VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Haziran 2020 10:40:22

0 Yorum

‘Buruk’hasat

    Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk geçen yıl buğday için altın yıl olduğunu,bu sene ise iklim koşullarından dolayı hasat zamanı buruk başladığını ifade ederek üreticileri ihtiyacı kadar mal satışı yapmaları konusunda uyardı.
      Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk başlayan buğday hasatının durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu sene hava durumunun sürekli yağışlı geçmesinden kaynaklı düşüş yaşandığının altını çizen Öztürk;"Borsaya gelen buğday miktarı artmaya başladı. Bu yıl yağışlardan dolayı biçim faaliyeti kısmen yapılabildi. Geçtiğimiz yıl buğdayın altın yılıydı diyebiliriz.Yağışların zamanında gelmesi rekoltenin, verimlerin, kalitesinin yüksek olması,bu yılki hasata bakıldığında biraz  burukluk yarattı. Bu yılki hasat verimlerine baktığımızda geçen yıla nazaran yüzde yirmi otuz civarında bi düşüş var fakat kalite açısından proteinlerimiz yüksek kalitelerimizde sıkıntı gözükmüyor hektolitre dediğimiz buğdayın tonajını etkileyen değerde de düşüklük görüyoruz tabi harmanın daha başındayız ilerleyen günlerde bu tablo daha da şekillenecek çünkü hava durumuna bakınca da sıcaklık artacak gibi gözüküyor bundan sonra da buğday harmanı hızlanacaktır, inşallah bereketli bir harman olur. Bizim bölgemizde tarım faaliyeti çok düzgün yapılıyor üreticilerimiz çok bilinçli. Ama tarım faaliyeti belirli bi yere kadar yönetiliyor.Çünkü;iklim faktörü var ve onu yönetmemiz mümkün değil.Yağışlar zamanında gelmediğinde, dolu felaketi olduğu zaman negatif yönde etkilerini görüyoruz"dedi.
"Lisanslı depoya mal bırakabilirler" 
        Alım fiyatlarına ve lisanslı depoya da değinen Başkan Öztürk üreticilere de tavsiyelerde bulundu. Alım fiyatlarının yüksek olduğunu da dile getiren Öztürk üreticiler için;"Şuanki fiyatlara baktığımızda harman başlangıcı için alım fiyatları yüksek, iyi fiyatlarla alım yapılıyor.Üreticilere tavsiyesimiz ihtiyacı kadar harman döneminde mal satışı yapsınlar, malın arzı çoğaldıkça fiyatları etkiliyor fiyatlar düşüyor.Lisanslı depomuz da var oraya da mal bırakabilirler.Lisanslı depoya mal bıraktıklarında elektronik ürün senetiyle gidip bankadan finansman da sağlayabilirler.İhtiyacı kadar harman döneminde satıp ondan sonraki süreçlerde de ihtiyacı olduğu dönemlerde satması menfaatlerine olacaktır"diyerek tavsiyelerde bulundu. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER