VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 06 Ağustos 2019 10:39:13

0 Yorum

Buğdayda altın yıl

 

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, buğdaydaki verim ve kalitenin son 10 yılda görülmeyen bir değerde olduğunu belirtti. Arabacı; “Buğdayda çiftçilerimiz bir yıl verim yakalayıp kalite yakalayamıyordu. Yahut kalite yakaladığı yıllarda da verim yakalayamıyordu. Ancak 2019 yılında çiftçimiz hem verim hem de kaliteyi yakaladı” dedi.

Türkiye’nin buğday ambarı olarak nitelendirdiği iller arasında ilk sıralarda yer alan Edirne’de çiftçi buğday hasadından memnun ayrıldı. Buğday üretiminde olumlu şartların 2019 yılında çiftçilerden ve mahsullerden yana olduğunu belirten Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, konu hakkında detayları gazetemize açıklamalarda bulundu. Arabacı geçen yıllarda çiftçilerin buğday hasadında verim elde etiği yıllarda kaliteyi elde edemediklerini, kaliteyi elde ettiklerindeyse verimi elde edemediklerini belirtti. Arabacı son 10 yılın en verimli ve en kaliteli buğdayını 2019 yılında elde ettiklerini açıkladı.

“HEM VERİM HEM DE KALİTE VAR”

Arabacı 2019 yılı buğday hasadında Edirne genelinde hem verimin hem de kalite artışının olduğunu belirterek; “çiftçilerimiz 2019 yılında Edirne genelinde buğday hasadında hem verimi hem de kaliteyi yakaladı. Edirne genelinde dönüm başına 300-400 kilogram buğday elde edilen yerlerde 700 ve 800 kilogram aralığında bir verimle karşılaştı. Hatta dönümünden 1 ton mahsul elde eden çiftçilerimiz de var. Bu yıl sadece verim değil aynı zamanda kalite de elde edildi. Son 10 yılda yapılan buğday hasatlarında verim yakalansa kalite yakalanamıyordu. Kalite yakalansa da verim yakalanmıyordu. Buğday hasadı öncesi tahminlerimiz sıcak ve kurak bir yıl olacağı yönündeydi. Bu yıl ‘hem verimli hem de kaliteli buğdaylar elde edeceğiz’ deselerdi, inanmazdık ancak hava koşulları da çiftçimizin lehine işleyince, 2019 yılı Buğday için altın yıl oldu. Geçmişten bugüne bir verim ve kalite hem çiftçimize hem de ülkemize fayda sağlayacaktır” dedi.

“AYÇİÇEĞİ’NDEN DE UMUTLUYUZ”

Buğdaydan elde edilen verimin ve kalitenin de ayçiçeği hasadında beklendiğini belirten Arabacı: “Çiftçilerimiz aynı buğdaydaki gibi verim ve kaliteyi ayçiçeğinden de bekliyor. Şuan ki görünümlerde ayçiçeğinin verimli geçeceği görülüyor ancak yağ oranlarının ne derecede olacağı konusunda soru işaretleri var. Çiftçi kardeşlerimizle sahaları gezerek son durumu inceliyoruz. Bir dönem ayçiçeğinde bir takım bozulmalar olmuştu. Bozulan ve tekrar ekilen yerlerde maalesef ki verim ve yağ oranında düşüklük meydana gelebilir. Edirne genelinde ayçiçeğinden umutluyuz. İnşallah tüm çiftçilerimiz aynı buğdayda olduğu gibi ayçiçeğinde aynı durumu yakalayabilir” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER