VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Aralık 2019 10:17:27

0 Yorum

Bir fikirleri var

Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğinde gerçekleştirilen “Bir Fikrim Var” proje yarışması’nın tanıtım programı dün gerçekleştirildi. Projede Edirne’den finale kalmayı başarmış liseler ve projeleri tanıtıldı.

         Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının orta öğretim öğrencilerine yönelik proje tasarlamadan problem çözme becerilerini geliştirmeye kadar pek çok konuda gelişimini sağlamayı amaçlayan “Bir Fikrim Var” proje yarışmasının tanıtım programı düzenlendi. Tanıtım programına Edirne Valisi Ekrem Canalp de katılarak öğrencilerin yapmış olduğu projeleri inceledi. Edirne Lisesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Edirne Milli Eğitim İl Müdürü Dr. Önder Arpacı: “Bir Fikrim Var proje yarışması, Trakya kalkınma ajansı ve Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliği ile iki yıldır gerçekleştirilmektedir. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Tekirdağ il Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan proje yarışması, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Kırklareli ve Edirne il Milli Eğitim Müdürlüklerinin de katılımıyla Trakya Bölgesi genelinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu yarışmayla öğrencilerin; Bilişsel yeterliliklerinin geliştirilmesi,  Proje tasarlama, geliştirme, oluşturma ve uygulama deneyimi edinmeleri, Ulusal ve uluslararası düzeyde, yeterlilik ve özgüvene sahip olmaları, Araştırma, problem çözme becerilerini geliştirmeleri, bilimsel düşünme yeteneği kazanmaları, Ekip halinde çalışma deneyimi kazanmaları, Bilgi teknolojilerini kullanmaları, Kalite ve verimlilik bilincini geliştirmeleri, hedeflenmektedir. Edirne Bir Fikrim Var proje yarışmasına 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında il genelinde 173 proje başvuru yapılmış ve 103 proje ön elemeyi geçmeyi başarmıştır. 12 kişilik bir komisyon tarafından bir hafta boyunca yapılan değerlendirmeler neticesinde 50 proje final sergisine katılmaya hak kazanmıştır. Bu projelerden en fazla puan alan 8 tanesi finalde mücadele etmişlerdir” dedi.

ŞAHİN: “EDİRNE’DEN TRAKYA BİRİNCİLERİNİ BEKLİYORUZ”

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; “Çocukluk döneminde ekip ruhu, benim de bir fikrim var diyebilme ruhu, birey olarak ortada var olabilme ve kürsüye çıkıp bir meseleyi anlatabilme ikna edebilme yeteneğini kazanma noktasında önemli olduğunu düşündük. Ve Tekirdağ’da bir pilot uygulama yapma kararı aldık.  Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber pilot denemeyi meslek liselerinde sanayi işbirliği çerçevesinde yaptık. Çok güzel başarılı oldu. Ve bizde bunu Edirne milli Eğitim Müdürümüz ile paylaştık. ve beraberce bu işi hem devlet okulları hem de özel sektör okulları okulları ile beraber yapmaya karar verdik. Çok güzel sonuçlar aldık. Yüzlerce başvuru aldık. Bunların arasından tabi ki herkese ödül veremiyoruz. Ama her ilden 8 yarışmacı çıkartıp bunların arasından da 1’inci, 2’nci ve 3’üncü olarak çıkartıyoruz. Bundan sonraki süreçte bu 8 arkadaşımızı diğer illerle beraber birleştirerek fikirlerini yarıştırarak onlara maddi ve manevi destek olup projelerin daha da gelişmesi, daha çabuk hayata geçirilebilmesi, Trakya’nın özü olarak 1’inci, 2’nci ve 3’üncü ama bunlarında hayata dair süreçleri hızlandırması noktasında peşini bırakmayarak, projelerin diğer etaplarını da takip ederek. Farklı alanlarda projelerin hayata geçeceğine inanıyoruz. Bu projelerin bir şekilde hayata geçmesi önemli Edirne olarak ayrı bir şansınız var. Valimiz Ekrem Canalp, ‘faydalı bir proje ise Milli Eğitim adına ben arkanızdayım maddi manevi destekliyorum’ diyor. Bu anlamda altyapının gelişmesi için her türlü imkânı sunuyor. Bu anlamda Edirne’den Trakya birincilerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İLK 3’E GİREREK DERECE ALAN PROJELER

Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi – Güneş Enerjisi ile çalışabilen İnternetten Kontrollü Evcil Hayvan kulübesi, Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi – Atık Deyip Geçme, Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi – Yaşam Kafesi Bekir TÜCCAR- Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER