VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Temmuz 2019 09:57:16

0 Yorum

Çiftçilerin tercihi ‘Lisanslı Depo’

2019 yılı buğday hasadının son günlerinde çiftçiler, elde ettikleri mahsullerini lisanslı depoya emanet etti. Çiftçiler, lisanslı depoların mahsul satış ve depolanmasında büyük avantaj sağladığını belirttiler.

Türkiye’nin önemli buğday ambarlarından Edirne buğday hasadının son günlerini yaşıyor. Tarlalarından elde ettikleri buğdayı satmak isteyen çiftçiler, Edirne Ticaret Borsasının yolunu tuttu. Çiftçiler, lisanslı depoların fiyat güvencesi bakımından avantajlar sağladığını, tüccarların oluşturduğu fiyat kırımının önüne geçtiğini söylediler. Edirne AHVAL Gazetesi olarak çiftçilerin borsadaki mahsul teslimine tanıklık ettik.

“LİSANSLI DEPODAN DA FİYATTAN DA MEMNUNUM”

Havsa’ ya bağlı Habiller köyünde çiftçilik yapan Hüsamettin Sönmez, lisanslı depoların ürün alımı ve satımında büyük avantajlar sağladığını vurgulayarak; “Tarlalarımda 200 dekarlık bir alana buğday ekimi yaptık. Dönüm başına 700 kilo gibi bir verim elde ettik. Şükürler olsun havalar da iyiye gidince mahsullerimiz de verimli oldu. Mahsulümüzü satarken lisanslı depoların avantajlı olduğunu söylediler. Baştan tüccara gittiğimde buğdayın kilosuna 1,309TL fiyat verdi. Lisanslı depoda buğdaya verilen fiyat ise 1,400TL idi. Arada oluşan 91 kuruşluk fark toplamda 3 bin 500 TL yapıyor. 3 bin 500 TL ile mazot alırım, gübre alırım veya farklı bir mahsul ekerim. Ben de ‘Tüccara mahsulümü satıp, neden 3 bin 500 TL zarar edeyim. Gider lisanslı depoya aktarırım’ dedim. Altın gibi buğdayımız var. Lisanslı depodan da fiyattan da çok memnunum. Çiftçimiz üretirse bizim için iyi” dedi.

“AVANTAJ SAĞLIYOR”

Bir başka buğday üreticisi çiftçi Salih Erken, lisanslı depoların alım-satım işlerinde avantaj sağladığını belirterek; “Bu yıl buğday çok güzel verim verdi. Benim 35 dekar yerim vardı. Buğday eken herkes bence kazandı. Lisanslı depoları çevremizden ve gazetelerden gördüm. Sonra Edirne Ticaret Borsasındaki yetkililere sordum ve soruşturdum. Baktım tüccarlarda malımın fiyatı kırılacağına, zarar edeceğime; devlet güvencesiyle daha fazla fiyata malımı satarım. Bundan sonra da malımı lisanslı depoya satacağım” şeklinde konuştu.

GÜNDE BİN 500 TON BUĞDAY ALIMI YAPILIYOR

Edirne Ticaret Borsası yetkilileri, buğday hasadının ardından çiftçilerin lisanslı depoya ilgi gösterdiğini günlük Bin 500 ton buğdayın silolara aktarıldığını belirttiler.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER