VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Ekim 2019 10:06:14

0 Yorum

Bayram kutlamaları kaldırımlara sığmadı 1923 ruhu yaşlanmadı

         29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Edirne’de de coşkuyla kutladı. Vatandaşların kutlamalara olan ilgisi kaldırımlara sığmayarak adeta caddeye taştı. Ağzında emziğiyle, bastonuyla, Türk bayraklarıyla 7’den 70’e Edirne Halkı 1923 ruhunu tekrar yaşattı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Edirne’de de düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Dün sabah Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’la valilik makamında tebrikleri kabul etti. Valilik makamında başlayan tören programı Talatpaşa Caddesinde düzenlenen geçit töreniyle devam etti. Edirne protokolü ve halkın yoğun katılımı cadde kaldırımlara ve hatta yollara dahi sığmadı. 7’den 70’e beşikteki bebeklerden Kıbrıs Gazilerine, askerlerden öğrencisine Edirne’de yaşayan vatandaşlar ellerinde Türk bayrağı, dillerinde marşlarla bayramı coşkuyla kutladı. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Seyfettin Fatih Hasan ‘Cenk’ adlı şiiri okudu.

VALİ CANALP; “BU MİLLETİN BUGÜN TAŞIDIĞI RUH 1923 RUHUYLA AYNI RUHTUR”

Edirne Valisi Ekrem Canalp günün anlam ve önemi dair yaptığı konuşmada Barış Pınarı Harekâtında başarılı bir şekilde devam ettiren Mehmetçikleri tebrik ederek, Cumhuriyetin ruhunun 1923 ruhuyla aynı ruhta olduğunu vurguladı. Vali Canalp konuşmasında; “Barış Pınarı Harekâtında eşsiz bir başarı gösteren kahraman ordumuzun asil evlatlarını buradan Edirne’den bütün Edirneliler adına saygıyla selamlıyorum. Çok kısa bir süre içerisinde elde ettikleri başarı bu milletin damarlarında ki asil kanın coşkuyla akmaya devam ettiğini bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bütün dünya bir kez daha anlamıştır ki bu milletin bugün taşıdığı ruh 1923 ruhuyla aynı ruhtur. Değerli Edirneliler bundan 96 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük inanç ve kararlılıkla kazandığımız kutlu zaferimizi Cumhuriyet ile taçlandırdık. Cumhuriyet büyük önder imiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idaredir. Cumhuriyet milletimizin şanlı geçmişini, umut dolu geleceğine bağlayan köprünün adıdır. Milletimizi çağdaş ve uygarlık seviyesine çıkartacak olan yönetim şeklidir Cumhuriyet. Cumhuriyet kayıtsız ve şartsız olarak egemenliği halka vermektir. Halkın geleceğini bizzat kendisini belirlediği rejimin adıdır. Cumhuriyet büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle az zamanda yapılan büyük işlerin en büyüğüdür. Bugün 96 yıllık Cumhuriyetimizin kazanımları sayesinde ülkemiz Dünya’nın en güçlü ülkelerinden ve ordumuzda Dünya’nın en güçlü ordularından bir tanesidir. Türk Milleti Cumhuriyetle gelişmiş dünyanın bir üyesi olmamın haklı onurunu taşımış, devletimizde gelişen ve kalkınan bir dünya Devleti olmanın kıvancına erişmiştir. Millet olarak bugün bunun gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz”

VALİ CANALP; “İHTİYACIMIZ OLAN TEK ŞEY ÇALIŞKAN OLMAKTIR”

“Cumhuriyetimizin ilanının yıl dönümünü bütün yurtta ve Edirnemiz de coşkuyla kutluyoruz. Elbette ki ulaşmamız gereken daha nice büyük hedeflerimiz ve yapmamız gereken nice büyük işlerimiz vardır. Üzerinde yaşamış olduğumuz bu coğrafyanın politik ve stratejik önemi karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkartmaktadır. Ancak Demokratik, Laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti halkımızı Irk, Dil, Din, inanç ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin sizi bir bütün olarak kucaklamaktadır. Yaşadığımız bu zorlu coğrafya’da var olabilmenin büyümenin ve güçlü kalabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik ruhuna sahip olabilmekten geçmektedir. Aziz milletimiz gücünü ve enerjisini bu birlik ve beraberlik, kardeşlik ruhundan almaktadır. Cumhuriyetimiz bu yönüyle milletimizin geleceğinin en büyük teminatıdır. Her yerde bu milletimizin her derdiyle Devletimizin bekası ve milletimizin refafı için çalışmaya Dünya’nın gelişmiş ülkeleri için yarışmaya mazlumların yanında zalimlerin ise karşısında durmaya devam edeceğiz. Değerli Edirneliler ve Sevgili gençler bu amaç için gerekli olan açlığa, birikime, kararlılığa ve heyecana sahibiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle ihtiyacımız olan tek şey çalışkan olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimiz kurucusu başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman arkadaşları olmak üzere şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi kahraman gazilerimizi minnet ve şükran duyguları ile anıyorum. Büyük Türk milletinin ve siz değerli Edirnelilerin Cumhuriyet bayramını kutluyor. Bu meydan da bulunan herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Devletimiz ve milletimiz en büyük bayramı Cumhuriyet bayramı hepimize kutlu olsun” ifadelerini kullandı. Vali Canalp’ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal ve CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları okundu. Bayram mesajların okunmasının ardından Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Sernaz Pendicak ‘Vatan Destanı’ adlı şiiri seslendirdi.

VALİ CANALP’DAN ÖDÜL

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlediği kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ödüllerini takdim etti. Ortaöğretim kurumları arası kompozisyon yarışması 3’üncüsü Emel Özgür Subaşı Ay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Dilanur Bulut, Ortaokulları arası şiir yarışması 3’üncüsü Büyükdöllük Ortaokul öğrencisi Didem Şirin, İlkokullar arası resim yarışması 3’üncüsü Kadripaşa İlkokul öğrencisi Gökçe Ardalı’ya Başkan Gürkan ödüllerini takdim etti. Ortaöğretim kurumları arası kompozisyon yarışması 2’incisi Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Beril Yenice, Ortaokulları arası şiir yarışması 2’incisi Mithatpaşa Ortaokul öğrencisi Mithat Yıldırım, İlkokullar arası resim yarışması 2’incisi Yüksel Yeşil İlköğretim okulu öğrencisi Ceyda Özgür’e Garnizon Komutanı Tuğgeneral Güngör ödüllerini takdim etti. Ortaöğretim kurumları arası kompozisyon yarışması 1’incisi Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencisi Leyla Pelin Balcı, Ortaokulları arası şiir yarışması 1’incisi Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu öğrencisi Muhammed Hakan Şişko, İlkokullar arası resim yarışması 1’incisi 50. Yıl İlkokul öğrencisi Eslem Irmak Taşdelen’e Vali Canalp ödüllerini takdim etti.

HALK OYUNLARI EKİPLERİ BEĞENİ TOPLADI

Edirne Belediyesi Gençler Halk Oyunları ekibi, Edirne’nin ve Trakya’nın yöresel halk oyunları, 20 dakikalık performanslarının ardından Edirne protokolü ve vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

EDİRNELİLER KALDIRIMLARA SIĞMADI

         29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreninde Edirnelilerin ilgisi Talatpaşa caddesine sığmadı. Edirne’deki, derneklerin, liselerin, ortaokulların, Trakya Üniversitesi öğrencilerinin oluşturdukları farklı branş ve sınıflardaki öğrencileri tören alanından geçiti alkışlarla gerçekleşti. 7’den 70’e beşikteki bebeklerden Kıbrıs Gazilerine, askerlerden öğrencisine Edirne’de yaşayan vatandaşlar ellerinde Türk bayrağı, dillerinde marşlarla bayramı coşkuyla kutladı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER