VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 25 Temmuz 2019 09:43:49

0 Yorum

Çadır, ticareti ikiye böldü

Kurulduğu günden bugüne tartışmaların ve basın açıklamalarının konusu olan “çadır” Edirne ticaretinde esnaflar ve tüccarları adeta karşı karşıya getirdi. Konu hakkında Çorlu Ticaret ve Sanayi Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sağlamçalı ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile görüştük. Sağlamçalı; “esnaf zarar değil fayda görür” derken Zıpkınkurt ise tam tersi yönünde açıklamalarda bulundu. Zıpkınkurt’un açıklamasında yer alan ifadelerde Edirne Belediye Başkanlığını işaret ederek; “10 milyon turistin Edirne’ye gelebilmesi için ilk önce 10 milyon turisti ağırlayacak alt yapımızı, tuvaletimizi, otoparkımızı yapalım. Çadırmış bilmem neymiş boş işler” ifadelerini kullandı.

Edirne’nin gündeminde çok tartışılan, Kapıkule’de kurulan çadır’ın işletme sorumlusu Çorlu Ticaret ve Sanayi Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sağlamçalı ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt görüştük. Sağlamçalı, sosyal medyada çadırın işleyişi ve yer alacak olan sektörler hakkında yanlış ifadelerin kullanıldığını vurguladı. Sağlamçalı, kurulan çadırın haftanın 7 günü boyunca aktif olacağını amaçlarının Edirne esnafına katma değer sağlamak olduğunu ifade etti. Zıpkınkurt ise konu hakkında adeta açtı ağzını yumdu gözünü.

ZIPKINKURT: “BİZ ETSO OLARAK BU ÇADIRA KARŞIYIZ”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, kurulan çadıra karşı olduklarını belirterek; “Edirne’de gerek şehir merkezinde, gerek şehrin çevresinde Edirne esnafına zarar verecek olan bir çadıra Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak karşıyız. Yerli esnafa destek olunacağını söyleniyor ama bu sadece laf. Yerli esnaftan kimler veya kaçı katılabilecek? Çadırda bir şeyler satması için dükkânını bırakıp oraya gitmesi ya da fazladan eleman tutması ve maliyet demek. Haftanın 4 günü açık olacak deniliyor ama böyle bir durum da söz konusu olamaz. Ben bu işe başından beri karşıyım. Bu işleri profesyonel şekilde yapan çeşitli firmalar var. Bu çadırı yapan firmada onlardan bir tanesi. Pek çok ilimizde bu tür çadırlar açılıyor. Bu çadırlarda markaların modeli veya serisi kırılmış, ayakkabı, pantolon, abiye gibi pek çok giyim ürünleri satılıyor. Edirne’nin ekonomisine zarar verir mi? bu da bir tartışma konusu. Ama biz ETSO olarak bu çadıra karşıyız” dedi.

ZIPKINKURT; “10 MİLYON TURİSTİ AĞIRLAYACAK ALT YAPIMIZ YOK. BUNLARA KAFA YORALIM”

Zıpkınkurt, çadır gibi çalışmalardan daha çok farklı konularda çalışmalar yapılması gerektiğini savundu. Zıpkınkurt; “Turizmin hareketlendirilmesini istiyorlarsa, 10 milyon turistin Edirne’ye gelebilmesi için ilk önce 10 milyon turisti ağırlayacak alt yapımızı, tuvaletimizi, otoparkımızı yapalım. İnsanların vakit geçireceği sosyal alanlar yaratalım. Bugün nehirlerin kenarlarını bile Edirne’nin kullanıma açamamışız. Bu konulara kafa yoralım. Çadırmış bilmem neymiş boş işler. Belediye olarak, esnaf olarak hazır olmamız lazım. 4-5 yıldan bu yana tuvalet ve otopark sorununu aşamadık” şeklinde konuştu.

SAĞLAMÇALI: “ÖNCELİĞİ EDİRNE'YE VERİYORUZ”

Sağlamçalı, Edirne’nin yerel esnaf ve işletmelerine avantajlar sağlanacağını belirterek; “Belediye Başkanıyla değil Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan ile görüştük ve bizde ‘Önceliği Edirne'ye ve daha uygun fiyata verin. Edirne esnafını üzmeyin. Herkese haber verin gelmek isteyen gelsin' gibi bir açıklama yaptı. Biz de ona uyduk. Buraya gelecek olan esnafların yüzde 80'ni Edirne'den gelecek ama dışarıdan gelen esnaf da ufak tefek olacak. Tamamen Edirne'den olacak diye bir şey yok. Markaların hepsi gelecek. Cuma, Cumartesi ve Pazar günü kapalı olmasını teklif ettiler. Ben içerideki esnaflarla konuşacağımı söyledim ama esnaf razı olmadı. Haftanın yedi günü açığız. 14-15 esnafla sözleşme yapıldı. Kurumsal olan da var. Biz hatta durumu hiç iyi olmayana bedava da veririz. Yeter ki Edirne esnafı olsun dedik. Gurbetçiler büyük bir pazar ve gurbetçilere siz Edirne olarak hiç ulaşamıyordunuz. Burada ulaşacaklar. Gurbetçiler genelde otobandan basıp gidiyor. Ama burada tüm gurbetçilere ulaşacaklar. Aslında Edirne'ye çok faydalı olacak. Edirne dışından da esnaf gelecek. Hiç bir taraftan almayacağız sadece Edirne diye bir şey olamaz öyle bir ticarette olamaz. Önceliği Edirne'ye veriyoruz boş kalırsa vereceğiz” dedi.

SAĞLAMÇALI: “EDİRNE ESNAFI ZARAR DEĞİL FAYDA GÖRÜR”

Kurulan çadırın esnafa zarar değil kâr sağlayacağını vurgulayan Sağlamçalı; “Bulgaristan ve Yunanistan'dan yine gelenler olur ama sadece buraya kadar gelip dönmezler. Kesinlikle Edirne'nin içine giderler. Bizim Edirne'ye faydamız olur. Biz zaten Edirne'ye zarar verecek bir şey yapmayız. İki arkadaşımız tüm esnafı geziyor 'Size özel indirim yapacaklar başkanın sözü var gelin görüşün’ diye. Bugüne kadar 100 firmayı gezmişler. 16 -17 firma ‘geliriz’ dedi. Tahminim daha çok gelen olur. Edirne esnafı zarar değil fayda görür. Amacımız Bulgar pazarı değil, amacımız gurbetçiler. Valiliğin de burada yeri var. Burada insanlar dinlensin, dinlenirken alış verişte yapabilsin. Edirne esnafı da satsın. Herkes memnun olursa Edirne memnun olursa, burada tek amacımız Edirne memnun olsun. Edirne'ye karşı yanlışımız olmaz” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER