VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 03 Temmuz 2019 09:52:51

0 Yorum

“Bilimsel tarım yapmalıyız”

 

Edirne İl Genel Meclisinin dünkü oturumunun ana gündemi tarım oldu. Edirne tarımındaki çiftçi sayısının azalması, aromatik bitki ekiminin ve de fidancılık ve meyvecilik sektörlerinin az oluşu konuşuldu. Meclis üyelerinin konu hakkındaki ortak noktası; bilimsel tarımın Edirne’de geri kaldığı, yapılacak olan teşvikler ve desteklerle mevcut rakamların yükselmesi gerektiğiydi.

Edirne İl Genel Meclisi, 2019 Temmuz ayının 2. oturumunu gerçekleştirdi. Meclisin 2. oturumdaki ana gündemi Edirne tarımıydı. Meclis üyeleri, Mevcut toprakların pek çok mahsul için uygun olduğu ancak azalan çiftçi sayısının ve de bilimsel tarımdan uzak kalmanın en büyük neden olduğunu noktasında ortak karara vardılar. Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonunun meyvecilik projeleri adlı raporlarında yer alan ifadelerde; Meyveciliğin ülke ekonomisine katkısı azımsanmayacak oranlarda her geçen yıl artmaya devam etmektedir. Meyvecilik ihracatı yapılan tarımsal ürünlerimiz içinde önemli yer tutmaktadır. Ancak ilimizde meyvecilik alanları istenilen seviyede değildir. Arzu edilen seviyeye ilimizde gelmesi için yeni yapılan projeler var mıdır? Şayet varsa proje ortakları kimlerdir? Konuları hakkında komisyonumuzca yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde; Meyveciliğin ülke ekonomisine katkısı azımsanmayacak oranlarda her geçen yıl artarak devam etmektedir. Meyvecilik ihracatı yapılan tarımsal ürünlerimiz içinde önemli bir yer tutmaktadır. Ancak ilimizde meyvecilik alanları istenen seviyede değildir. Bu gibi hazırlanan projeler ile örnek bahçe tesisleri kurularak son yıllarda yeni bahçe tesisleri ile gelişmekte olan meyveciliğin ilimizde yaygınlaşarak hedef bölge olarak çalışmalar yapılmalı bölgede meyvecilikte söz sahibi bir il olunmalıdır”

SADECE 44 BİN 016 DEKARLIK ALANDA MEYVECİLİK YAPILIYOR

“İlimizde 9 ilçe, 16 belediye, bu belediyelerde 95 mahalle, ayrıca 254 köy bulunmaktadır. Yetiştirilen başlıca ürünler; buğday, ayçiçeği ve çeltiktir. İlimizde 3 milyon 140 bin 980 dekar Tarım alanı bulunmakta olup, bu alanın 44 bin 016 dekarlık kısmında meyve üretimi yapılmakta olup bu alanın büyük kısmını ise ceviz ve badem bahçeleri oluşturmaktadır. Bu da toplam tarım alanının yüzde 1,4' üne tekabül etmekte ve buradan da ilimiz tarım alanlarında, meyvecilik yapılan alanın oldukça düşük bir orana sahip olduğu anlaşılmaktadır” ifadeleri yer alıyordu. Raporun okunması ardından ülke tarımında yer alan Buğday ve Kanola fiyatları hakkında görüşler tartışıldı. Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER