VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 16 Mayıs 2019 10:28:02

0 Yorum

“Ciğerin süsü de püsü de bitmez” 200 Ton biber ekiliyor

Karaağaçlı Biber üreticisi Yılmaz Ule, Ciğerci esnaflarının biber hakkında yapmış oldukları açıklamalara karşılık; “Tava Ciğer esnafları kendi istedikleri miktarları bize zamanında iletmediği için piyasalarda biber sıkıntısı var. Yoksa ciğerin süsü de püsü de bitmez” dedi.

Edirne’nin vazgeçilmez tatlarından Tava Ciğer’in süsü namı diğer Karaağaç Biberi’nin piyasalarda tükenme noktasına gelmesine dair tava ciğer esnaflarından açıklamaları yayınlamıştık. Yayınladığımız “Ciğerin süsünde kriz var” başlıklı haberimizde tava ciğer esnafları, mevcut biber stokunun yetersiz olduğunu, her yıl Kasım ayına kadar yetecek olan biberin 2019 yılında Haziran ve Temmuz aylarında tükeneceğini belirtmişlerdi. Tava Ciğer kadar biberin de yoğun ilgi gördüğünü bunun yanı sıra kuraklığın da biberi erken tükenmesine en önemli etken olduğu vurgulanmıştı. Konu hakkında çiftçilerimize ve üreticilerimize de bir takım sorular yönelttik. Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı ile Karaağaçlı biber üreticisi Yılmaz Ule’ye biberin son durumu hakkında bilgiler aldık.

ARABACI; “POTANSİYEL YÜKSEK AMA ÇALIŞACAK İŞÇİ YOK”

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, tava ciğer esnaflarının biberin kuraklık nedeniyle beklenilenden az yetişmesine dair açıklamalarının doğruluğuna dair sorular yönelttik. Arabacı; “Hiç şüphesiz ki Tava Ciğer kadar Karaağaç’da yetişen biberi de bir o kadar ilgi görüyor. Biber’in nerelerde, ne kadar, kaç ton vs. gibi yetiştiğine dair her hangi bir araştırma yapmadık ancak biberin kuraklıktan çok etkilendiğini düşünmüyorum. Biber işi biraz daha beden işi istiyor. Devamlı ilgi göstermeniz gerekir. Bilinenin aksine şu kesin bir bilgidir; Biber gibi ürünlerle ilgilenecek işçi bulmak çok daha zor. Potansiyel yüksek ama çalışacak işçi yok” dedi.

ULE; “GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Edirne, İstanbul, Bursa gibi illere biber satışı gerçekleştiren Karaağaçlı biber üreticisi Yılmaz Ule, piyasalarda biber bulunamamasının dair söylem ve açıklamaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Ule, tava ciğer esnaflarının yıllık biber ihtiyaçları kadar ve gelen istekler doğrultusunda biber ürettiğini, oluşan ilgi karşısında biberin erken bittiğini ifade etti. Ule; “Edirne ve İstanbul başta olmak üzere pek çok il ve ilçeye biber satışı gerçekleştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz biberler özel bir işçilik ve yetişme şekli olduğu için biraz zahmetli ve maliyetli. Bu nedenle biberlerin ekimi öncesi tava ciğer esnaflarıyla ve de isteyenlerle görüşür, yıllık tüketimine göre biber ayırırız. Ancak bu yıl önceki yıllara oranla tava ciğer kadar biber de ilgi gördü. Her yıl Ekim-Kasım ayı gibi biten biberler bu defa Haziran-Temmuz’da bitti. Biber ekimini gerçekleştirdik ancak mahsulün yetişmesini bekliyoruz. Piyasalarda daha ucuza biber satın almak isteyen bazı tava ciğer esnafları var. Bazı esnaflar, Karaağaç Biberi dediğimiz biberden farklı bir cins olan Demre cinsi biber alıyorlar. Ancak Demre cinsi biberin yapısı karaağaç biberi gibi olmadığı için istenilen kıvamı, lezzeti veremiyor. Bu nedenle de ziyan oluyor ve esnafa da zarar yazıyor” dedi.

ULE; “CİĞERİN SÜSÜ DE PÜSÜ DE BİTMEZ”

Biber üreticisi Ule, her hangi bir aksilik yaşanmaması halinde 2019 yılında ektiği biberlerin, 200 tona yakın verim beklediğini ifade ederek; “Her yıl 75 ton veya 80 ton civarında biber elde ediyorduk. Organik olarak yetişen biberimiz çok zahmet istiyor. Hem lezzeti hem de organik bir şekilde yetiştirilmesi nedeniyle büyük ilgi görüyor. Geçen yıllara oranla ilgi artıyor biz de buna istinaden daha fazla biber ekiyoruz. Her yıl bizden sürekli biber sipariş eden kişilerle görüşüp talepleri doğrultusunda ekimimizi arttırıyoruz. Bu yıl ki beklentimiz 200 ton civarında olması yönünde. Edirne Tava Ciğeri’nin süsü de püsü de bitmez” ifadelerini kullandı. Bekir Tüccar

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER