VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Haziran 2018 10:21:26

0 Yorum

“Çiftçide olmayınca, esnafta da olmuyor”

Saadet Partisi Milletvekili adayları Ali Demirkıran ve Mansur İriş Havsa İlçe Teşkilatının verdiği iftar programına katıldı.

Seçim çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayları Ali Demirkıran ve Mansur İriş, önceki gün Havsa ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Dükkan dükkan dolaştıkları esnafın zor durumda olduğunu gördüklerini kaydeden Demirkıran, “esnafımız her tarafta olduğu gibi Havsa ilçemizde de adeta kan ağlıyor” dedi.

Dövizin yükselişi sebebiyle piyasada büyük bir belirsizlik yaşandığına işaret eden Ali Demirkıran, “Havsa bölgesindeki halkın geçimi genelde tarım ve hayvancılığa bağlı. Tarım ve Hayvancılıktaki kötü gidişat ise haliyle piyasayı ve esnafı da etkiliyor. Verdiği sözleri yerine getirmeyen iktidarı halk bu seçimde mutlaka değiştirecek”  şeklinde konuştu.

Milletvekili adayları Demirkıran ve İriş, gündüz esnaf ziyaretlerinden sonra akşam da Havsa İlçe Teşkilatının verdiği iftar programına katıldılar. Yoğun katılımın olduğu iftar programında konuşan Ali Demirkıran, ağırlıklı olarak Tarım ve Hayvancılık konusuna değindi.

Demirkıran konuşmasında, “yüzyıllardır bu topraklar üzerinde yaşayan insanlarımız kendi ihtiyaçlarını kendileri üretmiş, hatta bir kısmını ihraç etmiştir. Geçmişe bakıldığında bir tek AKP iktidarında Türkiye, tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeterli olmaktan çıkarılıp her ihtiyaç ithalat yolu ile karşılanır hale gelmiştir” açıklamasını yaptı.

Demirkıran, Saadet Partisi iktidarında bu olumsuzlukların sadece birkaç yıl içinde kesin çözüme kavuşturulacağına dikkat çekerek, “Önce tarım ve hayvancılığımız IMF kontrolünden kurtarılacak ve tarım arazilerimizin ıslahı ve toplulaştırılması, böylece verimliliğinin artması sağlanacaktır.

Yasa çıkarılarak tarım arazileri tarım dışı kullanılmasına son verilecektir.

Sulanabilir tarım arazilerimizin sulama ve drenaj yatırımları hızla tamamlanacak, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızın tamamını kullanabilmemiz için proje ve yatırımlara öncelik verilecektir.

Üretici Birliklerinin önündeki engeller kaldırılacaktır.

Tarım ve Hayvancılık destekleri; batı ülkelerinde olduğu gibi girdiler ve ürünler üzerinden yapılacak ve yeterli düzeye çıkartılacaktır.

Tohum üretimi ve ileri teknoloji gerektiren tarım ve hayvancılık alanları desteklenecektir. Böylece yok edilmeye yüz tutmuş hayvancılığımız da yeniden ihya edilecek” müjdesini verdi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER