VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Mayıs 2020 00:05:53

0 Yorum

Bayramın vazgeçilmezi baklava e-ticarette “Satışlar yüzde 60 düştü”

Yeni tür koronavirüsü (kovid-19) salgını nedeniyle Ramazan Bayramı süreci 81 ilde sokağa çıkma uygulanacak. Bayramda evlerinde olacak vatandaşlar, şeker, yufka, tatlı gibi alışverişlerini şimdiden almaya başladı.Çarşı esnafı ise salgın sürecinde bayram alışverişlerinin yüzde 60 oranında düştügünü söyledi.Esnaflar internet üzerinden yapılan  e-ticaretin artık tercih olduğunun vurgusunu yaptı.

İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı süresince 81 ilde uygulanacak yasaklar ve yasaklardan muaf olan kişiler hakkında genelgeyi yayınladı. Genelgede yasaklardan muaf olmayan vatandaşlar Ramazan Bayramı öncesi alışveriş yapmak için esnaflara, marketlere, unlu mamul üreticilerine, kuaförlerin yolunu tuttu.

İşletme sahibi esnaflar satışlarının 2019 yılına göre yüzde 50-60 arasında bir düşüş yaşandığını, alışverişlerin büyük bir bölümünün e-ticaret üzerinden yapıldığını belirtti. Bayram 2 günlük bir süre kala internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 80’lik oranda arttığı belirtildi.

ESNAFA E-TİCARET ŞOKU

Farklı işletmelerle yapmış olduğumuz görüşmelerde bayram öncesi satışların düşüşte olduğu gözlemlendi. Esnaflar özellikle salgın korkusu nedeniyle imkânı olan vatandaşların internet adreslerinden alışveriş yapmayı tercih ettiklerini belirtti. Giyim üzerine satış yapan bir esnaf; “Salgın esnafa büyük bir yara verdi. Tüm esnaflar, kimi az kimi çok kimisi de iflasa varan sorunlar yaşadı. Bayram öncesi geçen yıl 40 pantolon 40 gömlek satıyorsak. Bu yıl bırakın 40 adedi, 10 pantolon 10 gömlek zar zor sattık. Pek çok destek paketinden de yaralanamadık. Biriken borçlarımızı, Bağ-kuru, faturaları nasıl ödeyeceğiz inanın bilmiyorum. Salgın sürecinde insanlar bir şeyler almak istiyorlar ama dışarı çıkamayanlar da çok. İmkanı olan internetten yapıyor alışverişini. Umarız hem insan sağlığına hem de ekonomisine büyük zarar veren koronavirüsüne kısa sürede çare bulurlar. Yoksa halimiz pek iç açıcı değil” ifadelerini kullandı.

“SATIŞLAR YÜZDE 60 DÜŞTÜ”

Bayramların vazgeçilmezlerinden tatlı da salgın sürecinden olumsuz etkiledi. Yufka ve tatlı üretimi ile satışı yapan esnaflar satışlarının yüzde 60 oranında düşüş yaşadığını belirtti. Güloğlu Yufka ve Tatlı adlı işletmeden Nuray Akbalık; “Satışlarımız geçen yıla göre çok durgun. Geçen yılın yarısı kadar bile yok. Yüzde 60-70 oranında düştü dersek yalan olmaz. Ürünü tezgâha koyarken 10 kere düşünüyoruz. Satar mı satmaz mı, ziyan olur mu olmaz mı? diye. Ne olacağını bilmiyoruz. Geçen yıl Bulgar-Yunan müşteriler bize kazanç sağlıyordu. Gümrük kapıları da kapalı olunca bizde olumsuz etkilendik” dedi.

“BEKLEDİĞİMİZ İLGİ HENÜZ YOK”

Mahsul Özel Gıda Marketi sorumlu satış personeli Barış Doğan, bayram öncesi vatandaşların daha çok şekerleme tarzı ürünler tercih ettiğini belirterek; “Bünyemizde yüzlerce çeşit kuruyemiş, tatlı, baharat gibi ürünün satışını yapıyoruz. Bizim gibi kuruyemiş ve tatlı satışı yapılan yerler bayram öncesi yoğun olur ancak beklediğimiz gibi bir ilgi yok. Salgın nedeniyle tedbirlerimizi aldık, müşterilerimize de uyarılarda bulunuyoruz, vatandaşların canı çektiği bir ürünü alması için indirim kampanyaları da yapıyoruz ama beklediğimiz ilgi henüz yok. Bayrama 2 gün var ama belki yarın öbür gün bu durum ne kadar değişir bilmiyoruz. Şimdilik insanlar kuruyemişten çok bayramlık şekerlere ilgi gösteriyor. İnşallah slagın süreci en kısa sürede sona erer ve insanlar sağlığına, işine, eğitimine eski günlerdeki gibi devam eder. Çünkü bu durum bizi değil tüm sektörleri olumsuz etkiledi” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER