VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 22 Ekim 2020 14:34:06

0 Yorum

CHP kobiler için sahada

            Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle bir çalışma yapmak üzere Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ilimizdeki parti binasında basın toplantısı düzenledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kobilerle ilgili rapor çalışması yapmak üzere görevlendirildiklerini söyleyen milletvekilleri, genel başkan yardımcıları da dâhil olmak üzere herkesin sahada 81 ilde çalışacaklarını bildirdiler. Toplantıda konuşan Vecdi Gündoğdu; “Kobiler Türkiye’de toplam üretimin yüzde 56’sını,  yatırımların yüzde 53’ünü, istihdamın yüzde 76’sını sağlayan, ücretli çalışanların yüzde 70’inin çalıştığı alan, ihracatın yüzde 56’sını kobiler karşılıyor. Kobiler, Türkiye’nin bel kemiğidir” açıklamasını yaptı.

 

           Edirne’nin kobileriyle büyük bir kent olduğunu söyleyen  Edirne CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; “ CHP, Türkiye’nin gerçek sorunlarıyla haşır neşir oluyor. Yaratılan suni gündemleri bir kenara iterek halkın sorunlarını gündeme taşımaya ve bu gündemleri konuşmaya çözümleri hükümetle paylaşmaya hazırız. 81 ilimizde Genel Başkan Kılıçdaroğlu hariç diğer tüm vekiller herkes sahada olacak. Kimisi Edirne’de kimisi Batman’da. Konumuz ise, kobilerin sorunları. Bu sorunları yerinde sahada tespit ederek rapor halinde genel merkezime ileteceğiz. Genel Başkan 81 ilden gelen raporları derleyerek ilk grup toplantısında kamuoyu ile paylaşacak. CHP yaratılan oluşturulan tasarlanan gündemin dışına çıkarak halkın gerçek gündemini ele alacak. Halk; ‘ben borçluyum, işsizim, dükkânımda siftah yok’ diyor. Her 5 kişiden birinin çiftçi olduğu bir ülkede çiftçiler bugün süt fiyatlarını konuşuyorlar. Yem fiyatlarının artmasını süt fiyatlarının artmamasını konuşuyorlar. Dün hükümet bir kararname daha çıkartarak ithal ettiğimiz ürünleri Suriye ve diğer az gelişmiş ülkelere bağış yapma kararnamesi çıkardı. İyi mi? Biz de olsa verelim ama kendi insanımız tenceresinde nohut pişirebiliyor mu önce bunu sormamız lazım.  Aynı kararnamenin devamında 31 Aralık’a kadar buğday, arpa ve mısır ithalatındaki gümrük vergileri sıfırlandı. Ak Parti’nin tek yaptığı şey sıfırlamak. Sıfırlamayı çok iyi biliyorlar. Gıda enflasyonu olur mantığıyla her şeyi sıfırlıyorlar, süt fiyatlarına zam yapmayıp yem fiyatlarına zam yapıyorlar. Peynir, elektrik, doğalgaz, her şeyin fiyatları artıyor” diyerek artan fiyatlara dikkat çekti.

 

“CHP, suni gündemlerle uğraşmayacak”

          Vatandaşların TÜİK rakamlarına inanmadığını iddia eden Gaytancıoğlu; “Ak Parti Türkiye’nin, halkın gündeminden kopmuştur. Halkın gündeminde TÜİK verilerinin rakamları değil gerçek rakamlar var. Halk markete gittiğinde enflasyonun ne kadar olduğunu çok iyi biliyor. Halk gerçek işsizliğin yüzde 11’ler değil, bu rakamın en az 3 katı olduğunu görüyor. Edirne kobileriyle büyük bir kenttir. Uzunköprü, Keşan ve Edirne Merkez’de Ticaret ve Sanayi Odaları var. Odadan bilgileri aldık büyük bir döküm çıkardık. Mümkün olduğunca farklı sektörlerden kobilerle görüşerek sorunların ne olduğunu tespit edeceğiz.  CHP kısacası Ak Parti’nin yarattığı suni gündemle uğraşmayacak, yoksulluğun, işsizliğin, hayat pahalılığını, halkın gündemini her fırsatta dile getirmeye devam edip bu yönde politikalar üretecek. Biz, insanlarımızın ne kadar zor koşullarda dükkân açıp kapattığını, fatura ödediğini, kredi kartı asgari ödeme tutarını ödeyebildiğini, çocuğunu ne şartlar altında okula gönderdiğini çok iyi biliyoruz. Halkın gündeminden hiç kopmadık ama Ak Parti köşklerde yaşayan yöneticileriyle halkın çorbası, yemeği var mı bunları düşünmeden sürekli ithalat kararnameleriyle ülkeyi yönetmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Bizim bel kemiğimizi oluşturuyor”

            Kırklareli CHP Milletvekili Vecdi Gündoğdu, kobi araştırması için Trakya Bölgesi’nde görevlendirildiğini vurguladı. Gündoğdu;  “Bugün biz de Edirne’de görevliyiz. 3 buçuk milyon civarında kobi Türkiye’de var. Bunlar ciddi anlamda da bizim bel kemiğimizi oluşturuyor. Mevzuatımızda 250 kişiden az insan çalıştıran ve 125 Milyon Lira’dan daha az satışı olan yerleri kobi olarak görüyoruz. Baktığımızda ciddi anlamda kobide çalışanlar da var. Kobiler Türkiye’de toplam üretimin yüzde 56’sını,  yatırımların yüzde 53’ünü, istihdamın yüzde 76’sını sağlayan, ücretli çalışanların yüzde 70’inin çalıştığı alan, ihracatın yüzde 56’sını kobiler karşılıyor. Türkiye’nin hem bel kemiği hem ülkeyi ayakta tutan kobilerdir. Kobiler ciddi anlamda sıkıntılı. Onlar için neler yapabiliriz. Kendileriyle çözüm üreteceğiz. Ticaret ve Sanayi Odaları’nı ziyaret ederek onların da bilgilerini alarak ortaya çıkaracağız. Envanterleri genel merkeze iletip muhasebesi çıkartılacak ve ulusal basınla, yerel basınla ve örgütlerimizle paylaşılıp en azından hükümetin bundan sonra yapacağı hal hareket tavır davranış neyse kobiler üzerinde yapması gerekenleri de ana muhalefet partisi olarak biz ortaya koyacağız. Sıkıntımız şu; 4,5 yıllık zaman dilimi içerisinde Türkiye’de tekrarlanan İstanbul seçimiyle beraber 6 tane seçim geçirdik. Bir yandan istikrardan bahsedip diğer yanda da 4,5 yıllık süreç içerisinde 6 tane seçim yapacaksınız. Bunun içindeki darbe girişimini saymıyorum yani Türkiye’de son 18 yılın son 6 senesinde huzur kalmadı. Ekonomi bitti, sosyal ve kültürel anlamda bir çöküntü yaşıyoruz. Sadece her olumsuzlukta dış güçler diyerek topu bir başkasına atıyoruz. Ülkenin menfaatleri açısından ana muhalefet partisi olarak üzerimize ne düşerse hepsini yapacağız.  Aynı olgunluğu hükümetten görmedik” açıklamasında bulundu.

 

“Psikolojik zaaf yaşayan ülke haline geldik”

           Ekonomik sıkıntılardan ötürü toplumun psikolojisinin de bozulduğunu söyleyen Gündoğdu; “Ülkeyi dolaştığımda esnafıyla, çiftçisiyle, emeklisiyle, memuruyla, işçisiyle hayatından kimse memnun değil. Psikolojik zaaf yaşayan ülke haline geldik. Herkesin kimyası bozuldu. Çünkü yokluktan, ekonomik krizden. Geçmişte rahatsızlanıp hastanelere gittiğimizde psikoji servislerinin önünden geçerken birkaç kişiyi görürdük şimdi gittiğimizde psikolojik tedavi olan birçok kişi görmeye başladık. Bunlar Türkiye’nin gelmiş olduğu noktanın göstergesidir. Müthiş bir huzursuzluk, işsizlik, bağdaşmayan tavırlar maalesef Türkiye’yi bu hale getirdi. Yasalarla baktığınızda meclis tamamen itibarsızlaştırıldı devre dışı bırakıldı. Bütün her şey sadece bir kişinin iki dudağı arasından çıkan sözlere bırakılmış durumda. Bunun Türkiye Cumhuriyeti’nde olmaması gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin en iyi şekilde devam ettirilip, korunarak daha da güçlenerek devam etmesi gerekirken maalesef iktidar Ak Parti, Cumhuriyet İttifakı ve Cumhurbaşkanı yanlış işler yaparak Türkiye’yi çıkılmaz duruma sürüklemeye başladı. Az önce bahsettim geçen dönem Güneydoğu Anadolu’dan sorumluydum bu dönem Trakya Bölgesi’nde görevliyim. Şu bir gerçek; kime gidersek gidelim bir memnuniyetsizlik var. Zaten TÜİK raporlarını açtığınızda nereye dokunursanız dokunun tamamen memnuniyetsizliği ifade eden her türlü algıyı ve olayı yaşıyorsunuz. Türkiye’de enflasyon yüzde 11’lerde diyorlar. Böyle rakamları ortaya koyuyorsunuz ama öbür taraftan elektrik, doğalgaz, benzin, mazot gibi şeylerde yüzde 50 ve 60 arasında zam yapıyorsunuz. Sokaktan geçen 10 yaşındaki bir çocuğu çevirip sorsanız; ‘bir ülkede temel olan her şeye yüzde 50 zam geliyorsa o ülkede enflasyon yüzde 11 midir’ diye o çocuk size güler. Böyle bir ülkede yaşıyoruz. Geldiğimiz nokta ne kadar kötü durumda olduğumuzu göstermektedir. Ama bir taraftan saraya baktığınızda şöyle bir algı var; ‘Türkiye’de her şey güllük gülistanlık, siz niye bağırıyorsunuz, işleri iyi yapıyoruz’ algısı yaratıyorlar. Bu iş bitti. Önümüzdeki süreçte Ak Parti baktığımızda artık yok. Çünkü geçmişte de bu böyle olmuştur” diye konuştu.

“Bu dertlere çare olmaya çalışıyoruz”

            Önümüzdeki seçimlerde Millet İttifakı olarak seçimleri kazanacaklarını belirten Gündoğdu yapılan araştırmalardan da bahsetti. Gündoğdu; “Hükümette para bulunmazsa o hükümetler gidicidir. Ya bir an önce gitsinler ya da CHP’nin vermiş olduğu önerilere kulak versinler. Hala kulaklarını tıkayıp gözlerini kapatmışlar. Suriye’ye kuru gıda yardımı yapılacakmış. Suriyeliler savaş var diyip geldiler, savaş bitince döneceklerdi. Savaş azalma noktasında herkes ülkesine. Son 5 yılda Suriyeliler için harcanan rakam 40 Milyar Dolarların üzerinde. Bir gün o 40 milyar doları kendi insanımıza harcamış olsak bu ülkede her şey gerçek anlamda güllük gülistanlık olur. Ama inatla hala biz harcayacağız diyorlar. Kahramanlık yapacaksa kendi vatandaşına yapsın. Gezdiğimiz her yerde toplumun her katmanı çok dertli. Bu dertlere çare olmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de göreceksiniz Millet İttifak’ı önümüzdeki seçimde iktidara gelecek.  Araştırmalar da bunu gösteriyor” dedi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER