VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Nisan 2021 14:48:54

0 Yorum

Bu yıl Teravih Namazları camilerde kılınmayacak

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 virüsü salgını sebebiyle bu yılki teravih namazları camilerde kılınmayacak. Yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar gereği bu yıl teravih namazları evlerde kılınacak.

Artan korona virüs salgın vakaları sebebiyle yaşanabilecek kalabalığın önüne geçmek için ve bulaş riskine karşılık alınan karar doğrultusunda bu yıl Ramazan Ayı’nda kılınan teravih namazları camilerde yapılamayacak. Konuyla ilgili bugün Selimiye Camii’nde açıklama yapan Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, “Pandemi nedeniyle, salgın hastalığın arttığından dolayı bu sene de geçen sene olduğu gibi teravih namazının camide toplu olarak kılındığı takdirde hastalığın artmasına sebep olabilme ihtimalinden dolayı bu sende maalesef camide teravih namazını kılamayacağız” dedi.

“Evde de olsak mutlaka teravih namazımızı kılalım”

Teravih Namazı’nın cemaat ile kılınma zorunluluğu olmadığını vurgulayan Bozkurt, evde de olsa mutlaka teravih namazının kılınması gerektiğini söyledi. Bozkurt; “Teravih Namazı’nda cemaat ile kılma zorunluluğu yoktur. Cemaat ile kılınabilindiği gibi tek başına da kılınabilinir. Bu yıl ramazan ayı teravihlerimizi inşallah kendi evlerimizde, cemaat ile yapma imkânı varsa cemaat ile yapalım, cemaat yoksa tek başımıza 20 rekât namazımızı kılalım. Evde de olsak mutlaka teravih namazımızı kılalım” diye konuştu.

“Şu anda en güvenli yerleri camilerdir”

Camilerde alınan korona virüs tedbirlerine yönelik de bilgi veren Bozkurt; “Camiye girildiği takdirde maskesi olmayanlara maske dağıtılıyor. Dezenfektanımız girişlerde hazırdır. Dezenfektan sürerek içeriye girerler. Camide sosyal mesafeye dikkat edilecek şekilde namaz kılma yerleri işaretlenmiş durumdadır. Camilerimiz ibadete hazır hale getirilmiştir.  Bütün camilerimizde tedbirler uygulanıyor. Şu anda en güvenli yerleri camilerdir. Her vakitte Selimiye’yi ziyaret edebilirler” açıklamasını yaptı.

Yaklaşan Ramazan Ayı’nda ise Diyanet İşleri tarafından alınan diğer kararları aktaran Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt; camilerin bakım onarım, çevre tanzim ve temizliğine riayet edileceğini, cübbe ve sarıkların temiz, tertipli ve düzenli olmasına dikkat edileceğini bildirdi. Her camide cami görevlilerince mukabele okunacağını söyleyen Bozkurt; “Selimiye Camii'nde mukabele ve sohbet canlı yayın saat 11.00 ile 12.00 arasında olacak ve canlı yayın için gerekli tedbirler ve koordine cami görevlilerince sağlanacak. Kur'an Kursu Öğrencilerimiz tarafından belirlenen camilerde salgın hastalığından dolayı sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyularak mukabele okunacak” ifadelerini kullandı.

Her akşam camilerde teravih namazı öncesi sohbet yapılacak diyen Bozkurt; “ Camilerin minarelerindeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vakti yakılacak ve sahur vakti söndürülecek, Ramazan Ayı’nda fakir, yetim ve kimsesizler için çalışmalar yapılacak” diye konuştu.

Müftü Bozkurt ayrıca Eski Cami’de Salı günleri saat 10.00’da vaize Emine Ayer koordinatörlüğünde hatim ve sohbet programlarının da yapılacağını duyurdu.

“Bu yılki mahya sağlıkla ilgili olabilir”

Her Ramazan Ayı’nda camilere asılan mahyanın bu yıl sağlıklı ilgili bir hadis olabileceğini bildiren İl Müftüsü Alettin Bozkurt; “Selimiye’deki mahyamız şuanda İstanbul’da Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanıyor ve pazar gününe kadar getirip asılacak. Ne yazılacağını bilmiyorum. Belki sağlıkla ile ilgili bir hadis yazmış olabilirler. Biz birbirimize merhametli olalım birbirilerimizin kusurlarını örtelim ki Allah’ta bizim kusurlarımızı örtsün” diye konuştu. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER