VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Mayıs 2019 10:06:56

0 Yorum

Çiftçi mahsul ekiyor, sorun biçiyor

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Çiftçilerin mahsul fiyatları, banka borçları, sıfır gümrük vergisi, gübre, mazot, ilaç gibi girdi maliyetleriyle mücadele ettiğini belirtti.

Edirne’nin önemli gelir kaynaklarından biri olan tarımın başmimarları dün Dünya Çiftçiler Gününü buruk bir şekilde kutladı. Gün kapsamında Edirne’de de düzenlenen bir takım etkinlikler gerçekleştirildi. Edirne Ziraat Odası, Edirne Ticaret Borsası ve ilgili kurum ve birimlerin temsilcileri Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirdi. Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, törenin ardından basın toplantısı düzenledi. Çiftçilerin sorunlarına ve yerel gündem konuları hakkında açıklamalarda bulunan Arabacı, Gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Arabacı konuşmalarında çiftçilerin oluşan mahsul hastalıkları, banka borçları, gübre, mazot vs. gibi girdi maliyetleri, sıfır gümrük vergisi gibi pek çok sorun karşısında zor günler yaşadığını ifade etti.

“BUĞDAY FİYATI BEKLENİLENİN ALTINDA”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı’nın ilk gündem konusuysa Buğdayın kilogram fiyatına dairdi. Arabacı; “Bakanlığımızın açıkladığı Buğday’ın kilogram fiyatı, yüzde 100 fiyat artışına ulaşan girdi maliyetlerimizden dolayı çiftçimizi zor duruma sokmaktadır. Bizim beklentimiz buğdayın kilogram fiyatının 1.600-1.700 lira civarında olmasını bekliyorduk. Çiftçinin ayakta kalabilmesi ve daha iyi üretim yapabilmesi adına bu rakamların olması gerekiyordu, bu rakamlar üreticiyi sevindirirdi. Ama maalesef ki bu rakamların altında kaldı. Bakanlığımıza buğday fiyatlarında bir düzenleme yaparsa üreticimiz sevinecektir” dedi.

“ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKMEKTE VE ZOR DURUMA SOKMAKTADIR”

Arabacı’nın 2. gündem maddesiyse sıfır gümrük vergili ürün ithalatı hakkındaydı. Ülkemize sıfır gümrük vergisiyle ulaşan ürünlerin yerli çiftçinin piyasalar karşısında zorluk yaşadığını ve pek çok sorunlar karşı karşıya getirdiğini ifade eden Arabacı; “Son zamanlarda yurt dışından sıfır gümrüklü buğday getiriyoruz. Şu an ülkemize sokulan sıfır gümrüklü buğday, girdi maliyetlerinin yüksek olduğu dönemde çiftçinin belini bükmekte ve zor duruma sokmaktadır. Bu konuyla ilgili düzenlemeler yapılırsa, sıfır gümrüklü ürün girişi engellenirse ya da belli bir rakamla yerine konursa, çiftçimiz daha da rahat edecektir. Ekim alanlarının daralması ve girdi maliyetlerinin yüksek olması, verim ve kalite düşüklüğüne neden oluyor” şeklinde konuştu.

“BAZI AYÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİNDE KÖSE HASTALIĞI GÖZÜKÜYOR”

Buğday, Ayçiçeği ve Çeltikle ilgili ekim ve beklenti durumları hakkında açıklamalar yapan Arabacı, bazı Ayçiçeği çeşitlerinde köse hastalığı gözlemlendiğini aktardı. Arabacı; “Hava şartlarının iyi gitmesi çeltik ekimini olumlu etkiledi. Çiftçilerimizin çoğu çeltiklerini ekti. Ekiliş aşamasında her hangi bir sorun yok. Buğdaylarımız iyi durumda verimin iyi olmasını bekliyoruz. Ancak Ayçiçeğinde bu dönemde biraz sıkıntı yaşıyoruz. Bazı Ayçiçeği çeşitlerinde köse hastalığı gözüküyor. Çiftçimizin bu zor gününde bu sıkışık olduğu dönemde böyle bir hastalığın çıkması, çiftçimizi zora soktu ve üzdü” ifadelerini kullandı.

“BORCU OLMAYAN ÇİFTÇİ YOKTUR”

Çiftçilerin mali durumlarının iyi olmadığını işaret eden Arabacı, çiftçilerin yüzde 90’ının üzerinde borçlu çiftçi olduğunu aktardı. Arabacı; “Rakamları net vermek çok zor ancak yüzde 90’ın üzerinde çiftçinin borcu vardır. Borcu olmayan çiftçi yoktur diyebilirim” dedi. Bekir Tüccar

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER