VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 04 Ekim 2019 10:17:38

0 Yorum

Caminin temeli atıldı

Trakya Üniversitesine yapımı öncesi farklı dernek ve topluluklar tarafından tartışmalara neden olan caminin temeli dün atıldı.

Caminin temel atma törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Edirne Vergi Dairesi Başkanı Selahattin Başkal, Edirne İL Müftüsü Emrullah Üzüm, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, Kamu kurum ve kuruluşların il müdürleri ve temsilcileri katıldı.

TABAKOĞLU: “EKSİKLİĞİMİZİ TAMAMLIYORUZ”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, temel atma töreninin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Tabakoğlu, Üniversite kampüsünde önemli bir eksikliği gidermenin mutluluğunu yaşadığını belirterek; “Balkan şehirlerine bakın ortada cami vardır. Onun yanında çarşılar ve mahalleler gelir. Bugün Trakya Üniversitemize yapılan caminin yanında tıp fakültesi, hemen yanında kütüphanesi, öğrencilerimiz ile günde 50 bin kişinin girip çıktığı bu yere bir camimiz eksik idi. Üniversitemizin kalbi hükmündeki bu yere, inşallah bu camimizi de koyarak, eksikliğimizi tamamlıyoruz” dedi.

TIRAŞÇI: “CAMİLERİN İNŞA EDİLMESİ ÖNEMLİ BİR AŞAMADIR”

Tıraşçı, camilerin inşa edilmesinin önemli bir aşama olduğunu vurgulayarak: “Geçmişte eğitim, ibadethanelerin içerisindeydi. Şimdiyse mabetler eğitim yuvalarının içerisinde anlayışıyla, üniversitelerimizin kampüslerinde böylesine camilerin inşa edilmesi. Burada başta gençlerimiz başta olmak üzere, burada çalışan kardeşlerimizin ibadetlerini daha farklı sunması anlamında bu camilerin inşa edilmesi önemli bir aşamadır” şeklinde konuştu.

CANALP: “CAMİLER KENTLERİMİZİN YAŞAYAN SEMBOLLERİDİRLER”

Edirne Valisi Ekrem Canalp, camilerin kentlerin yaşayan sembolleri olduğunu belirterek; “Camileri kentlerimizin yaşayan sembolleridir. Her şeyi ile o camiler kentlerin yapısının ve dokusunun bir parçasıdırlar. Camiler, kentin en odak noktasında bulunurlar. Yapılacak olan bu eser, Türkiye’nin 80 ilinde nasıl yapıldıysa Edirne’de de öyle yapılacaktır. Temel olarak Edirnelilerin sağlayacağı katkılarla yapılacaktır. Temelini atacak olacağımız caminin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. İl Müftüsü Emrullah Üzüm'ün okuduğu duanın ardından, kurban kesildi ve cami temeli atıldı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER