VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Ağustos 2019 11:03:32

0 Yorum

Bir günlük göçmen raporu;

Yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine kaçmak isteyen düzensiz göçmenlere güvenlik güçleri göz açtırmıyor. Aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu, gerek karadan gerek ise deniz yoluyla Avrupa ülkelerine kaçmak isteyen Irak, Mısır, Fas, Nepal, Suriye, Afrika uyruklu 611 düzensiz göçmen yakalandı. İlk etapta yakalanan 421 düzensiz göçmenin ardından, okul servisi ile kaçmak isteyen 30 düzensiz göçmen, Yunan polisleri tarafından push back (geri itme) yöntemiyle Türkiye’ye gönderilen 92 düzensiz göçmen ve lastik botla kaçmak üzereyken yakalanan 68 düzensiz göçmen olmak üzere toplamda 1 günde yakalanan düzensiz göçmen sayısının 611 olarak belirtildi.

OKUL SERVİSİYLE GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI

Edirne'de yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan aralarında çocukların da bulunduğu 30 düzensiz göçmen okul servisinde yakalandı.

Edirne'de yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan 30 düzensiz göçmen okul servisinde yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Edirne Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticaretiyle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul'dan düzensiz göçmenlerle yola çıkan minibüsü kent girişinde beklemeye başladı. Polis ekipleri, sınıra doğru hareket eden Bülent A. idaresindeki 34 UT 6736 plakalı 17 kişi kapasiteli minibüsü Üyüklütatar köyünde durdurdu.

Üzerinde İstanbul Suadiye'deki bir lisenin ismi yazan minibüste Yunanistan'a yasa dışı geçiş yapma hazırlığındaki 3'ü çocuk 30 Suriye uyruklu düzensiz göçmen olduğu tespit edildi.

Sürücü Bülent A, bin lira karşılığı düzensiz göçmenleri İstanbul'dan Edirne'ye getirmek için anlaştığını, işsiz olduğundan göçmen kaçakçılığına karıştığını ve pişman olduğunu söyledi.

Sağlık kontrolünden geçirilen düzensiz göçmenler, İl Göç İdaresine teslim edildi. Sürücü Bülent A. gözaltına alındı. (AA)

421 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Edirne'de, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığındaki 421 düzensiz göçmen yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ile 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı hudut birlikleri, sınırı kaçak geçmeye çalışan gruplar olduğunu tespit etti.

İpsala, Keşan, Meriç, Uzunköprü ve Lalapaşa ilçeleri ile merkeze bağlı sınır köylerinde yapılan denetimlerde Nepal, Irak, Pakistan, Cezayir, Mısır, Libya, Filistin, Ürdün, Özbekistan, Bangladeş, Afganistan ve İran uyruklu 421 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi. (AA)

68 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Edirne'nin Enez ilçesi açıklarında lastik botla yurt dışına kaçma girişiminde bulunan 68 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Sahil Güvenlik botu Enez açıklarında lastik bot hareketliliği tespit etti. Durdurulan iki botta 32'si çocuk Afganistan ve Özbekistan uyruklu 68 düzensiz göçmen yakalandı. Karaya çıkarılan düzensiz göçmenler, sağlık kontrolleri sonrası Edirne İl Göç İdaresi'ne teslim edildi. (AA)

YUNANİSTAN İTİYOR, TÜRKİYE KUCAK AÇIYOR

Yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçen aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu farklı uyruklardan 92 göçmen, Yunan polisleri tarafından Türkiye'ye geri itildiğini iddia etti.

Edirne'de 54'ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı ekipler, Yunanistan'a sınır Uzunköprü İlçesine bağlı Eskiköy'de,  yaptığı denetimlerde aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu, Irak, Mısır, Nepal, Filistin, Fas, Cezayir, Özbekistan, İran ve Afrika uyruklu 92 göçmeni yakaladı. Göçmenlerin alınan ifadelerinde iddiaya göre Yunan polisi tarafından Türkiye sınırına getirilip zorla bindirildikleri botla, Türkiye'ye gönderildikleri belirtiliyor. Uluslararası sözleşmelere aykırı olan Push back (geri itme) uygulamasını pek çok kez tekrar eden Yunanistan, ülkesine giren binlerce kişiyi Türkiye'ye geri gönderiyor. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER