VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Mayıs 2020 00:33:34

0 Yorum

CHP’den mesafeli kutlama

Cumhuriyet Halk Partisi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’nci yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çiçek bıraktı ve saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşma yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “Gençlerimizin, ülkemizi içinden geçtiği karanlık süreçten, Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığını takip ederek ve 19 Mayıs ruhu ile hareket ederek bu karanlık süreçten çıkaracağına eminiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanlığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’nci yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çiçek bıraktı. Tören, Kovid-19 tedbirleri kapsamında az sayıda katılım ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde gerçekleşti. Törene Edirne Miilletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ve partililer katıldı. Atatürk Anıtı’na çiçek bırakılmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Törende konuşan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; Bağımsızlık ve Özgürlük mücadelemizin meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 101. Yılında Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olma, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet değerlerine, devrimlerine, bağımsızlığa geleceğine sahip çıkma, Ulusumuzun çağdaş değerlerle donatılmış bütün kalelerini savunma, karanlık zihniyetlerin eğitim, demokrasi, adalet, çağdaşlığa zarar verecek işgallerine ve ülkemizin her karışında önümüze konulan zorluklara göğüs germeye devam edeceğiz” Atatürk, gençliğin önemini ilk kavrayan lider olarak; “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak.” Diyerek Kurtuluş Savaşının başlangıç tarihi olan 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir. Sevgili gençler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, 101. Yıl Dönümünde, daha aydınlık, daha adil, daha demokrat ve daha özgür Türkiye için, her zaman sizlerle sonuna kadar birlikte olduğumuzu asla unutmayın. Gençlerimizin, ülkemizi içinden geçtiği karanlık süreçten, Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığını takip ederek ve 19 Mayıs ruhu ile hareket ederek bu karanlık süreçten çıkaracağına eminiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu önemli gününde, başta Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere, vatan savunması için, ekmek parası için, özgürlük, demokrasi, hak ve adalet için yaşamlarını yitiren genç kardeşlerimizi minnetle anıyor ve aziz ruhlarının önünde saygı ile eğiliyorum. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİ, İÇİMİZDEKİ HEYECAN VE GURURA ENGEL DEĞİLDİR”

Törende konuşma yapan CHP Edirne İl Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna, koronavirüsü tedbirleri kapsamında 19 Mayıs heyecanı meydanlarda yaşanmasa da pandemi sürecinin içlerindeki heyecan ve gurura engel olmadığını söyledi. Tuna yaptığı açıklamada; Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, bir milletin bağımsızlık ve özgürlük aşkının en somut örneğidir. 101'inci yılını kutladığımız bu coşku bu yıl koronovirüs tedbirleri kapsamında meydanlarda yaşanamasa da bu pandemi süreci, içimizdeki heyecan ve gurura engel değildir. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın resmi bir bayram olarak kabul edilmesi, diğer bayramların süreçlerinden daha farklı olmakla birlikte bugünün ulusal anlamda kutlanan bir bayram olarak kabul edilmesi sürecinde başta milletin kendisi olmak üzere birçok farklı unsur rol oynamıştır. CHP'ye bağlı olarak çalışan Türk Spor Kurumu'nun 1936 yılında yaptığı genel kongresinde, 19 Mayıs tarihinin "Spor ve Gençlik Bayramı" olarak kabul edilmesinin Cumhuriyet HaIk Partisi'ne teklif edilmesi kararı sonrası parti yönetimi tarafından kabul edilen bu öneri, 19 Mayıs'ın sporla özdeşleştirilip bayram olarak kutlanmasında belirleyici bir rol oynamıştır” dedi. Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER