VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 19 Haziran 2019 10:39:48

0 Yorum

Çanakkale’nin üç yapraklı yoncası…

Çanakkale’nin   gezi güzergâhı bizim için çok anlamlı biliyorum. Tarihimizin unutulmayacak her anını günümüzde görebileceğimiz minnet duygularımızı dile getireceğimiz çok özel ve bir o kadarda güzel yer. Bu yüzden notlarımdan bir köşe yazısından çok daha fazlası ortaya çıkıyor…

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı gerçekten kocaman bir alkışı hak ediyor. 2011 yılında restorasyon kararı çıkan ve derhal işlemi başlatılan Kilitbahir Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın Rumeli yakasında deniz geçişini kontrol altında tutmak için Çimenlik Kalesi’nin (Kal‘a-i Sultâniyye’nin) karşısına Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Yapılan çevre düzenlemeleri, yürüyüş yolları çim alanlar ,aydınlatmalar otoparklar teşhir tanzim alanları oldukça başarılı. Tarihi tekrar yaşıyorsunuz kemiklerinize kadar işliyor. Güler yüzlü personeli ile tamda olması gerektiği gibi. Kısaca herkes nerede çalıştığının farkında.

Fatih Sultan Mehmet'in Çanakkale'deki üç yapraklı yoncası: Kilitbahir Kalesi’ni mutlaka görmeniz gerekiyor. Kilitbahir Kalesi içindeki 7 katlı Ana Kule'de, kaledeki günlük hayat; Pîrî Reis bölümünde, Türk denizci Pîrî Reis’in hayatı ve Kitab-ı Bahriye;  Kilitbahir sinevizyon bölümünde, Kilitbahir Kale Müzesi ve Kilitbahir Kalesi hakkında bilgileri içeren belgesel; Engelsiz Müze bölümünde, Osmanlı kalelerinin mimarisi, teşkilat yapısı, savunma, ticaret, ibadet ve gündelik hayatı bugünün teknolojisi kullanılarak anlatılıyor.

Hiç üşenmedik tek tek gezdik. İçinde müzeyi yaşıyorsunuz. Sanki ö dönemle yüzleşiyor gibi…

Kilitbahir Kalesi'nin surlarına ses sistemiyle birlikte yerleştirilen heykel muhafızlar, kaleye gelen ziyaretçileri, o döneme ait muhafızlar arasında bir parola olan 'Yektir Allah' nidalarıyla karşılıyormuş. Biz ziyaret ederken böyle bir sitem yoktu. Ama yine de çok güzeldi.

Tüm bu güzellikleri gezerken ne yazık ki Osmanlı’ya bunca seneler başkentlik yapmış şehrimde Edirne Sarayı için hayıflandım. 20 yıldır sarayla ilgili bir çok haber birçok başlık yazdım. Ne yazmamız gerekir ki böyle yaşanılası bir sarayımız olsun bilemiyorum.

Edirne Sarayiçi’nin turizm anlamında tekrar aya kaldırılması bu kadar da zor olmasa gerek lakin olmuyor yada oldurulamıyor. Sarayının yanı sıra yıllarca ziyan olmuş bir kalede çok uzakta değil. Enez Kalesi. Şimdilerde  yeni bir kıpırdanma ile restorasyon çalışmaları çevresinin düzenlenmesi başlıyor. Umarım gerektiği özeni görür.

Şimdi bu yazımı okurken içinizden orası Çanakkale elbette hak ettiği değeri görecek ve restoresi yapılacak diyorsunuzdur. Tartışmasız katılıyorum. Ama Edirne’de ki sarayda yabana atılacak değil. Turizm ve turist açısından şehrin biranda çizgisini değiştirecek bir iş ve nedense yap boz oyuncak muamelesini hiç hak etmiyor.

Kilitbahir’e dönersek…

Kalenin üç yapraklı yonca şeklinin her alanını gezin. Surlara çıktığınızda ise muazzam manzara yorgunluğunuzu unutturacak buna emin olabilirsiniz. Bence en önemlisi ise yaptığınız ziyaretlerde şehitlerimize ettiğimiz dualar ne desek ne söylesek ne yazsam az gelir…

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER