VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 03 Mart 2021 17:17:59

0 Yorum

“Bu yere ÇED Raporu verilmemeli”

İl Genel Meclisi’nin Mart ayı 3. Toplantısı bugün gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda Çevre Ve Sağlık Komisyonu tarafından Linyit ocağı, lavyar, kurutma, paketleme tesisi projesi hakkında rapor sunumu yapıldı. Raporu sunan Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli; “Daha önce açılmış ve işi biten ocakların tarımsal alanda ve mera alanında büyük tahribatlar yarattığı görülmüştür. Gölleşmiş derin çukurlar, üstü gelişi güzel kapatılmış dekapaj malzemeleri nedeniyle savaş alanı görünümündeki bu sahalar ne yazık ki rehabilite edilmemiş, bitki örtüsü ile kaplanmamış, tarımsal alana dönüştürülmemiştir” dedi.

İl Genel Meclisi’nin Şubat Ayı toplantılarında Çevre Ve Sağlık Komisyonu’na havale edilen, Edirne, Süloğlu’ndaki Geçkinli Köyü'nde, Bki Batı Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından linyit ocağı, lavyar, kurutma, paketleme tesisi projesi hakkında komisyonca yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde rapor sunuldu. Sunulan raporda, kömür ocağının çevreye ve bölgeye tehdit eder boyutlarda olduğu belirtildi. Raporu sunan Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli; “Bölgemizde uzun dönemdir yaşanan tarım arazilerimizin doğal kaynaklarımıza niteliksiz kömür, taş ocaktan, kişisel ranta dayalı taleplerin hat safhaya vardığı bir dönemde çevremizi ve bölgemizi tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Bunun en belirgin örneğini de Edirne İli Süloğlu İlçesi, Geçkinli Köyü'nde, BKİ BATI KÖMÜR İŞLETMELERİ A.Ş tarafından linyit ocağı, lavyar, kurutma, paketleme tesisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED izin ve Denetim Genel Müdürlüğü nezdinde ÇED sürecini başlatmış olduğu görülmektedir. Danıştay içtihatlarına uygun olarak Anayasanın 17.maddesi, 56.maddesi, 63.maddesinden hareketle; Çevre Kanunu'nun 3/a maddesi gereği yaşadıktan çevrelerinin, köylerinin, tarlalarının, topraklarının, sularının, bir bütün olarak ekosistemin kirletilmesinin önüne geçmek, çevrelerinin, geleceklerinin, kültürlerinin, manevi varlıklarının korunmasını sağlamak üzere Bakanlığın görevi olduğundan bu projenin baştan reddedilmesi gerekir” diye konuştu.

Daha önceden de yaşanan olumsuzlukları aktaran Gümülcineli; “Geçkinli Köyü Merasının bir kısmı özel şirketlere 40 yıllığına kiralanmış olup yaklaşık 13 yıldır kömür çıkarılmaktadır. Daha önce açılmış ve işi biten ocakların tarımsal alanda ve mera alanında büyük tahribatlar yarattığı görülmüştür. Gölleşmiş derin çukurlar, üstü gelişi güzel kapatılmış dekapaj malzemeleri nedeniyle savaş alanı görünümündeki bu sahalar ne yazık ki rehabilite edilmemiş, bitki örtüsü ile kaplanmamış, tarımsal alana dönüştürülmemiştir. Bu olumsuz örnekler varken yeni ocakların çevreye zarar vermeyeceği taahhütleri inandırıcı değildir. Denetim yapılmadığı için Çevre tahribatı daha da artacaktır. Mevcut bu alanların fiili durumları proje tanıtım dosyasında nedense yer almamaktadır” ifadelerine yer verdi.

ÇED Raporu’nun verilmemesi gerektiğini aktaran Gümülcineli; “Topraklarımızı, havamızı, suyumuzu her türlü canlı yaşamı gelecek nesillere güvenle aktarmak asli görevlerimizdir. Raporumuzda da belirtmiş olduğumuz nedenlerden ve tespitlerden dolayı bu yere ÇED raporu verilmemelidir” açıklamasını yaptı.

Hazırlanan rapora AK Partili Komisyon üyelerinden Melek Uzgör ve İbrahim Dalkıran’ın rapor kararına muhalefet şerhi koydu. Bununla ilgili de konuşma yapan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Komisyon çalışması için karar verip şimdi komisyon meclisi bilgilendirmesin diye de şerh koymak doğru bir karar değil” dedi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER