VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 29 Temmuz 2019 10:05:49

0 Yorum

Bir babanın feryadı “Ben öldüğüm an oğlum da ölmüş demektir”

Mehmet Ağırkaldıran (58), yüzde 59 zihinsel engelli oğlunun hayatını sürdürebilmesi için yetkililere seslendi. Ağırkaldıran; “Oğlum zihinsel engeli nedeniyle işe alınmıyor. Tek gelirimiz 480 TL devlet desteği ama yetmiyor. Benden başka oğluma bakan yok. Yarın öbür gün, ben öldüğüm an oğlum da ölmüş demektir” dedi.

Edirne’de Atatürk anıtı civarında ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlayan Mehmet Ağırkaldıran’ın feryadı duyanların içini burkan türde. 37 yıldan bu yana ayakkabı boyacılığı ile geçimini sağlayan Mehmet Ağırkaldıran’ın bir oğlu ve ağır kalp hastası bir de kardeşiyle birlikte yaşıyor. Ağırkaldıran hayatın ilk darbesini küçük yaşta okula gönderilmemesiyle yaşıyor. Dönemin sorunları nedeniyle iş bulamadığı için ayakkabı boyacılığına devam eden Ağırkaldıran, bir evlilik yaparak erkek çocuk sahibi oluyor. Ağırkaldıran’ın eşi oğlu dünyaya geldikten 3 yıl sonra evi terk etmesiyle sorunlar peşi sıra gelmeye başlıyor. Ağır kalp hastası kardeşi ve oğlu ile birlikte yaşayan Ağırkaldıran, 37 yıldan bu yana Atatürk Anıtı çevresinde ayakkabı boyacılığı yaparak geçinmeye çalışıyor.

“ASKERDEN SONRA ZİHİNSEL ENGELİ YÜZDE 59 ARTTI”

Mehmet Ağırkaldıran bir acı haberi de oğlundan alıyor. Baba Ağırkaldıran’ın oğlu Sebahattin Ağırkaldıran, Kayseri’de askerlik görevinden döndükten sonra yüzde 59 zihinsel engele sahip olduğu ortaya çıkıyor. Durum karşısında adeta çaresiz kalan Ağırkaldıran, sorunları çözmek adına tüm kamu kurum ve kuruluşlarına başvursa da sadece 480 TL oğlu için bir destek alabiliyor. Ağırkaldıran: “37 yıldan bu yana bu civarlarda ayakkabı boyacılığı yapıyorum. Bir oğlum ve bir de kardeşim var. Eşim oğlum 3 yaşındayken evi terk etti. Oğlumun ufaklığından beri hem analık hem de babalık yapıyorum. Ben okul okumak istedim ama ailem beni okula göndermedi. Ben de küçük yaşta çalışmaya başladım. Gençlik yıllarımda çok uğraştım okuyayım, iş bulayım diye ama kısmette ayakkabı boyacılığı varmış deyip çalışmaya devam ettim. Oğlumun askerlik çağı gelince askere gönderdim ama döndüğünde yüzde 59 zihinsel engelinin arttığını söylediler. Doktorlara, profesörlere gösterdik ama hepsi aynı şeyi söyledi. Bir tek oğlum var hayatta benim başka kimsem yok. İsterse yüzde 100 zihinsel engeli olsa da yine bakarım” dedi.

“DESTEK DEĞİL, OĞLUM İÇİN İŞ İSTİYORUM”

Baba Ağırkaldıran, oğlunu“Tek sıkıntımız geçim derdi. Oğluma devletten 480 TL devlet desteği var. Kardeşim de ağır kalp hastası diye iş bulamıyor. Maddi durumumuz yok, zor geçiniyoruz. Oğlumun ilaçlarını borçla alıyorum ama ilaçların borcunu dahi ödeyemiyorum. Bakkala, beyaz eşyacıya, eczaneye borçlarımız var ama ödeyemiyoruz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmadan vakfından bayramdan bayrama 150 TL para alıyorum, başka hiçbir yerden destek gelmiyor. Benim de sağlık sorunlarım var. Tek korkum ben öldükten sonra oğluma ne olacak? Çünkü benden başka bakanı yok. İşkur’a gittik, farklı yerlere başvurduk ama ‘başımıza bela alırız abi olmaz’ dediler ve bizi geri gönderdiler. Yetkililere sesimi duysunlar, oğluma uygun sadece bir iş istiyorum. Ben öldüm mü o da ölür, yaşayamaz. Yetkililere sesleniyorum, hepsinin çocuğu vardır. Bana da destek olmasınlar. Oğlum yaşamına devam etsin yeter. Başka hiçbir şey istemem” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER