık olarak dinlendi. Savaş Coşkun, Gürkan'ın 15 Temmuz gecesi eğlence mekânına üniversite arkadaşlarından oluşan yaklaşık 15 kişilik grup ile geldiğini, şiir okumayı ve türkü söylemeyi sevdiği için sahneye davet ettiğini anlattı.

Davaya tanık olarak katılan mekân sahibi Savaş Coşkun; "O gün yanında, sahnedeydim. Başkan bey türkü söylemeyi seven biri, her geldiğinde de türkü söyler. Başkan bey ve üniversiteden yaklaşık 15 arkadaşı mekâna geldiler ben prova yaparken. Saat 19.00'da sahneye çıktım ve çalmaya devam ettik." dedi. İlerleyen saatlerde Gürkan'ı sahneye davet ettiğini anlatan Coşkun, şu ifadeleri kullandı:"Bir süre sonra CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve vefat eden CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan geldi ve darbe girişimi olduğunu söyledi. Elimizde biralarımız vardı. Başkan beyin yüzü düştü, kaygılandı haberi alınca 'içelim' ya da 'içeyim' gibi bir durum oldu ve sahneden indi arkadaşlarının yanına gitti, bir süre sonra mekândan ayrıldı. Biz de mekânı kapatmak için toparlandık. Ayrıca bireysel konuşmamızda teknolojinin çok yaygın olması nedeniyle darbeden haberimiz oldu, böylece daha çabuk önlem alınır. Daha önce darbeler sabaha karşı oluyordu söyleminde bulunmuştu” diyerek olay gününü anlattı.

Başkan Gürkan'ın avukatı Harika Taybıllı da sosyal medya ve basına yansıyan video kayıtlarının kasıtlı olarak kesildiğini iddia ederek, videonun tamamının elde edilmesini talep etti.

Savcı, Başkan Gürkan'ın 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi

Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Başkan Gürkan'a 2 yıl hapis cezası verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi yaşanan olayın video kayıtlarının araştırılmasına karar vererek, duruşmayı 12 Mart günü saat 10.30’a erteledi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER